Na co wydać pieniądze z budżetu? Zdecyduj sam

21
Share
Uwaga wieczni malkontenci i narzekacze z forum – jest okazja, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zdecydować na co będzie wydana część pieniędzy z budżetu. Rozpoczynają się prace nad budżetem obywatelskim – zgłaszać się mogą wszyscy. 

 

Mówi się, że najbardziej demokratycznym miastem świata jest brazylijskie Porto Alegre, bo tam mieszkańcy już od dawna decydują na co wydawać pieniądze z budżetu. Warszawie do tych standardów jeszcze  daleko, ale robimy krok w dobrym kierunku. Władze miasta zdecydowały, że od 2015 roku to mieszkańcy wybiorą, na jakie inwestycje wydać od 0,5 do 1 proc. budżetu. Wydaje się niewiele, ale na pewno coś da się za to zbudować. Co? O tym właśnie zdecydują mieszkańcy, a nie urzędnicy.

Budżet partycypacyjny (albo ładniej: obywatelski) to proces, w trakcie którego mieszkańcy zgłaszają projekty, dyskutują nad nimi, a potem oddają na nie swój głos.

Ostateczne głosowanie dopiero w drugiej połowie 2014 roku, ale już teraz powoływany jest zespół, który ustali na jakich zasadach będziemy wybierać projekty i będzie nadzorował wdrażanie budżetu na Targówku. W skład zespołu wejdzie:

– 5 mieszkańców,
– 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych,
– radni dzielnicowi (po 1 z każdego klubu),
– radni osiedlowi
– oraz 5 urzędników wskazanych przez burmistrza.

you_targowekA więc jest szansa dla każdego, kto ma trochę czasu i chęci zrobić coś dla dzielnicy. Funkcja jest ważna, bo trzeba patrzeć urzędnikom na ręce, żeby znowu nie zrobili czegoś po swojemu. Prace zespołu potrwają do połowy września 2014 roku. Będzie to co najmniej 14 spotkań.

Zgłaszać się można do końca tygodnia pod adresem: urzad@targowek.waw.pl lub osobiście (biuro podawcze na parterze urzędu przy ul. Kondratowicza 20).  Tutaj znajdziecie formularz zgłoszeniowy. Spośród zgłoszonych mieszkańców na otwartym spotkaniu wylosowanych zostanie 5 osób.

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx