Remont mostu Grota – będzie ciężko i nam

10
Share

Nasza dzielnica nie ma dostępu do Wisły, ale możemy nazywać most Grota-Roweckiego “naszym mostem”. Łączy on Bródno z Żoliborzem, jeździ po nim ponad 100 tys. samochodów na dobę i przez najbliższe dwa lata będzie w gigantycznym remoncie.

Remont mostu Grota oraz Trasy AK (kontynuacji naszej Trasy Toruńskiej) tak naprawdę zaczął się już wczoraj – w chaosie, bez żadnej informacji i w olbrzymich korkach. W tej ostatniej kwestii nic się nie zmieni, gdyż dziś miejski ratusz ogłosił szczegóły tej wielkiej inwestycji, która wprawdzie toczy się poza Targówkiem, ale dotknie nas bezpośrednio i boleśnie.

Jak na wspólnej konferencji poinformowali urzędnicy i drogowcy most gen. S. Grota–Roweckiego zostanie poszerzony o ok. 10 m i będzie miał po pięć pasów ruchu w każdym kierunku. Poszerzone też zostaną jezdnie główne trasy AK, połączone istniejące i projektowane węzły na Trasie AK w zespoły węzłów, przebudowane jezdnie zbiorczo-rozprowadzające, zbudowane od nowa ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe.

Pierwsze kłopoty (pomijając wczoraj) zaczną się… dziś, w godzinach nocnych (pomiędzy godz. 21 a 5 rano), gdy budowane będą przejazdy pomiędzy jezdniami trasy – i od tego czasu musimy się przyzwyczaić, że obydwie jezdnie Trasy AK będą w różnych miejscach regularnie zwężane o skrajne lewe pasy.

Pierwsze duże zamknięcia wykonawca zaplanował na piątek 18 października w nocy. Wtedy na naszym brzegu Wisły zamknięte zostaną estakady w relacjach: północ – zachód (Tarchomin – most gen. S. Grota-Roweckiego) i południe – zachód (ul. Jagiellońska – most gen. S. Grota-Roweckiego).

Jednak jeszcze większe wyłączenia z ruchu zaplanowano na 8 listopada. „U nas” będzie to zamknięcie estakady północ – wschód (Tarchomin – Bródno). A co najważniejsze wtedy zamknięta dla ruchu zostanie również północna (w kierunku zachodnim) jezdnia główna mostu Grota-Roweckiego – od ul. Modlińskiej do ul. Gwiaździstej. Ruch w obydwu kierunkach zostanie przełożony na jezdnię południową, będą tam po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

8_11_2013_3ap

Za ok. rok odcinki trasy i estakady zamknięte w tym roku mają być ponownie włączone do ruchu. Następne wyłączenia przygotowywane są na 2014 i 2015 r. Podczas prac cały czas ma być utrzymany ruch na moście i na trasie głównej po dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Czy jednak po remontowanym i niemal na pewno non stop zakorkowanym moście będzie kursować komunikacja miejska (dziś jeździ tamtędy kilkanaście linii autobusowych) – jeszcze nie wiadomo. Zmiany autobusów są jednak bardzo prawdopodobne, bo korki zapewne rozleją się także na całe Bródno.

Oczywiście nie już ma mowy o budowie tymczasowego mostu na czas remontu mostu Grota. Urzędnicy obiecują za to, że cały ruch tranzytowy TIR–ów zostanie skierowany objazdem na drogę krajową nr 50, więc przynajmniej problem z TIR–ami będziemy mieli z głowy.

Cały remont ma trwać do października 2015 r. Przynajmniej w teorii – wciąż wlekący się remont Trasy Toruńskiej miał się zakończyć wiosną 2012 roku…

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx