Dyskusja o rewitalizacji

10
Share

We wtorek po południu władze miasta organizują debatę z mieszkańcami o rewitalizacji Targówka – głównie Fabrycznego. To może być ostatnia szansa, żeby coś zmienić w tym wielkim dziwacznym projekcie.

O nowym programie rewitalizacji Warszawy pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie. Na papierze brzmi to świetnie, bo tym razem do programu włączono nie 2/3 stolicy, jak poprzednio, a tylko Pragę Północ, Pragę Południe i Targówek – co oznacza, że w latach 2014-2020 dla naszej dzielnicy przypadnie więcej pieniędzy, liczonych w dziesiątkach, a może nawet setkach milionów złotych.

Na celowniku urzędników w naszej dzielnicy znalazły się przede wszystkim tereny Targówka Fabrycznego w okolicach ul. Księcia Ziemowita. Można oczywiście polemizować, czy nie lepiej byłoby zainwestować te grube miliony np. po drugiej stronie Radzymińskiej, gdzie mieszka kilkanaście razy więcej ludzi, ale to nie jest największy problem.

Ul. Święciańska w sercu Targówka Mieszkaniowego - ten obszar rewitalizowany raczej nie będzie /fot. targowek.info

Ul. Święciańska w sercu Targówka Mieszkaniowego – ten obszar rewitalizowany raczej nie będzie /fot. targowek.info

 

Najdziwniejszym, by nie rzec, że najbardziej kuriozalnym pomysłem rewitalizacji jest generalna rezygnacja z remontów kamienic (one mają być prowadzone z ubogich własnych środków dzielnicy) i wpompowanie góry miejskich pieniędzy przede wszystkim w działania społeczne, integracje mieszkańców, ożywianie czy porządkowanie podwórek itd. itp. Mówił o tym w lecie wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na pierwszym spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego.

Cały plan rewitalizacji ma zostać przedłożony radzie miasta w pierwszym kwartale 2014 roku i dzisiejsze spotkanie z urzędnikami może być ostatnią szansą, żeby ich przekonać także do nieco bardziej namacalnych i korzystnych dla większości mieszkańców inwestycji, np. remontów zapuszczonych od dziesięcioleci kamienic albo podziurawionych jak po bombardowaniu dróg. O ile oczywiście wszystko nie jest już od dawna postanowione…

Dyskusja o rewitalizacji odbędzie się we wtorek, 5 listopada, o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy (ul. Kondratowicza 20).

 

****** AKTUALIZACJA ******

Heh, no i wygląda na to, że nie można ufać komunikatom Urzędu Miasta st. Warszawy. Wszystko, co napisaliśmy powyżej się zgadza, z tym że dyskusja została nieoczekiwanie przeniesiona o dwa tygodnie, na wtorek po południu 19 listopada. U czym już stołeczny urząd zapomniał poinformować. Miejsce, godzina i co najważniejsze temat – bez zmian.

Mamy tylko nadzieję, że sama rewitalizacja, jaka by ona nie była, będzie przebiegać choć trochę sprawniej…

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx