Grodzą pole PGR (ale tylko tymczasowo)

10
Share

Alarmującego maila i zdjęcia przysłał Marcin. Jednak płot jest tymczasowy i zapowiada budowę nowego skweru. 

 

Marcin zrobił zdjęcia z sąsiedniego bloku przy ul. Askenazego. Widać, że przy wejściu na pole obok rowu powstaje tymczasowy płot. To przygotowanie placu budowy nowego skweru.  Pisaliśmy już o nim, ale przypomnimy, bo to może być projekt równie udany jak Skwer Ciechowskiego.

zdjęcia od czytelnika Marcina, dziękujemy!

Placyk będzie długi, ale raczej wąski. Zacznie się u zbiegu ul. Samarytanka z Korzona i będzie ciągnął się wzdłuż Rowu Drewnowskiego (czyli de facto wzdłuż długiego osiedla przy ul. Samarytanka).

Projekt skweru przy ul. Samarytanka

Projekt skweru przy ul. Samarytanka (ulica jest po lewej, węższej stronie) / mat. UD Targówek

Skwer będzie miał prawie 8 tys. mkw, a na jego środku znajdzie się oczko wodne o powierzchni ok. 445 mkw. Skwer będzie przeznaczony dla wypoczynku i rekreacji mieszkańców Targówka w każdym wieku.

„Jeziorko” będzie niewielkie, ale zmieści się na nim jednodyszowa fontanna oraz drewniany pomost z pergolą dla roślin pnących, a obok trawiasta „plaża” z głazami narzutowymi służącymi jako siedziska. Zgodnie z projektem zbiornik ma funkcjonować przez cały rok – i w zimie zmieniać się w lodowisko.

Po jednej stronie jeziorka (bliżej wejścia od ul. Samarytanka) zaprojektowano siłownię na świeżym powietrzu. I nie chodzi tu o siłownie w ramach niedawnego projektu miasta na 100 nowych siłowni (te powstaną w innych miejscach Targówka), ale po prostu wcześniej na ten sam pomysł wpadli projektanci skwerku.

Z drugiej strony zbiornika i fontanny (w głębi pola PGR)  zaplanowano ogrodzony plac zabaw, a na nim m.in. kilka huśtawek, bujak, falującą równoważnię, zjeżdżalnię, karuzelę i piaskownicę.

Przez cały skwer będą biegły alejki z jasnoszarej kostki oraz ścieżka rowerowa, która w przyszłości przetnie ul. Gilarską i obok nowego przedszkola połączy się ze ścieżką rowerową wzdłuż kanału Bródnowskiego. Oczywiście na skwerze będa też ławki, śmietniki i latarnie. Na całym terenie zostanie dosadzonych kilkadziesiąt drzew i krzewów, m.in.  brzóz, lip i klonów.

Tak duże prace zajmą prawie cały przyszły rok. Planowany termin zakończenia budowy: 15.10.2014 r. KOszt to ok. 3,1 mln zł.

Dlaczego skwer będzie miał akurat taki kształt skoro pole jest tak wielkie i można by zrobić na nim piękny park? Właścicielem terenu jest Agencja Nieruchomości Rolnych, która jakiś czas temu przekazała dzielnicy mały jego fragment z przeznaczeniem na szkołę. Ta powstanie za wiele lat. Reszta pola przeznaczona jest na budynki mieszkalne o gabarytach zbliżonych do Zielonego Zacisza. Na razie Agencji nie udało się sprzedać działek deweloperom, ale to pewnie kwestia czasu.

 

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx