Trasa rowerowa na Osiedle Wilno?

27
Share

Ekolodzy mają pomysł, który może się spodobać mieszkańcom Osiedla Wilno: zróbmy drogę rowerową wzdłuż torów na Pragę – proponują.

 

Kilka dni temu opisaliśmy raport o drogach rowerowych przygotowany przez pełnomocnika rowerowego ratusza Łukasza Puchalskiego. W naszej dzielnicy raport Ameryki nie odkrywał, ani nie proponował żadnych szczególnych rozwiązań. Teraz przyjrzeli mu się dokładniej specjaliści z Zielonego Mazowsza.

Generalnie lista zarzutów ekologów jest długa, ale nas interesują te dotyczące naszej dzielnicy. A tu  obok krytyki, mamy też konstruktywne propozycje. Najbardziej podoba nam się ta na wytyczenie nowego korytarza rowerowego z Pragi na Elsnerów. Tak opisano go w uwagach do raportu:

Kłopotowskiego / Okrzei – Ząbkowska – Radzymińska; zaczątek cywilizowania centrum Pragi, łatwo wygospodarować przestrzeń na pasy rowerowe; trasę można przedłużyć wzdłuż torów kolei wileńskiej jako bezkolizyjną DDR do granicy miasta.

Taki przebieg trasy na pewno spodobałby się mieszkańcom Osiedla Wilno czy osiedli przy Łodygowej. Wprawiony rowerzysta do Dworca Wileńskiego dojechałby wygodną ścieżką wzdłuż torów w 10 minut, mniej doświadczony w nie więcej niż 20 min. Wystarczy przy stacji metra Dworzec Wileński zorganizować jakiś parking bike&ride i mamy małym kosztem całkiem niezłe rozwiązanie.

Tyle teorii, bo w praktyce, trzeba się porozumieć z kolejarzami, przez których teren miałaby biec ścieżka, a to nigdy nie było łatwe. No i zaraz zacznie pewnie protestować Stowarzyszenie Michałów, które już próbuje zablokować budowę Trasy Świętokrzyskiej ze ścieżkami rowerowymi.

Fragment opracowania Zielonego Mazowsza

Fragment opracowania Zielonego Mazowsza

Drugi z proponowanych przez Zielone Mazowsze korytarzy miałby biec z Targówka Fabrycznego do Rembertowa. Wzdłuż Strażackiej częściowo jest już ścieżka, ale urywa się przy skupie złomu przed Chełmżyńską. A mogłaby biec tak (z uwag do raportu):

– Zabraniecka – Gwarków – Strażacka – Cyrulików – Okuniewska (alternatywnie z przejściem w Rembertowie na południową stronę torów i przez Wesołą z wykorzystaniem ulic lokalnych); dojazd z Rembertowa, docelowo także Wesołej i powiązanie z Sulejówkiem; na odcinku do Rembertowa spore fragmenty DDR już istnieją, kolejny ma być zrealizowany w ramach modernizacji Żołnierskiej.

Zielone Mazowsze nie porusza tematu mniejszych, lokalnych ścieżek, bo też nie o nich traktował raport pełnomocnika. Opisano tam korytarze potrzebne do ruchu rowerowego między dzielnicami, a nie mniejsze ścieżki osiedlowe. Choć oczywiście wiemy, że tych ostatnich też u nas bardzo brakuje. 

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx