Warszawa w budowie, a Targówek… raczej nie

11
Share

Już po raz piąty odbywa się ważny festiwal architektoniczny „Warszawa w budowie”. Przyjrzeliśmy mu się pod kątem Targówka. I za bardzo nie było się czemu przyglądać. 

 

„Warszawa w budowie” to coroczny festiwal architektoniczno-urbanistyczny. Oprócz stałej ekspozycji towarzyszy mu cykl wykładów, spotkań, odwiedzin w pracowniach. Ludzie z branży rozmawiają o tym co już udało się w Warszawie zrobić, a co jeszcze zostało do zrobienia. Laicy mogą bliżej przyjrzeć się ich pracy.

Odwiedziliśmy wystawę w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, żeby sprawdzić, jak Targówek wpisuje się w tę dyskusję. Okazuje się, że nie wpisuje się wcale. Nazwa naszej dzielnicy na wystawie nie pada ani razu. Żadna z licznych przecież inwestycji  na Targówku nie znalazła się wśród najlepszych projektów (jak np. nowy dom kultury na Służewcu), ale na szczęście nie pojawiliśmy się też wśród przykładów złych praktyk (zabudowa okolic Metra Wilanowska czy „łanowa” zabudowa Zielonej Białołęki).

Honoru dzielnicy broni jedynie blok zbudowany niedawno przez ratusz przy ul. Osowskiego. Pojawia się wśród pozytywnych przykładów budownictwa komunalnego ostatnich lat. Tyle że nie jest podpisany, więc kto nie zna budynku, nie dowie się, że to Targówek.

Jedno ze zdjęć na festiwalu Warszawa w budowie przedstawia budynek przy Osowskiego

Jedno ze zdjęć na festiwalu Warszawa w budowie przedstawia budynek przy Osowskiego

Nasze okolice znajdziecie też na prezentowanych starych mapach i planach Warszawy. Wprawdzie pokazywaliśmy wiele z nich w naszym serwisie (Targówek na starych mapach, Bródno na starych mapach), ale tam zobaczycie je w dużym rozmiarze.

Wawa w budowie1

Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Warszawy na „Warszawa w budowie”

 

Mimo skromnego udziału naszej dzielnicy, wystawę bardzo polecamy. Można zrozumieć, dlaczego Warszawa rozwija się tak chaotycznie i powoli, dlaczego miejscami jest taka brzydka i co trzeba zrobić, żeby była ładniejsza.

Jedna z podanych przyczyn dotyczy naszej dzielnicy, choć nie jest to powiedziane wprost. Chodzi o uwagę o spółdzielczości, która w Polsce „wymaga reanimacji”. Żadna inna dzielnica nie jest tak zdominowana przez wielkie spółdzielnie mieszkaniowe jak Targówek.

 

Warszawa w budowie

Warszawa w budowie

Powyższa ramka o spółdzielczości jest elementem większej całości

Powyższa ramka o spółdzielczości jest elementem większej całości

„Warszawa w budowie” trwa do 17.11. Program znajdziecie na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx