500-tki znów będą większe (w przyszłym roku)

23
Share

ZTM potwierdza wasze i nasze podejrzenia: przegubowe autobusy zostały zabrane z linii 500, żeby zasilić linię 512. Na pocieszenie, w styczniu sytuacja ma wrócić do normy. Choć… nie wiadomo na jak długo.

tabliczka 500 warszawa

fot. targowek.info

Gdy od początku grudnia Zaciszanie cieszą się z zagęszczenia rozkładów autobusów linii 512, od tego samego czasu mieszkańcy Bródna zgrzytają ze złości zębami. Powód: na popularnej trasie 500 z Bródna-Podgrodzie w okolice Ronda Babka i Arkadii zaczęły jeździć mniejsze, nieprzegubowe pojazdy.

Zgodnie z waszymi podejrzeniami, wysnuwanymi w komentarzach na naszej stronie oraz na facebooku, zbieżność tych wydarzeń nie jest przypadkowa. I oczywiście nikomu się nie podoba.

Mam prośbę o przyjrzenie się nowemu pomysłowi ZTM: podmianie przegubowych autobusów linii 500 na mniejsze, również w godzinach porannego szczytu. Część osób w ogóle nie ma szansy wsiąść, co nie dziwi skoro nawet przed zmianą autobusy były zatłoczone

– pisze w mejlu do nas pani Monika.

Zapytaliśmy u źródła, czyli w Zarządzie Transportu Miejskiego. Okazało się, że wasze podejrzenia co do „podmiany” pojazdów były jak najbardziej uzasadnione. Choć co do zatłoczenia autobusów urzędnicy mają już inne zdanie niż pasażerowie.

Autobusy wielkopojemne były potrzebne do zasilenia linii 527 i 512. Na liniach tych, po wprowadzeniu ograniczeń ruchu na moście Grota, zaobserwowaliśmy lawinowy wzrost liczby pasażerów. Jednocześnie pomiary wykazały radykalny spadek liczby pasażerów korzystających z linii 500 (miejscami nawet o 60%). Dało to podstawy, aby z części kursów wycofać tabor wielkopojemny, zachowując jednocześnie doraźne zasilenie dodatkowymi autobusami 100-miejscowymi.

– odpowiada na pytania targowek.info Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Na pocieszenie, po zakończeniu wyjątkowo długiego okresu świątecznego, który w warszawskiej komunikacji będzie trwał od najbliższej soboty aż do święta Trzech Króli, sytuacja ma się polepszyć. Acz – nie wiadomo na jak długo. Igor Krajnow bowiem informuje:

Zakładamy, że od 7.01.2014 przywrócimy tabor wielkopojemny na linii 500. Jednocześnie wobec zmniejszonej liczby pasażerów do przewiezienia których będą wystarczały tylko autobusy rozkładowe, możliwe będzie przeniesienie autobusów zasilających linię 500 do innych zadań.

O świątecznych zmianach w warszawskiej komunikacji, czyli ograniczeniu kursowania i zawieszeniu niektórych autobusów i tramwajów między 21 grudnia a 6 stycznia, przeczytacie na stronie ZTM.

Gdzie na Targówku wyrobić Kartę Warszawiaka, żeby w ciasnych 500-tkach i na dodatkowych kursach 512-tek nie płacić więcej za bilety, piszemy tutaj.

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx