Coraz bardziej przebijają się argumenty, że metro jednak pojedzie na drugą stronę Trasy Toruńskiej, czyli ominie stację Rembielińska. Decyzja na początku przyszłego roku.
Na razie w miarę pewna jest budowa metra do Dworca Wileńskiego (oddanie jesienią przyszłego roku) i kolejnych trzech stacji do ul. Trockiej na Targówku Mieszkaniowym. Co dalej? Tego właśnie ma dotyczyć analiza zamówiona przez ratusz w w Transprojekcie Gdańskim.
Potwierdzają się wcześniejsze przecieki, że firma przygotowała cztery warianty. Jeden zakłada wcześniej planowany przebieg przez Zacisze – stację Ratusz i końcówkę na Rembielińskiej. Dwa zakładają rozgałęzienie: na Bródno i na Wschodnią Białołękę. Czwarty: tylko na Białołękę.
Do tematu wróciła w dzisiejszym wydaniu Gazeta Wyborcza i niestety z tonu komentarzy wynika, że metro raczej pojedzie na Białołękę. Burmistrz tej dzielnicy Piotr Jaworski przekonuje, że we wschodniej części Białołęki mieszka już 40-50 tys. osób, a może mieszkać nawet 200 tys. Wiceprezydent Jacek Wojechowicz potwierdza, że o ostatecznej decyzji zdecydują prognozy demograficzne, a raczej nie ma szans, żeby Bródno rozrosło się do takich rozmiarów.
Wprawdzie wciąż możliwy jest wariant z dwoma odnogami: na Białołękę i na Bródno, ale raczej nikt nie zdecyduje się na taką kosztowną ekstrawagancję.
Ostateczną decyzję ratusz podejmie po nowym roku. Optymistyczne, ale mało realne, warianty zakładają zakończenie budowy tej odnogi metra w 2022 roku.
Niech sobie wsadzą to metro, ale niech oddadzą zlikwidowane linie autobusowe i tramwajowe (506, E, 25, 127, 156 itd.)
To już propozycja Zielonego Mazowsza, aby dojechać na Białołekę w pobliże stacji Warszawa Toruńska była sensowniejsza.
Pejsaty redaktor zarządza miastem i inwestycjami. Stoi w polu kilka bloczków np. na regatach i już dociągają tam metro. Ciekawe, który z g***a tam wziął kredyt na 35 lat.
Tak jest, słoiki niech transportują się tunelami, a nam oddajcie normalną komunikację prosto do centrum, E3, 512, 345, 127, 406 itd.
Niech idzie na białołęka bo na brodnie jeszcze ukradna kolejkę jak im ją podstawią.
Czy nam na tym Bródnie tak bardzo potrzeba tej jednej stacji, na którą zaraz zaczną zjeżdżać okoliczni mieszkańcy Białołęki, Marek, Ząbek Wołomina i okolic? Stacja przy Trasie Toruńskiej jest imho dużo bardziej racjonalną lokalizacją (możliwość budowy dużego węzła przesiadkowego, czego nie da się zrobić na Bródnie bez spowodowania paraliżu dzielnicy).
A za S8 metro powinno iść na powierzchni.
M.ma rację. Stacja na Kondratiwicza bedzie. Ten jeden przystanek można podjechac.
Patrząc na niektóre warianty można wywnioskować, że musi zostać zburzona promenada wraz z wieloma mostkami. No i skwer przy Kondratowicza. Tyle pieniędzy w błoto.
Nie pobudują ani na BRódno ani na Białołękę. Hgw rzuci scieme ze nie chce faworyzowac itp. I da metro na Bemowo
A czy mozna powiedziec coś dobrego o autorach pomysłu budowy metra pod Kanałkiem Bródnowskim? Dobrze ze Zielone Mazowsze (to ich pomysł) nie wpadli na pomysł budowy pod Wisłą ;)
Słoiki uważają ze powinny istnieć tylko dla środki: autobus i metro. Tramwaju i pociągu (kolej) nie uznają.
jak pójdzie na białołękę a nie na Bródno będzie to oznaczało jedno. Silne lobby z białołęki. PO CO IM TAM METRO?! i tak osiedla (getta) są oddalone o 5 km od przystanków!!
” 200 tys mieszkańców to NIE prognoza liczby mieszkańców lecz chłonność terenu, przy założeniu gęstości zaludnienia przewyższającej inne rejony miasta. Przewiduje się że gęstość zaludnienia na km2 Zielonej Białołęki będzie wyższa niż Śródmieścia, Mokotowa, czy Ursynowa!!!!
W chwili obecnej na Zielonej Białołęce mieszka według opracowania prof P. Śleszyńskiego – 18 609 osób, Urzędu Dzielnicy Białołęka – 21 392 osób.
Przyrost do 2035 liczby mieszkańców Warszawy według GUS 165 tyś. Czyli wychodzi że na Białołęce Zielonej zamieszka więcej mieszkańców niż w całej Warszawie.” Bravo , rzetelni fachowcy!!!!”
dokładnie sprawdziłem przyrost ludności w warszawie :
„Zgodnie z założeniami długookresowej prognozy ludności
w podregionie m.st. Warszawa w 2035 r. będzie
zamieszkiwało 1880,6 tys. osób, tj. o 160,2 tys. (o 9,3%)
więcej niż w 2010 r” Czyli do 2035 to tylko na Białołęce będą się osiedlać;)by się prognoza sprawdziła….
***
Metro powinno pozostać w dotychczasowym wariancie, zmiana przebiegu linii spowoduje wieloletnie opóźnienia i ogromne koszty. wszystko praktycznie będzie trzeba zaczynać od zera. Metro buduje się w rejonach wysokiej zabudowy takim przykładem jest np Bródno. Wschodnia Białołęka to obecnie kilka wysp (Głęboka, Skarbka, Derby). Niska zabudowa (3-kondygnacyjna) Pozostałe rejony to zabudowa jednorodzinna. Przy obecnej sytuacji optymalnym wariantem byłoby przedłużenie linii tramwajowej z annopolu, przez co wschodnia białołęka miała by dojazd do rembielińskiej (stacji metra). dla osób które uważają iż zachodnia częśc bródna ma tramwaj więc metra nie potrzebuje, zadam pytanie: a po co metro na bemowo? czy tam niema linii tramwajowych?… Czytaj więcej »
kolejny aspekt: mieszkaniec nowego bemowo będzie musiał dojechać pod urząd dzielnicy bemowo aby przesiąść się do metra (10-minut), czas oczekiwania na przesiadkę + 20 minut czas podróży metrem
czy obecnie tramwajem jedzie dłużej do śródmieścia?
mieszkaniec gocławia aby dojechać metrem do śródmieścia (III-linia metra potrzebował będzie 20-minut czy dziś jedzie dłużej autobusem?
II linia nie jest potrzebna wogóle! za 12 mld złotych można wybudować tramwaj na wilanów, gocław, 2-mosty, tramwaj wzdłóż chodeckiej do skarbka z gór, tramwaj na kępe tarchomińską, tramwaj od ronda żaby na targówek lub ze stalowej. (łączny koszt powyższych inwestycji ok. max 8 mld
XXX napisał(a): Metro powinno pozostać w dotychczasowym wariancie, zmiana przebiegu linii spowoduje wieloletnie opóźnienia i ogromne koszty. wszystko praktycznie będzie trzeba zaczynać od zera. Metro buduje się w rejonach wysokiej zabudowy takim przykładem jest np Bródno. Wschodnia Białołęka to obecnie kilka wysp (Głęboka, Skarbka, Derby). Niska zabudowa (3-kondygnacyjna) Pozostałe rejony to zabudowa jednorodzinna. Przy obecnej sytuacji optymalnym wariantem byłoby przedłużenie linii tramwajowej z annopolu, przez co wschodnia białołęka miała by dojazd do rembielińskiej (stacji metra). dla osób które uważają iż zachodnia częśc bródna ma tramwaj więc metra nie potrzebuje, zadam pytanie: a po co metro na bemowo? czy tam niema… Czytaj więcej »
Po drugie w zależności od miejsca zamieszkania, mieszkaniec Bemowa jedzie to metra ok. 30 minut, więc metro było by wielkim ułatwieniem dla mieszkańców tej dzielnicy.
a jeśli będzie metro pod urzędem dzielnicy bemowo to będzie jechał krócej do śródmieścia niż 30-minut? dojazd np z osiedla bemowo-lotnisko 10minut+20minut(metro),
ze względów oszczędnościowych wydłużyć metro od ronda daszyńskiego do dworca zachodniego. za zaoszczędzone pieniądze wybudować tramwaj na gocław, na wilanów przez dolny mokotów i 2 mosty.
aby naprawde bemowo skorzystało na metrze powinno zrobić się odnogę np za przystankiem wola park w kierunku lotniska aż po krańce chomiczówki.
(wątpie aby mieszkańcy bemowa-lotnisko korzystali z metra jesli będą musieli dojechać pod urząd dzielnicy bemowo aby przesiąść się. jesli mają tramwaj pod nosem
Mądre słowa z Tym Tramwajem
SKM trzeba rozbudować i połączyć z trasami metra ! a Skarba z Bidy no cóż każdy planuje przelicza myśli kombinuje wybiera tam gdzie jest infrastruktura a jak się kupuje w polu na wsi to można mieć pretensje do siebie.
Obawiam się że niezła kasa idzie na lobbowanie gdzie metro ma być tia develo peryyy kto da więcej ?
niech jedzie na Zielonąłękę albo Słoika z Gór, tam tego potrzebują, żeby w swoich rodzinnych stronach mogli się czymś pochwalić. Narzie mogą tylko, że na rondzie sobie radzą.
Uważam, że to bardzo dobry pomysł aby trasa II linii metra biegła na Białołękę, gdzie buduje się coraz więcej osiedli i przybywa mieszkańców. Mieszkam na Bródnie od urodzenia i uważam, że nikomu korona z głowy nie spadnie jak podjedzie sobie jeden dwa przystanki autobusowe w kierunku urzędu. Na Bródnie nie ma gdzie wybudować parkingu. Natomiast na Białołęce mieszkają słoiki tak samo jak w pozostałych częściach miasta, nie rozumiem czemu przykleiła się do Białołęki opinia mieszkającej tam wiochy. Nie każdego stać na kupno mieszkania w cenie 10.000zł/mkw na Żoliborzu, więc mniej zamożniejsi warszawiacy kupują mieszkania na Białołęce czy Wilanowie gdzie ceny… Czytaj więcej »
stacja na rembielińskiej będzie obsługiwała całe zachodnie bródno osiedla od trasy toruńskiej aż po cmentarz, budowa 1 stacji na bródnie jest nie do pomyślenia jeśli 2x mniejszy targówek mieszkaniowy będzie miał 2 stacje, na białołękę można póścić tramwaj
Przeprowadzona analiza przebiegów wariantów II lini i metra wykazała, że wszystkie trasy przebiegają na znacznych odcinkach przez prywatne nieruchomości, w tym także pod budynkami mieszkalnymi lub użyteczności publicznej. Zgodnie z obecnym prawem, w przypadku realizowania jakichkolwiek inwestycji na terenach prywatnych, konieczne jest uzyskanie przez Inwestora prawa do dysponowania nie ruchomością na cele budowlane. Dotyczy to również przypadku realizowania inwestycj i pod ziemią. W związku z tym, w przypadku każdego z wariantów konieczne będzie, prz ed rozpoczęciem budowy, wykupienie przez Inwestora gruntu nad którym przebiegać będzie linia metra lub uzyskanie zgody wszystkich właścicieli tych terenów. Zdaniem autoró w oba rozwiązania są… Czytaj więcej »