Co z budową św. Wincentego? A co ze Świętokrzyską?

16
Share

Los dwóch najważniejszych dla nas inwestycji wciąż jest niepewny. 

 

Świętego Wincentego

Świętego Wincentego nie zmieniła się od dziesięcioleci / fot. targowek.info

Świętego Wincentego nie zmieniła się od dziesięcioleci / fot. targowek.info

Ciągle dostajemy pytania o obiecywaną od lat rozbudowę i remont św. Wincentego. Przypomnijmy że ulica na odcinku od Ronda Żaba do Głębockiej ma zostać poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, powstaną ścieżki rowerowe i zatoki na przystankach autobusowych, a także rezerwa pod ewentualną linię tramwajową (od Matki Teresy z Kalkuty do Głębockiej). Tyle wynika z planów, a właściwie z obietnic przedwyborczych bez pokrycia.

O inwestycji zrobiło się cicho, gdy w maju 2012 roku odkryto, że poza murem Cmentarza Żydowskiego znajduje się kilka grobów. Niestety, dokładnie pod planowaną jezdnią. Gmina Żydowska nie zgodziła się na ich przeniesienie, więc projekt przestał być aktualny i sprawa rozbudowy ulicy utkwiła w martwym punkcie.

Jednak od jakiegoś czasu w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej pojawiają się dokumenty z nagłówkiem „Budowa ul. Św. Wincentego wraz z odcinkiem ul. Głębockiej”. To kolejne uzgodnienia dotyczące inwestycji. Jak ustaliliśmy, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przygotowuje nowy projekt modernizacji ulicy, który uwzględni położenie grobów.

To dobra wiadomość. Teraz pora na złą. Otóż w budżecie ZMiD są pieniądze na nowy projekt, ale nie na samą budowę ulicy. To oznacza, że wciąż nie ma ona konkretnej daty realizacji. Zapewne przed zbliżającymi się wyborami znowu usłyszymy, że będzie budowana wkrótce…

Trasa Świętokrzyska

W podobnym pacie utkwiła druga strategiczna dla Targówka inwestycja – budowa Trasy Świętokrzyskiej od Zabranieckiej do Kijowskiej. Prace już by trwały, gdyby nie głośna grupka mieszkańców Szmulek i populistyczni radni Warszawy, którzy przyłączyli się do chóru krzykaczy. Efekt jest taki, że inwestycje wstrzymano, a ZMiD sprawdza czy przebieg trasy da się przysunąć bliżej torów, tak żeby na Szmulkach o ciut mniej zmniejszyć zielony skwer.

Takie pytanie wysłano do kolejarzy, którzy od kilku tygodni zastanawiają się czy puścić trasę bliżej torów. Jeśli się zgodzą, zapewne także ta inwestycja będzie opóźniona, bo będzie wymagała przeprojektowania.

Inne inwestycje

O budowie mostu Krasińskiego, obwodnicy Śródmieścia od ronda Żaba do Wiatraczna, Nowo-Trockiej, Nowo-Stalowej, Trasie Olszynki Grochowskiej nie piszemy, bo nie ma o czym. Wszystko okazało się tylko bajkami na potrzeby wyborów i nikt w ratuszu już nawet nie próbuje udawać, że te inwestycje będą realizowane.

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx