To tu będzie jezioro. Teren już wyrównany

23
Share

Na Elsnerowie widać już dokładnie, gdzie powstanie jezioro. Wycięto roślinność, teren został wyrównany. Wymagało to specjalnych pozwoleń przyrodniczych. 

 

Zakończyły się wstępne pracy przy budowie zbiornika na Elsnerowie, czyli pierwszego jeziora w dzielnicy. Odwiedziliśmy okolice ulicy Bardowskiego, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu istniał nielegalny tor motocrossowy i dla samochodów terenowych. Nic już z niego nie zostało. Teren jest wyrównany, wykarczowano krzaki i większe drzewa. Dzięki temu widać wyraźnie granice przyszłego jeziora.

W tym miejscu powstanie jezioro / fot. targowek.info

W tym miejscu powstanie jezioro / fot. targowek.info

Dotarliśmy też do wniosku władz dzielnicy do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zezwolenie na prowadzenie prac, mimo że teren zamieszkiwany był przez kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Wcale nie chcemy alarmować ekologów, ale podajemy jako ciekawostkę, że okolica jest niezwykle bogata przyrodniczo. Opracowanie wykazało, że występuje tu:

– 45 gatunków chronionych ptaków: m.in. bażant, dzięcioł zielony i duży oraz dzięciołek, słowik, myszołów

– 5 gatunków ssaków: bóbr europejski, kret europejski, ryjówka aksamitna, jeż wschodni, borowiec wielki (gatunek nietoperza)

– 5 gatunków płazów: kumak nizinny, ropucha szara, żaba zielona, trawna i moczarowa

– 5 gatunków bezkręgowców: ślimak winniczek, biegacz granulowany, trzmiel ogrodowy, ziemny i kamiennik

O zwierzęta i tak nikt wcześniej tu nie dbał, czego przykładem jest choćby ryjówka znaleziono na torze, prawdopodobnie rozjechana przez jakiegoś miłośnika ryczących silników. Autorzy wniosku zwracają uwagę, że wprawdzie niektóre siedliska zwierząt zostaną zniszczone, ale w ich miejsce powstaną nowe. Jezioro ma być idealnym miejscem dla ptaków wodnych i płazów.

Wniosek zapewne rozpatrzono pozytywnie, bo drzewa są już wycięte / fot. targowek.info

Wniosek zapewne rozpatrzono pozytywnie, bo drzewa są już wycięte / fot. targowek.info

Z tych samych dokumentów dowiadujemy się, że wykonawca planuje jeszcze częściowe obniżenie terenu i usypanie skarp. Jedną z granic  jeziora będzie pewnie dawna linia kolejowa biegnąca na niewielkim nasypie.

jezioro2

Stare tory rozkradane przez złomiarzy. Trochę szyn jeszcze zostało, pod warstwą ziemi są też drewniane podkłady / fot. targowek.info

Pozwolenie na prowadzenie prac ma obowiązywać do 15 grudnia 2014 roku. A więc za rok na wiosnę pewnie będzie można wybrać się na spacer nad nowe jezioro. Tutaj przeczytacie jak będzie wyglądało

Nam nie daje spokoju jeszcze jedna sprawa. Sąsiedni Las na Utracie i dojazd do jeziora jest niezwykle zaśmiecony. Po prostu odludna okolica służy jako wysypisko. Jeśli nikt nie poradzi sobie z tym problemem, to wizyty nad jeziorem nie będą raczej przyjemne.

Wzdłuż ulicy Bardowskiego mnóstwo jest takich obrazków / fot. targowek.info

Wzdłuż ulicy Bardowskiego wala się mnóstwo śmieci i wciąż ich przybywa / fot. targowek.info

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx