Co myślimy o parku Wiecha? [WYNIKI KONSULTACJI] | | targowek.info

Co myślimy o parku Wiecha? [WYNIKI KONSULTACJI]

Brudny, niebezpieczny, zaniedbany, ale bardzo potrzebny – jesteście zaskoczeni taką opinią o Parku Wiecha?

 

Przez dwa i pół miesiąca Stowarzyszenie Katedra Kultury na zlecenie Ratusza badało opinie mieszkańców o parku przy Teatrze Rampa. Zebrano ponad 200 ankiet, odbyło się kilka spotkań, wszystko po to, żeby dowiedzieć się, że park jest potrzebny, często odwiedzany, ale też niebezpieczny.

Poniżej fragmenty z raportu końcowego, które zwróciły naszą uwagę:

Wspólna troska o przestrzeń

Mieszkańcy, szczególnie ci z najbliższej okolicy, są związani z parkiem, zależy im, żeby był zadbany, co oznacza także, że zaniedbania i dewastacje odbierają bardzo osobiście. W rozmowach z mieszkańcami powracał temat niskiej jakości wykonania remontu fontann. „Fuszerka” i źle wydane pieniądze złościły mieszkańców – brak konsekwencji w dbaniu o przestrzeń osłabiał ich entuzjazm wobec planów na przyszłość – żeby zyskać ich zaufanie i włączać w przyszłe działania trzeba uwidocznić codzienne działania konserwacyjne. Nieracjonalne wydawanie pieniędzy na granitowe murki jest solą w oku mieszkańców – przechodząc koło fontann i pergoli widzą fatalnie zrealizowaną inwestycję, która teraz jest równie źle naprawiana. To utwierdza ich w przekonaniu, że nic się nie da zrobić porządnie, a działania w parku nie mają sensu, bo i tak zawsze kończą się „fuszerką i prowizorką”.

Hierarchia potrzeb

W wielu przypadkach trudno skierować było uwagę rozmówcy na tematykę działań kulturalnych. Widząc duże braki związane z bezpieczeństwem, infrastrukturą i estetyką Parku, użytkownicy nie widzieli sensu w myśleniu o działaniach kulturalnych. Nasi rozmówcy często w pierwszej kolejności mówili o niezaspokojonej potrzebie bezpieczeństwa oraz braku odpowiedniej infrastruktury. Nie wszyscy użytkownicy parku są gotowi na myślenie o działaniach kulturalnych, nie mając zaspokojonych powyższych potrzeb.

Brak zainteresowania kulturą nie znaczy, że mieszkańcy nie mieli dobrych pomysłów na ożywienie i ulepszenie parków. Upominali się o: więcej kwiatów, stół do ping‐ponga, mur do graffiti, budkę ze zdrowym żywieniem, budkę z jedzeniem i piwem, lodowisko, jeziorko, kino letnie. Najwięcej osób zgłosiło, że przydałaby się toaleta.

Cały raport możecie przeczytać poniżej:

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Co myślimy o parku Wiecha? [WYNIKI KONSULTACJI]

 • 23 stycznia 2014 o godz. 10:34

  fantastycznie, tylko co ma z tego odkrywczego raportu dalej wynikać?

 • 23 stycznia 2014 o godz. 13:41

  Widac to stowarzyssejie blisko pracuje dla spoldzielni brodjo zwanej ratuszem

 • 23 stycznia 2014 o godz. 14:41

  Żadne raporty nie są potrzebne. Trzeba wyciąć krzaki, a zostawić drzewa i równą niezasraną trawę.

 • 23 stycznia 2014 o godz. 16:37

  a gdzie pic jak krzakow nie bedzie? I sikac?

 • 23 stycznia 2014 o godz. 17:00

  Odkryli Amerykę? Przecież to każdy wie. Odpadające płyty, wymalowane ściany/murki, niedziałające fontanny. A w nocy – no czasem słychać ryki dzikiej zwierzyny…

 • 23 stycznia 2014 o godz. 18:21

  Sorry, taki mamy klimat. Na Targówku.

 • 23 stycznia 2014 o godz. 21:04

  Park bez krzaków wyglądałby padnie i bezpiecznie. Nie byłoby gdzie pic piwa i robić siku i kupy.

 • 24 stycznia 2014 o godz. 00:04

  Przyznam, że nie przeczytałam „raportu” i mam takie pytanko – czy tam jest mowa o jakimś monitoringu – takim skutecznym? Wszędzie takowy jest: w niektórych autobusach, w metrze, ogólnie – w zachodniej Warszawie.

 • 24 stycznia 2014 o godz. 12:33

  wyciąć ten parczek do gołej ziemi,zalać betonem,blokowiskowe bydło będzie uradowane że dzielnica uporządkowała teren, potem park bródnowski i lasek

 • 24 stycznia 2014 o godz. 22:59

  Posadzić choinki wyciąć krzaki, popodcinać drzewa z zagęszczonych gałęzi, ogarnąć trawniki, Zakazać wyprowadzania psów na Terenie Parku Wiecha. Postawić mur na graffiti upamiętniających Wiech, rzeźby Wiecha, Walerego Wątróbki, Teofila Piecyka !

  Ganiać PROSTACTWO DRESOWATE I W…ć MANDATY GRZYWNY 10 tys 20 tys za niszczenie wandalizm
  powymieniać te maszkarne fonntany i pseudo eleganckim i marmur

  Wymienić Debilny ze stanowisk !
  wydają na badania kasę swoim ? zamiast zrobić porządek !

 • 28 stycznia 2014 o godz. 15:48

  Fajnie jak by były iluminacje świąteczne tak jak na Zabkowskiej/Nowym Swiecie/Alejach Ujazdowskich/KENie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.