Targówek się rozrasta. W którą stronę najbardziej?

22
Share

Pod względem ludności jesteśmy całkiem sporą dzielnicą, a będziemy jeszcze większą. Ciekawi jesteście, gdzie nas przybędzie? 

 

Niedawno opisaliśmy analizę tras tramwajowych do roku 2040 przygotowaną przez firmę CH2M HILL. Skoro już Tramwaje Warszawskie wydały na nią 180 tys. zł, to wykorzystajmy ją jeszcze raz. Eksperci przygotowali prognozę rozwoju Warszawy pod względem liczby ludności.

W Polsce z przyrostem naturalnym nie jest najlepiej, ale na szczęście Targówek wciąż jest na plusie. Zaliczono nas do grupy ze „znaczącym spadkiem dodatniego przyrostu naturalnego”. Czyli wolniej niż dawniej, ale wciąż nas przybywa. Całkiem nieźle, bo w centralnych dzielnicach dzieci rodzi się już znacznie mniej.

 

Przyrost naturalny w Warszawie / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Przyrost naturalny w Warszawie / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Mamy też dodatnie saldo migracji. Czyli więcej ludzi wprowadza się na Targówek niż z niego wyprowadza. Choć do takiego Wilanowa czy Białołęki dużo nam brakuje.

Saldo migracji / przyrost naturalny

Saldo migracji / analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Jeśli te tendencje zostaną zachowane, to w 2040 roku będzie nas znacznie więcej. Targówek będzie miał 156 tys. mieszkańców. Niemal dogonimy Ursynów, Wolę czy Bielany i wyprzedzimy Śródmieście. Ale Białołęka niemal zrówna się z naszą dzielnicą pod względem liczby ludności. 

źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Po lewej stronie liczba ludności w dzielnicach w 2040, po prawej dynamika zmian / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Ostatnia już grafika pokazuje, gdzie będzie największe zagęszczenie ludności na Targówku. I tu niektórzy mogą być zaskoczeni. Okolice Osiedla Wilno zaznaczone są tym samym kolorem co centrum Bródna. To właśnie tam będzie przybywać mieszkańców, podczas gdy starsze osiedla powoli będą się wyludniać.

liczba ludności

Targówek podzielony na obszary pod względem demograficznym w 2040 r. / źródło: analiza CH2M HILL dla Tramwajów Warszawskich

Ciekawe czy w związku z tym do 2040 roku roku rozpocznie się budowa którejś z zapowiadanych tras tramwajowych albo chociaż Trasy Świętokrzyskiej?

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx