Urzędnicy z Targówka pękają ze strachu

15
Share

Prawie pół Warszawy nie będzie tej zimy solić ulic – ale w naszej dzielnicy samodzielne podjęcie tak ważkiej decyzji przekracza możliwości rządzących.

zima_marekk

Śnieg na Zaciszu

Mieszkańcy Żoliborza właśnie przegłosowali w lokalnych konsultacjach, że w ich dzielnicy zaśnieżone boczne uliczki nie będą posypywane solą, ale po prostu odśnieżane pługami i posypywane piaskiem – z korzyścią dla rosnących przy nich drzew, zwierzęcych łap i naszych butów. W ostatnich dniach podobne decyzje podęli burmistrzowie Śródmieścia i Ursynowa. Dziś kończą się w tej sprawie konsultacje na Bielanach, wkrótce zaczną na Pradze-Południe.

Ale w naszej dzielnicy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W grudniu informowaliśmy o interpelacji radnego Zbigniewa Poczesnego, który zainspirowany Żoliborzem zaproponował zaprzestania solenia małych uliczek na Zaciszu.

Odpowiedzieli mu aż dwaj burmistrzowie Targówka, a ich wspólna odpowiedź brzmiała, a jakże by inaczej, „nie da się”. Główny powód: obawy o możliwe pozwy w przypadku wypadku na nieosolonej drodze.

Jednak – podejrzewamy, że pod wpływem decyzji rządzących Żoliborzem, Śródmieściem czy Ursynowem – burmistrz Targówka Sławomir Antonik zaczął się nieco wahać. No bo jakoś w tamtych dzielnicach pozwów się nie boją. No ale my się boimy…

Po kolejnym piśmie radnego Poczesnego w sprawie soli, burmistrz Antonik wybrał więc rozwiązanie iście salomonowe. Zamiast samodzielnie podejmować decyzję, na początku stycznia polecił dzielnicowemu Wydziałowi Infrastruktury wysłać pismo do dzielnicowego Wydziału Prawnego o wydanie opinii prawnej „w aspekcie odpowiedzialności cywilnej zarządcy drogi za zdarzenia drogowe w przypadku w przypadku odstąpienia od używania środków zwalczających śliskość”.

Nie wiemy, jak długo po urzędzie dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza będą krążyć pisma, w których nasi urzędnicy będą nawzajem spychać na siebie odpowiedzialność za decyzję, czy solić, czy nie solić lokalne uliczki. Ale coś czujemy, że nim ustalą ostateczną wersję, ta dopiero co rozpoczęta zima może się już skończyć…

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx