Gdzie diabeł mówi dobranoc… [FILM]

12
Share

Najsłynniejszy film o Targówku od kilku dni jest dostępny na YouTube. To rzadka okazja, żeby go zobaczyć. 

 

"Gdzie diabeł mówi dobranoc"

„Gdzie diabeł mówi dobranoc”

O filmie „Gdzie diabeł mówi dobranoc” pisaliśmy już nie raz. Akcja 10-minutowego materiału dzieje się w 1955 roku na dawnym Placu Horodelskim i skupiona jest wokół budowy Domu Kultury Targówek. Na zdjęciach budynek przypomina już dzisiejszy Teatr Rampa, ale jego okolica jest zupełnie inna: drewniane domy stoją przy brukowanych uliczkach z gazowymi latarniami. Są oczywiście gołębie i studnie, z których mieszkańcy czerpią wodę. W filmie widzimy m.in. lokalny bazar,  Bar Bródnowski, Cmentarz Choleryczny i dzieci bawiące się prawdziwym pistoletem na kirkucie przy św. Wincentego.

"Gdzie diabeł mówi dobranoc"

„Gdzie diabeł mówi dobranoc”

Film Władysława Ślesickiego i Kazimierza Karabasza nie ma nic wspólnego z propagandowymi produkcjami z tamtego okresu. To odważne oskarżenie ówczesnych władz. Autorzy wytykają (głosem Tadeusza Łomnickiego, który w filmie jest lektorem), że  władze chwaląc się wykańczanym właśnie Pałacem Kultury, odbudową Starówki czy MDM-em zapominają o innych częściach Warszawy, takich jak Targówek, który już wtedy od 40 lat znajduje się w granicach miasta. – Oszukaliśmy tych ludzi. Kto jest za to odpowiedzialny, że na Targówku wciąż diabeł mówi dobranoc? – pyta wprost Łomnicki.

To właśnie ta bezkompromisowość zapewniła twórcom stałe miejsce w historii kina. Nurt, który reprezentują, nazywany jest 'Czarną serią polskiego dokumentu” i opisywany jest nawet w zachodnich opracowaniach światowej kinematografii. Na fali odwilży grupa młodych reżyserów dokumentowała ciemną stronę ówczesnej Polski. Kamera po raz pierwszy pokazuje prostytutki, chuliganów, biedę i patologię. Warszawę i Polskę zupełnie inną niż w urzędowo optymistycznych Kronikach Filmowych.

"Gdzie diabeł mówi dobranoc"

„Gdzie diabeł mówi dobranoc”

„Gdzie diabeł mówi dobranoc” jest jednym z najważniejszych filmów serii, z której znane są też „Uwaga chuligani”, „Ludzie z pustego obszaru” czy „Warszawa 1956”. Wszystkie warto obejrzeć, ale dla mieszkańców Targówka film Karabasza i Ślesickiego, to po prostu pozycja obowiązkowa.

 

 

 

 

Teraz możecie obejrzeć ją tutaj:

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx