Pierwsze zgłoszenia do budżetu obywatelskiego

23
Share

Są już pierwsze projekty w naszej dzielnicy. Macie jakieś pomysły, co powinno powstać na Targówku? Też możecie je zgłaszać. 

Przypominamy, że do wydania jest  1 360 000 zł. Dzielnicę podzielono na cztery obszary, czyli na każdy przypada po 340 tys. zł. Na co zostaną wydane te pieniądze zdecydujemy my sami, czyli mieszkańcy, podczas głosowaniu w czerwcu. Ale projekty trzeba zgłaszać już teraz .Termin upływa 8 marca.

Już zgłoszonych pomysłów jest pewnie więcej, ale na razie z prasy i od naszych czytelników dowiedzieliśmy się o trzech.

Wybieg dla psów na polu PGR

Strona wybiegdlapsow.waw.pl

Strona wybiegdlapsow.waw.pl

Na polu powstaje już elegancki skwer z  placem zabaw i siłownią pod chmurką (więcej pisaliśmy o nim tutaj), autorzy projektu proponują żeby obok zorganizować także miejsce spotkań właścicieli psów. Chodzi o wygrodzony teren z przeszkodami do agility, czyli psiego sportu. Na polu od lat spotykają się miłośnicy psów, teraz chcieli by także ławki czy wiaty, pod którymi można się schować w czasie deszczu. – Takie miejsce ma już niemal każde większe miasto w Polsce, na Targówku ciągle go brakuje – argumentują autorzy projektu, o którym napisała Gazeta Stołeczna i który ma już nawet swoją stronę internetową: www.wybiegdlapsow.waw.pl

Miejsca parkingowego pod szkoła nr 52

Rejon szkoły podstawowej nr 52 jest dość rozległy, dlatego niektórzy rodzice podwożą dzieci samochodami. Przed godz. 8 mała uliczka Samarytanka jest więc bardzo zakorkowana, a auta zastawiają nie tylko jezdnie, ale też każdy skrawek chodnika. Dochodzi do kłótni, niepotrzebnych nerwów, czasami też do „obcierek” karoserii. Nasz czytelnik Marcin proponuje, żeby kosztem trawnika między chodnikiem a ogrodzeniem, wygospodarować przynajmniej kilka miejsc parkingowych. Choć trochę pomoże to rozładować problem.

Tak mogłyby wyglądać nowe miejsca parkingowe / rys. od czytelnika

Tak mogłyby wyglądać nowe miejsca parkingowe / materiały od czytelnika

Oświetlenie przejścia przez św. Wincentego

Ten projekt jeszcze nie jest zgłoszony, ale jest przygotowywany. Napisał o nim czytelnik Maciej, który w listopadzie był świadkiem potrącenia na przejściu nastolatka. Chodzi o pasy przez św. Wincentego między ratuszem a Zielonym Zaciszem. Faktycznie, jest tu dość ciemno, a ruch ogromny. Maciej proponuje, żeby oświetlić pasy tak jak jest to zrobione przy przejściu przez Chodecką między Parkiem Bródnowskim a ul. Bolivara. Tam są bardzo jasne latarnie oświetlające same pasy – z daleka świetnie widać przechodniów.

Niektóre dzielnice protestowały wcześniej, że nie chcą ze swoich budżetów dokładać się do dróg miejskich w zarządzie ZDM – a taki status ma św. Wincentego. Ale jest już oficjalna wykładnia ratusza, mówiąca że projekty mogą dotyczyć także dróg niezarządzanych przez dzielnice.


A wy jakie macie pomysły? Aby je zgłosić wystarczy wypełnić prosty wniosek i zebrać 15 podpisów mieszkańców. Informacje i druki znajdziecie na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. Tam też są przykładowe ceny. Ktoś ostatnio pisał na naszym forum, że przydałaby się toaleta w Parku Wiecha. Nic prostszego: ratusz podaje, że koszt bezobsługowej toalety to 200 tys. zł. Czyli spokojnie mieści się w limicie budżetu partycypacyjnego. Trzeba tylko złożyć wniosek.

A jeśli już ktoś zgłosił swój projekt, to chętnie o nim napiszemy, żeby pomóc nagłośnić inicjatywę. Piszcie na redakcja@targowek.info

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx