Stacja Targówek na historycznym zdjęciu

12
Share

Dawno temu mieliśmy na Targówku wąskotorówkę. Dzięki temu zdjęciu, widać wyraźnie, gdzie znajdowała się lokalna stacja kolejki. Zobaczcie, jak to miejsce wygląda teraz. 

 

Kilka zdjęć zlikwidowanej w latach 70-tych wąskotorówki do Radzymina, popularnego „Samowarka”, już pokazywaliśmy na naszej stronie – ale to jest wyjątkowe z jednego powodu.  W tle widać istniejącą do dziś kamienicę przy Radzymińskiej 98. To ten budynek stojący dziś niemal dokładnie pod kładką przy przystanku Piotra Skargi. Poznajecie?

 

Historyczne zdjęcie zrobił w latach 60-tych pan Marek Zürn i publikujemy je za jego zgodą (dziękujemy!).

Znalezienie jednego wspólnego punktu między fotografią sprzed 50 lat i współczesnością pozwala zrobić zdjęcie mniej więcej z tego samego miejsca.W tej części Targówka zmieniło się niemal wszystko. W miejscu zlikwidowanej wąskotorówki powstał pas Radzymińskiej w kierunku Marek. Zniknęła większość budynków, w ich miejscu znajduje się m.in. stacja benzynowa.

Ciekawe co sprawiło, że akurat budynek przy Radzymińskiej 98 przetrwał jako jedyny w całej okolicy. Może po prostu stał odpowiednio daleko od poszerzanej Radzymińskiej i nikomu nie wadził?

 

Zobacz więcej zdjęć starej kolejki na Radzymińskiej

Wysłuchaj opowieści dawnego pracownika „Samowarka”

Nieznane fotografie starego Targówka

Tak zmieniał się Targówek. Porównanie zdjęć

 

Przy okazji odnotujmy, że kamienicę czekają zmiany. Niedawno mieścił się tu ślusarz, a wcześniej szkoła tańca. Później dzielnicowy Zarząd Gospodarki Nieruchomościami szukał nowego najemcy. Od kilku dni trwają intensywne prace we wnętrzu budynku. Robotnicy stawiają ścianki działowe, ale nie chcieli zdradzić, co będzie w środku.

 

Radzymińska 98 / fot. targowek.info

Radzymińska 98 / fot. targowek.info

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx