Ważne pytania o Trasę Świętokrzyską | | targowek.info

Ważne pytania o Trasę Świętokrzyską

Jest wreszcie mocny głos w obronie mieszkańców Targówka. Spójrzcie przy okazji, o jaki fragment skweru toczy się cała batalia. 

 

Połączenie Targówka z Pragą Południe tylko według ostatnich obietnic miała być gotowa na Euro 2012, a wcześniej też było kilka terminów.  Tymczasem niedawno radni Warszawy z komisji ładu przestrzennego ulegli naciskom grupy mieszkańców Szmulek i po raz kolejny wymusili wyrzucenie projektu do kosza i rozpoczęcie wszystkich przygotowań od nowa. Pisaliśmy niedawno, że za mieszkańcami naszej i kilku sąsiednich dzielnic nie ująć się nikt z radnych.

Teraz jest pierwszy głos zadający pytania, które powinny paść już dawno. Radna Alicja Żebrowska (PiS) pochodzi z Targówka Fabrycznego, została wybrana w naszym okręgu wyborczym i pewnie dlatego zainteresowała się sprawą. W oficjalnym zapytaniu do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pyta m.in.:

– czy obliczono koszty społeczne kolejnego odłożenia sprawy?

– czy pytano mieszkańców sąsiednich dzielnic?

– na co zostaną wydane pieniądze zabrane z tej inwestycji?

Całą treść zapytania radnej Żebrowskiej możecie przeczytać tutaj:

http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000ef22f/oorzralzdzgsejldskfybpqphzvttoul/30_01_2014_2447_zap_Zebrowska.pdf

Według przepisów prezydent Warszawy ma na odpowiedź 21 dni. Ale to tylko teoria. Jak już pisaliśmy, dziwnym zbiegiem okoliczności na odpowiedzi na interpelacje w sprawach Targówka czekamy nawet po trzy miesiące, a czasami nie możemy doczekać się wcale. Zobaczymy, jak będzie tym razem.


 

Przy okazji spójrzcie, o jaki tak naprawdę fragment zieleni chodzi. Budowę Trasy Świętokrzyskiej zatrzymali radni pod wpływem grupy mieszkańców protestujących w obronie zielonego skweru. Uściślijmy, że nie chodzi o jego likwidację, ale zmniejszenie o jakąś jedną trzecią.

Dobrze widać to na poniższych mapkach z Openstreetmap. Na jednej widać pierwotny przebieg trasy przygotowany na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. W obecnej wersji mapy zmieniono przebieg (na OSM mapy edytują internauci) tak, jak życzą sobie tego protestujący – czyli przesunięto trasę bliżej torów. Porównując obie mapki widzimy, że cala batalia toczy się tak naprawdę o likwidację wąskiego paska skweru (zaznaczyliśmy go na różowo).

[beforeafterpics id=’1′ image_before=’http://www.targowek.info/wp-content/uploads/2014/02/trasa_przed.jpg’ image_after=’http://www.targowek.info/wp-content/uploads/2014/02/trasa_po.jpg’ animateintro=” introdelay=” introduration=” showfulllinks=” /]

 

Oczywiście żal każdego drzewa, ale czy pasek zieleni wielkości boiska piłkarskiego jest wart kilku lat korków? Tym bardziej, że w sprawie budowy tej trasy oszukano nas już kilkakrotnie?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

130 komentarzy na temat “Ważne pytania o Trasę Świętokrzyską

 • 6 lutego 2014 o godz. 07:38

  najlepiej wszystko jest zabetonowac zamurowac. nie lepiej inwestowac w publiczna komunikacje zamiast w ruch samochodowy? a tak w ogole to gdzie znikna korki jak powstanie ta trasa? na moscie poniatowskiego?

 • 6 lutego 2014 o godz. 08:23

  To ma być trasa dla autobusów. nie wprowadzają ludzi w błąd.

 • 6 lutego 2014 o godz. 08:27

  A korki mniejsze oczywiscie na Szmulkach (Ząbkowska, Markowska) i w al. Solidarności. Polecam spojrzeć na plan Warszawy.

 • 6 lutego 2014 o godz. 08:34

  a te autobusy beda jezdzily z woli do rembertowa, goclawka czy dokad?

 • 6 lutego 2014 o godz. 09:13

  Toż mogą już robić przejazd pod torami – najtrudnieszą, najbardziej czasochłonną i najdroższą część trasy. Na to mają zgodę nawet PKP. A resztę zbudują gdy się wycyckają z mieszkańcami Szmulek. Przecież i tak, zanim zrobią przetargi to minie kupa czasu…

 • 6 lutego 2014 o godz. 09:16

  komunikacja publiczna też potrzebuje dróg, żeby nimi jeździć.
  a korki znikną (a na pewno się zmniejszą) na Ząbkowskiej

 • 6 lutego 2014 o godz. 09:56

  Moim zdaniem w Parku Bródnowskim jest za mało asfaltu!!!!!!!!!!!!!!!
  Wylejmy wszystkie parki asfaltem!!!!!!
  Drzewa są zbędne bo nie można tam parkować samochodów.

  Wtedy będzie pięknie i równo!

 • 6 lutego 2014 o godz. 09:57

  Szkoda, że redaktor TK nie potrafi w końcu przyznać, że chodzi o park i ciągle deprecjonuje to miejsce dzięki określeniu skwer.

 • 6 lutego 2014 o godz. 09:59

  Szkoda, że radna Żebrowska zainteresowała się sprawą dopiero teraz, skoro pierwsze plany powstały w 2008 r. Ale widać, idą wybory i musi pokazać, że jest obronczynią mieszkańców.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:03

  „Poszerzanie ulic w miastach powoduje jeszcze wieksze korki”

  Polecam Pani Radnej i redakcji portalu audycję:

  ***

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:06

  ASS₩¢®© jeśli masz wątpliwości gdzie mogłyby zniknąć korki dzięki Trasie Świętokrzyskiej proponuję przejechać się (najlepiej na początku tygodnia, w poniedziałkowy lub wtorkowy poranek) ul. Radzymińską i ul. Ząbkowską. Trasa Świętokrzyska daje nadzieję, że cała masa autobusów, które jeżdżą al. Solidarności/Radzymińską przestałaby stać w tak gigantycznych korkach. Sieć dróg na Targówku i Pradze Północ obecnie niestety nie jest dostosowana do potrzeb, no chyba że ktoś porusza się wyłącznie pieszo.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:07

  @JARKACZ
  Ciekawe czy radna tak zagorzale walczy o obwodnicę Śródmieścia, która realnie pomogłaby trzem dzielnicom (CAŁEMU Targówkowki, Pradze Płn, i Pradze Płd). a nie tylko małej grupce mieszkańców z Targówka Przemysłowego. Reszta mieszkańców z Bródna i Targówka Mieszkaniowego nawet do tej drogi się nie dostanie, bo pozostałe drogi pozostają bez zmian

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:11

  @l.
  Ty naprawdę w to wierzysz czy się tylko zgrywasz?
  Korki NIE znikają – jak zbudujesz nowe drogi to więcej osób wsiądzie w samochody i korki będą jeszcze większe. Posłuchaj audycji radiowej.

  Czy naprawdę chcemy wydawać bezsensownie pieniądze na inwestycje, które nie przynoszą żadnych efektów? Czy nie jesteśmy w stanie uczyć się na cudzych błędach, że samochód nie jest efektywnym środkiem do komunikacji w mieście:
  Zobacz przykład z Atlanty – mają tam OGROMNE korki a drogi mają super rozwinięte. Ostatnio kierowcy stali w ponad 24h korku….

  Czy tego chcesz u nas?
  ***

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:15

  A budowanie nowych dróg w miastach też powoduje większe korki? Bo wydaje mi się, że w przypadku Trasy Świętokrzyskiej nie chodzi wyłącznie o poszerzenie. Szkoda, że władze rezygnują z nowych rozwiązań tylko po praskiej stronie, tymczasem w szczególności na Bemowie dużo się dzieje i nie słychać, żeby ktoś przytaczał argumenty, że tam rozbudowa sieci dróg przyczyni się do powstania większych korków.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:21

  PRAŻANINIE, póki co na ul. Radzymińskiej/Ząbkowskiej/Al. Solidarności korki są ogromne. I nie dotyczą wyłącznie ludzi, którzy wybierają dojazd do pracy samochodem, ale wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Czy zatem powinno zostać tak jak jest? Mamy dalej stać w korkach, ponieważ wybudowanie nowej drogi/stworzenie połączenia alternatywnego (a takich połączeń na Pradze/Targówku brak) spowoduje jeszcze większy korek?

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:24

  @l.
  Efekty na Bemowie zobaczysz za parę lat. Jak więcej ludzi wyprowadzi się na przedmieścia i wsiądzie w samochody żeby dojechać do miejsca pracy.

  Tylko wtedy jest już za późno – my wydamy setki milionów złotych na budowę dróg, żeby ludzie z podatkami uciekali na przedmieścia. Tak właśnie zbankrutowało Detroit. Też myśleli, że z korakami poradzą sobie przez budowę i rozbudowę dróg. A rozwiazaniem jest mieszanie funkcji miejskich (aby ludzie mieli bliżej do pracy i nie musieli jechać do biura na drugi koniec miasta) oraz inwestowanie w komunikację publiczną.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:26

  @l.
  A dlaczego są korki na tych wymienionych przez Ciebie ulicach?
  Kto je robi? Same powstają?

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:32

  jak zaczną remontować ( kiedyś) wiadukt nad targową albo coś innego się wydarzy. wtedy bedzie wielkie hallo .. co tu teraz zrobic…. to jest jakis absurd zeby była tylko jedna trasa z pragi pł na prage pld…. ( nie biore pod uwage innych uierdliwych objazdów…

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:32

  @l.
  Wyobraź sobie inną perspektywę. Zamiast wywalać w błoto pieniądze na Trasę Świętokrzyską, może zbudowalibyśmy tramwaj z Marek. Tam były kiedyś tory do samego Radzymina – pewnie tego nie pamiętasz…. Teraz ten tramwaj dojeżdżałby do pl Wileńskiego (Metra) i mógłyby jechać dalej na Wolę lub do Dworca wschodniego. Nie uważasz że to byłoby lepsze rozwiązanie niż lanie kolejnych połaci asfaltu?

  300 mln (tyle ma trasa kosztować) spokojnie starczyłoby na tramwaj – na środkowym – rozdzielającym pasie. Jakie byłyby wtedy „zyski spoleczne”?

  Niestety radni tak na to nie patrzą. Sami jeżdżą samochodami i nie są w stanie nawet wyobrazić sobie innego środka transportu.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:38

  PRAŻANINIE, same oczywiście nie powstają. Tylko że ciężko jest zmusić ludzi, żeby przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej, a właściwie to zmusić się ich nie da. Czasami zresztą stojąc w pozycji „chińskie osiem” w zatłoczonym autobusie w porannym szczycie nawet cieszę się, że wybrali oni samochód, bo gdyby zdecydowali się na autobus to nie wiem co by było. Moim zdaniem na Targówku/Pradze daleko nam do sytuacji z Atlanty czy Detroit, bo sieć dróg jest niedostosowana do potrzeb użytkowników. Potrzebne są nowe drogi, a zbudowanie ich nie będzie nadmiernym rozwijaniem infrastruktury, tylko rozsądnym jej dostosowaniem do potrzeb.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:44

  Tylko ile czasu zajęłoby na tym etapie wybudowanie tramwaju z Marek? Pomysł jest fajny, ale wszystkie projekty, decyzje itd. to lata świetlne. Poza tym powstaje pytanie jaki byłby to koszt?

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:58

  Przykład audycji w RDC jest totalnie od czapy. Tam chodzi o poszerzanie ulicy, a nie o wybudowanie nowego przejazdu przez tory, gdzie brakuje go na odcinku wielu kilometrów.

 • 6 lutego 2014 o godz. 10:59

  Prażanin jest pseudoekolegiem!!!
  Stary, powołujesz się na jakiś oszołomów. Każde nowoczesne miasto ma przede wszsytkim bardzo dobrze rozbudowaną sieć dróg miejskich/podmiejskich i do tej sieci planuje się następnie rozkład komunikacji. Tak jest w każdym zachodnim mieście!!! Ilość samochodów przypadających na zachodzie na osobę jest kilku krotnie wyższa niż w PL, a w miastach korki są ale mniejsze. Dlaczego? BO MAJĄ NOWOCZESNE DROGI!!!
  Argument o parku/skwerze jest z pupy. Warszawa jest urbanistycznie źle planowana i zamiast tego jednego można wybudować w innych miejscach 2 lub 3.
  Także drogi sąsiedzie z Pragi przestań pierd…. yyyć!

 • 6 lutego 2014 o godz. 11:01

  tak, argumenty Prażanina są tak z pupy, że to jest aż niemożliwe, żeby on w to wierzył. Po prostu nie chce ulicy pod domem i gada co mu przyjdzie do głowy.

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:15

  @Ala Ż
  Pani Radna (bo rozumiem że to Pani :) bardzo proszę, abyśmy wspólnie zjednoczyli się w sprawie budowy obwodnicy śródmieścia (Pragi) – to jest najpotrzebniejsza inwestycja dla naszych 3 dzielnic.

  Proszę Pamiętać też, że korki się „nie zmniejszają” przez budowę nowych dróg i efekt wybudowania nowej drogi może być dokładnie ODWROTNE od zamieżonego przez Panią – korki będą jeszcze większe. Ludzie będą jeszcze więcej czasu tracić na dojazdy.

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:30

  Teraz czekam na protesty mieszkańców Ursynowa przed budową południowej obwodnicy Warszawy, którą zaplanowano na obecnej ul. Płaskowickiej :P
  Znikną parkingi dla samochodów, bazarek, psie toalety na rozległych trawnikach. Co tam, że obwodnica została zaplanowana w latach 90-tych. Najważniejsze, że mieszkańcy stracą trawniki dla piesków, a cały ruch tranzytowy niech się odbywa przez Centrum Warszawy.

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:39

  @qwerty

  Rozczaruję Cię jestem przeciwny ekologi :)
  Jestem ZA używaniem węgla, przeciwko inwestycjom w energię wiatrową, przeciwko inwestycjom w energię elektryczną bo one są NIEFEKTYWNE ekonomicznie.

  Poprostu jestem osobą obserwującą i wyciągającą wnioski z otaczającego nas świata.

  Właśnie w ten sposób jestem też przeciwny rozbudowie i budowa nowych dróg bo one są jest nieefektywna ekonomicznie. One NIE likwiduje PRZYCZYN. a przyczyną korków jest to, że zbyt wiele osób chce jechać nieefektywnym środkiem transportu do pracy, czyli samochodem.

  Z tych też przyczyn jestem ZA uprzywilejowaniem komunikacji publicznej i ograniczaniem ruchu samochodowego. Bo to jest NIEFEKTYWNE :)

  Ciekaw jestem jakie Ty miasta europejskie i zachodnie widzałeś i jakie analizy czytałeś skoroo twierdzisz że cytuję „lość samochodów przypadających na zachodzie na osobę jest kilku krotnie wyższa niż w PL, a w miastach korki są ale mniejsze”

  Co powiesz na to że w warszawie na 1000 mieszkańców mamy około 580 – 730 samochodów? W zależności jak liczyć samochody i czy uwzględniać te „z kratką”, które służą pracownikom korporacji do dojazdów z pracy do domu.

  Teraz powiedz mi jak gdzieś indziej może byc „kilkakrotnie” więcej – niemowlaki mają po dwa samochody? ;) Chyba takie twierdzenie jest trochę na bakier z matematyką, statystyką i logkiką ;)

  W Berlinie jest około 320 samochodów na 1000 mieszkańców, czyli około 1,8 -2 razy MNIEJ niż w Warszawie. W dodatku tam liczba samochodów SPADA, a u nas rośnie….
  Berlin jest bardzo podobnym miastem do Warszawy, socerealistycznym, źle zaplanowanym.

  Jednak tam mieszkańcy rozumieją te zależności, i oni a także ich Radni walczą o komunikację miejską a nie o to aby niszczyć przestrzenie zielone w mieście….
  Berlin uspokaja ruch samochodowy w centrum miasta, a my chcemy żeby do Centrum wjeżdżało jeszcze wiecej osób samochodem.

  A ja powiem Ci, że gdyby uprzywilejować komunikację miejską to podróżowanie po mieście byłoby bardziej efektywne. Przykład most Śląsko Dąbrowski, dzięki jego zamknięciu w godzinach szczytu, czyli gdy jest najbardziej potrzebny przejeżdża nim więcej LUDZI – bo to ludzi musimy przemieszczać.

  PS. Aha i żeby nie bylo, że tylko na zachodzie to robią – otraniczenie ruchu samochodów w centrum planowane są również za naszą wschodnia granicą:

  ***

  Jest tam link do artykułu.

  Poniżej wypowiedź jednego z miejskich urzędników.
  „Należy zrobić tak, aby Kijowianie podczas weekendów woleli pozostać w stolicy niż wyjeżdżać za miasto” Alexander Sergienko

  Chciałbym aby nasi radni w tym pani Alina mówili w ten sposób, a nie mówili o tym żeby jak najszybciej likwidować park….

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:43

  @l.
  Koszt takiego tramwaju moim zdaniem byłby niższy niż koszt tramwaju na Wilanów. Tam wyszło 520 mln złotych (250 mln złotych jest z własnego budżetu miasta reszta z EU). Tramwaj do Marek byłby jeszcze tańszy bo linia bylaby krótsza (~7 km w linii prostej – na Wilanów jest 9 km).

  Ale przyjmijmy że koszt byłby taki sam. To teraz zapytasz skąd wziąć pieniądze?

  Bardzo dobre pytanie – z ustalania priorytetów. Takie priorytety ustalają radni i pani Prezydent- bez sensu naciskają na budowę nowych dróg, zamiast inwestować w komunikację miejską. Powiem Ci o 2 projektach, które powinny mieć niższy priorytet niż ten tramwaj. Jest to poszerzenie ulicy Prostej za 120 mln i właśnie Ta nieszczęsna Trasa za około 300 mln złotych.
  W sumie byłoby to ~420 mln złotych czyli mniej wicej ile kosztowałby ten tramwaj.

  Radni mają wpływ na te priorytet a jak widać po interpelacji Pani Radnej Alicji ona uważa, że korki „wyparują”, pisałem powyżej że takie myślenie jest błędne.

  Następnym razem jak będziesz jechał zwinięty w chińskie osiem autobusem wspomnij moje słowa…

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:54

  do pani wielkiej radnej-nic nie robicie 3,5 roku a jak parę miesięcy do wyborów to pisemka,zapytania,lans w mediach,pogonimy was wszystkich przy urnie,obiecuję!

 • 6 lutego 2014 o godz. 12:55

  Po 1. Trasa Świętokrzyska to kolejny i jedyny łącznik 2 dzielnic na dystansie 8km, pomiędzy Naczelnikowską a Chełmżyńską.

  Po 2. Zanim zaczniemy się porównywać do stanów i Atlanty gdzie są zupełnie inne realia życia i samochód to często jedyny środek komunikacji, najpierw zadbajmy o przynajmniej podstawowy system dróg.

  Po 3. Korki nigdy nie znikną, bo miasto się rozrasta, ludzi jest więcej, śmieci jest więcej, taksówek jest więcej, autobusów też, samochodów dostawczych do sklepów tych ludzi, więc blokowanie rozwoju miasta przez blokowanie możliwości dojazdu jest snem chorego wariata.

 • 6 lutego 2014 o godz. 13:12

  @Nicco.
  1. zgoda, ale dla drogi miejskiej a NIE trasy do centrum. I o tym ludzie z PSM Michałów, Radni Pragi, ale też komisji Ładu Przestrzennego mówią od dawna.

  2. „Zanim” ciekawy argument. To tak jak powiedziałbyś „zanim zaczniemy dbać o zdorwie fizyczne, zdobądźmy wyższe wykształcenie”. Takie rzeczy powinny iść jednocześnie. Podstawowy system dróg mamy teraz.

  3. Miasto powinno rosnąć, ale sensownie a NIE rozlewać się jak miasta amerykańskie. U nas już mamy ten proces. Zaniedbane centrum, bez obszarów zielonych, i rozlewające się przedmieścia gdzie osoby mają tylko samochody.

 • 6 lutego 2014 o godz. 13:30

  Prażanin, byłeś w Berlinie? To jedno miasto, które było wcześniej 2 miastami. Oragniazacja i to ta w „gorszej” NRDowskiej części jest lepsza niż u nas w stolycy. Masz fajną teorię na wszystko, tylko że jest ono w wielu przypadkach oderwana od rzeczywistości. Rachunaek ekonomiczny nie może być ponad wszystko. Ilość aut w wawie jest zaniżona przez tzw. „słoików”, ktorzy to mieszkają w wawie a nr mają z początkiem 3 liter. Stosuje się w berlinie system opłat za wjazd w centrum miasta (brawo!!!) Ludzie zosatwiają samochody w innych miejscach i dojeżdzają komunkacją itd. Ale są tam porządne arterie! Nie uliczki. Ja też jestem za tym aby jeździć komunikacją. Ale nie każdy tak może z różnych powodów. Dlatego najpierw drogi, potem komunikacja, by żyło się lepiej… he he. A co do przestrzeni. Starczy dla każdego pod warunkiem, że pod nosem nie ma się działkowców.

 • 6 lutego 2014 o godz. 13:56

  @qwerty
  Tak byłem w Berlinie.
  Co do wytłumaczeń które prezentowałem, to wskaż błędy w rozumowaniu.

  Cieszę się że dochodzimy do porozumienia z priorytetem dla komunikacji
  Tylko przemyśl jeszcze kolejność. wprowadzania tych zmian.

  Może gdybyśmy zrobiili priorytet już teraz, wprowadzili opłaty za poruszanie się samochodem po mieście, to okazałoby się, że obecny układ drogowy jest wystarczający? :)

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:13

  Dodajmy do wywodu prażanina o tramwaju, że jego stowarzyszenie domaga sie likwidacji rezerwy pod tramwaj :). Czyli typowy nimb: tramwaj tak, ale nie u nas. Przykro mi, ale nie ma z panem o czym gadać. Pełen egoizm i tyle.

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:18

  @Prażanin.
  >>1. zgoda, ale dla drogi miejskiej a NIE trasy do centrum.

  I to jest największa bzdura i fałszywy obraz powtarzana od samego początku przez przeciwników trasy. Trasa dojazdem do: Dworca Wchodniego, Targowej, Wybrzeża Helskiego, Powiśla i gdzieś tam na końcu dopiero Centrum do którego dojedzie z 20% jadących tą trasą.

  2. >>Takie rzeczy powinny iść jednocześnie.
  Ale nie poszły 40 lat temu i musimy nadrobić je teraz. Zadbaj o zdrowie psychiczne wszystkich podróżujących i o zdrowie wszystkich mieszkańców przy Ząbkowskiej, Radzińskiej, Markowskiej, Brzeskiej, których niepotrzebny ruch mógłby ominąć.

  >>Podstawowy system dróg mamy teraz.
  Praga NIE MA! Ma za to 8km dziurę połączenia pomiędzy sąsiadującymi dzielnicami. Pokaż mi taki przypadek w europejskich miastach na które się powołujesz. Oczywiście poza ścisłym centrum.

  >>3. Miasto powinno rosnąć, ale sensownie a NIE rozlewać się jak miasta amerykańskie.

  Właśnie przez brak tkanki miejskiej w mieście, miasto rozlewa się na boki. Po co budować coś na Targówku Fabrycznym gdzie są ogromne tereny do zabudowy i użerać się ze wszystkimi skoro można wybudować w Ząbkach i mieć święty spokój?

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:22

  Ja pitolę. Dlaczego takie typy jak Prażanin i jemu podobni z Michałowa (czy jak oni tam), mogą decydować o losie tysięcy innych ludzi?

  W całym zamieszaniu zadziwia mnie pasywna postawa reszty mieszkańców Pragi i Szmulek (tych mieszkających bliżej Radzymińskiej, Ząbkowskiej, Markowskiej, Targowej i wielu innych). Przecież dla nich ta trasa byłaby wybawieniem od korków, które codziennie blokują ten rejon. Przecież to co tam obecnie się dzieje to jakiś Sajgon.

  Budowa Trasy świętokrzyskiej wyprowadzi ruch z Pragi na jej obrzeża! Praga chciałaby zmiana oblicza Targowej i rejonu Pl. Wileńskiego. Ok, popieram, tylko nie da się tego zrobić bez skierowania ruchu na inne arterie (które trzeba wybudować!).

  Trasa świętokrzyska jest potrzebna całej prawej stronie, nie tylko Targówkowi i okolicznym miejscowościom.

  W ogóle przypomina mi to sytuację z budową przystanku na Wilnie. Mała grupka Zacisza spowodowała, że nie ma dojścia do stacji. Cierpią przez to pozostali mieszkańcy, którzy teraz domagają się budowy dojścia. Może zrobić referendum wśród mieszkańców CAŁEJ Pragi czy chcą budowy Trasy świętokrzyskiej. Jestem pewien, że wyniki byłyby miażdżące dla niewielkiej grupki mieszkańców Szmulek.

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:25

  A i jeszcze… Trasa Świętokrzyska z 2 pasami ruchu to NIE AUTOSTRADA. Tyle samo ma Ząbkowska, Kijowska, Zieleniecka o Radzymińskiej i Targowej nie wspominając.

  Dla wnikliwych lektura: ***

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:32

  @Urbanista
  Mówie o tym, ze Tramwaj do Marek bylby bardziej przydatny dla WSZYSTKICH mieszkancow Targowka i ze jest bardziej przydatny niż tramwaj do Ząbek, ktore maja linie kolejową. Dodatkowo przeczytaj analize linii tramwajowych.

  Mówie tez o priorytetach, ze komunikacja publiczna powinna miec wyższy priorytet niż budowa dróg.

  @Nicco

  Na Targowku Przemysłowym powinny powstawc miejsca pracy a NIE nowe mieszkania.

  Twoje wnioski o przyczynach rozlewania sie miasta sa bledne.
  Po drugiej stronie Wisly tez sie to dzieje, a tam sa polaczenia drogowe. Chodzi o to, ze wmawiamy ludziom ze wszedzie moga dojechac samochodem i potem oni chca wyprowadzic sie tam gdzie jest spokojnie i cicho a nie mieszkac w centrum. W ktorym jest niski standard zycia spowodowany ruchem kolowym. To jest zaklety krag w ktory wpedzaja nas zle decyzje Radnych…..

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:36

  @Prago Powstan
  Co za nieudolna manipulacja…..
  Wyobraz sobie ze za przeprojektowaniem trasy radni CALEJ Pragi wypowiadali sie juz od 6 lat.

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:47

  @Prażanin

  A pracownicy tych miejsc pracy, klienci i dostawcy to niby na ten Targówek się teleportują??

  Kto, po co i dlaczego miałby tworzyć miejsca pracy w miejscu do, którego nie można normalnie dojechać?

  Rozlewania miasta nie powstrzymasz. Żadna komunikacja, żadne utrudnienia w dojeździe nie zmuszą ludzi do mieszkania w drogim centrum skoro na obrzeżach będą mieszkać taniej. Ich czas wolny stracony w korku jest nadal mniej cenny niż koszt mieszkania i dlatego wybierają takie rozwiązanie.

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:48

  @Urbanista
  Jasne najlepiej NIE rozmawiajmy.
  Tylko sie obrzucajmy inwektywami i traćmy energie na forsowaniu projektow ktore zaszkodza sasiadowi…..
  Smutna jest Twoja postawa…..

  Ja uwazam, ze nalezy rozmawiac tylko wredy mozna zrozumiec sasiada.

  Ja Ciebie rozumiem, chcesz szybko dojechac do pracy , a czy Ty rozumiesz mieszkancow Pragi? Przypomne ze ponad 1300 osob podpisalo petycje o przeprojektowanie trasy. Czy Ty ich rozumiesz?

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:50

  To przynajmniej wiadomo na kogo trzeba będzie głosować w najbliższych wyborach na Targówku jak uda się coś Pani załatwić :)

  POWODZENIA!!!!!

 • 6 lutego 2014 o godz. 14:58

  @Prażanin

  >>Mówie tez o priorytetach, ze komunikacja publiczna powinna mieć wyższy priorytet niż budowa dróg.

  Właśnie o to chodzi, komunikacja też musi którędyś jeździć i nie stać 20min w korku na Naczelnikowskiej czy Ząbkowskiej. W budowę tramwai nie wierzę.

 • 6 lutego 2014 o godz. 15:11

  @Prażanin

  >>Ja Ciebie rozumiem, chcesz szybko dojechac do pracy , a czy Ty rozumiesz mieszkancow Pragi? Przypomne ze ponad 1300 osob podpisalo petycje o przeprojektowanie trasy. Czy Ty ich rozumiesz?

  Nie 1300 mieszkańców Pragi tylko, 1300 z 70tys. osób (na Pr. Północ) do których ktoś z tą petycją poszedł. I to ankieta, która jest zbierana z pytaniem w stylu „Czy chcesz, żeby wybudowano nam pod oknem śmierdzącą trasę”? No proszę, co mieli powiedzieć?

 • 6 lutego 2014 o godz. 15:17

  @Prażanin

  Ciekawiej, te 1300 osób to TYLKO 1,85% mieszkańców Pragi Północ, to mniej niż błąd statystyczny. To mało, żeby decydować o losie pozostałej grupy.

 • 6 lutego 2014 o godz. 15:34

  @Prażanin

  Przestać bredzić człowieku, bo aż mi niedobrze się robi, jak czytam Twoje brednie.
  Głupoty piszesz o priorytecie dla komunikacji. Codziennie dojeżdżam z Rzecznej do Dw. Wschodniego. Zwykle 30 minut to normalka. Z uwagi na stan dziecka muszę też często jeździć na Niełańską z maluchem. Teraz objeżdżamy całą Pragę stojąc w korkach, żeby dostać się do Ronda Waszyngtona. Przecież to jakiś absurd! Gdyby było połączenie za pomocą Trasy Świętokrzyskiej to jechałbym może z 10 min max. Więc nie pierz tu o priorytecie dla komunikacji, bo przy obecnym układzie dróg nie uzyskasz go. Autobusy/tramwaje też muszą mieć po cym jeździć!
  Proszę przestań bredzić!

 • 6 lutego 2014 o godz. 15:41

  Lepiej późno niż wcale – powiedział listonosz i wrzucił paczkę do grobu.

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:03

  PRAŻANINIE

  Jesteś wstrętnym manipulantek, który potrafi tylko przeinaczać fakty i kłamać w żywe oczy! Tak samo jak cale to stowarzyszenie z Michalowa! Manipulujecie, że to niby ma być autostrada w centrum Pragi. Wierutna bzdura! Twierdzicie, że trzeba wyciąć 400 drzew, kolejne kłamstwo!
  I tak od lat losem tysięcy i milionów ludzi w tym kraju rządzi dbających o koniec własnego nosa banda manipulantów i kłamców. Od szczebla najwyższego (politycy) po najniższy, czyli takie stowarzyszenie Michałów! Wstyd!

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:11

  Uwaga! Na stronie Stowarzyszenia Michałów pokazany jest społeczny projekt dotyczący przywrócenia zabytkowego charakteru ulic Targowej i Ząbkowskiej.
  To ja pytam: którędy będziemy jeżdzić?

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:21

  @Bożena. Oni też chcą, żeby po otworzeniu metra do Wileńskiego, zamknięty został przejazd przy Naczelnikowskiej.

  Czyli cały ruch na Solidarności i w Targową.

  Śmieszne i straszne zarazem.

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:23

  Co Pan na to, Panie PRAŻANINIE?

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:29

  miasto powinno walczyc z ruchem samochodowym. egzekowane oplaty za jezdzenie po miescie; wiecej buspasow, priotytety dla tramwajow by nie staly na swiatlach. da sie trzeba tylko chciec. autobusy nie tworza korkow. trasa swietorzyska owszem jest potrzebna ale nie rozwiaze wielu problemow-tak jak na przyklad nie rozwiazala ich budowa strazackiej. ciekawa jest idea tranwaju do marek-choc wystarczylby do mlodzienczej

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:31

  @Bożena

  To stowarzyszenie manipulantów mentalnie tkwi jeszcze w XIX w, dlatego chcą powrotu do tych czasów. W takim razie niech zażądają likwidacji metra. W 1910 przecież go nie było! :)
  To banda cwaniaczków i myślących tylko o sobie małostkowych ludzi. Trudno im zrozumieć, że Warszawa i okolice Pragi się ciut zmieniły. Potrzeby ludzi są różne. Potrzeba zrównoważonego rozwoju. Ludzie to nie tylko piesi, ale i auta. Nic na to nie poradzimy. Samochodów nigdy nie uda się wyrzucić z miasta. Nie ma takiego kraju na całym świecie. Chcą mieć piękną Targową i Ząbkowską? To niech zbudują Trasę Świętokrzyską, wtedy im przyklasnę. Ich obecne plany tylko odcinają pozostałe dzielnice od reszty miasta, bo oni chcą żyć jak w XIX wieku!

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:33

  Jeśli Hania nie buduje Trasy Świętokrzyskiej niech buduje szybko dalsze stacje na Targówek!!! Gdzie pójdzie kasa przeznaczona na budowę Trasy? Na Ursus znowu?

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:36

  @ASS

  Strażacka nie rozwiązała wszystkich problemów, bo nie miała tego na celu, tu trzeba kolejnych inwestycji.
  Tylko wyobraź sobie, którędy jeździłyby te samochody gdyby nie obecna Strażacaka? Albo przez Pragę, albo okoliczne miasta.
  Trasa Świętokrzyska nie rozwiąże problemów, bo powstanie o XX lat za późno. Tylko im bardziej to odwlekamy tym bardziej problem narasta. Bo jak nie ma Świętokrzyskiej to nikt nie będzie budować i Nowoziemowita (a dalej i Swojskiej) ani obwodnicy Pragi.
  Jeden głupi protest, który spowoduje zatrzymanie inwestycji na prawej stronie na kolejne naście lat. Takie są skutki działań 1300 osób z Michałowa!

 • 6 lutego 2014 o godz. 16:44

  Gdzie Pan jest, Panie PRAŻANINIE?

 • 6 lutego 2014 o godz. 18:05

  Skończył pracę :-(

 • 6 lutego 2014 o godz. 19:04

  A ja mieszkam na osiedlu Wilno i popieram Prażanina!
  Bardzo dobra argumentacja!

 • 6 lutego 2014 o godz. 19:48

  to moze na probe zbudujemy sciezke rowerowa. jak bedzie duzy ruch to znaczy ze trasa swietokrzyska jest potrzebna i miasto nie bedzie mialo wyboru

 • 6 lutego 2014 o godz. 20:03

  @Coil –

  jak będzie duży ruch – prażanin powie, że będą korki
  jak będzie mały ruch – prażanin powie, że trasa niepotrzebna

  Zawsze coś wymyśli, żeby tylko nie budować trasy. Działają tak od 2008 i jak widać skutecznie.

 • 6 lutego 2014 o godz. 20:47

  @Elsner

  Ja też mieszkam i Cię totalnie nie rozumiem, albo Ty nie rozumiesz problemu, nie jeździsz 170, samochodem i w ogóle ten temat Ci wisi bo inaczej byś tak nie mówił.

 • 6 lutego 2014 o godz. 20:47

  Jak zaczną budować,będziemy blokować razem z ekologami,nawet położymy się pod koparkami,po tej stronie Wisły mieszkają również ludzie, którzy mają dość samochodów,smrodu spalin i hałasu,kij wam wszystkim w oko co się tu wypisujecie,że wam tak potrzebna ta czy inna trasa!

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:01

  @2TM23

  Kij Ci w oko, że chcesz mieszkać w ciszy w mieście – wyprowadź się w Bieszczady, albo się dostosuj.

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:12

  @Nicco

  Ja jadę wygodnie bez korków pociągiem.
  Przecież jak kupowaliśmy tu mieszkania to było wiadomo, że jedynym sensownym połączeniem jest właśnie pociąg, a za chwile Metro.

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:18

  a ja bym chciał dostać się do pociągu na wschodni w czasie krótszym niż 40 min. jak ostatnio. piechotą bym był szybciej niż autobusem

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:27

  Urbanista s….j

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:29

  >> a ja bym chciał dostać się do pociągu na wschodni w czasie krótszym niż 40 min. jak ostatnio. piechotą bym był szybciej niż autobusem

  Czy Ty mieszkasz w ogóle na osiedlu Wilno????? Przecież pociągi od nas jadą na Wileński.

 • 6 lutego 2014 o godz. 21:51

  @Elsnet

  Ale ja jadę na Grochów, co mi po pociągu i metrze?
  Nie kupowałem mieszkania z założeniem, że ciemnogród i marazm będzie tu wieczny. Na Zaciszu mieszkam od 8 lat, więc nie jestem też zaskoczony sytuacją.

  Dlatego nie rozumiem, bojkotowania jakichkolwiek prób poprawy sytuacji.
  Trasa Świętokrzyska jest znana od min. 10 lat, Trasa Olszynki Grochowskiej od lat 70-tych, Obwodnica Śródmieścia chyba od czasu jak jest Trasa Łazienkowska, a teraz się ludzie obudzili, że tu miasto będzie…

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:04

  @Nicco
  Jedziesz na Grochów? Świetnie – Pociąg + tramwaj (teraz autobus). A jak zbudują obwodnice to będziesz miał jeszcze lepiej. Przecież Prażanin pisze że obwodnica jest potrzebna. Na Pradze naprawdę mają słabo z zielenią, ja ich rozumiem. Trasa w końcu powstanie podobno koleje się zaakceptowały żaby przysunąć ją do torów. No i dobrze niech mają ten swój park. Co Ci tak zależy żeby im na złość robić? Niech se tam robią co chcą. Do zobaczenia w pociągu – naprawdę polecam – olej te korki :)

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:16

  @Elsner napisał:

  „Przecież jak kupowaliśmy tu mieszkania to było wiadomo, że jedynym sensownym połączeniem jest właśnie pociąg”

  To chyba taki przygłupek jak ty, nie sprawdzał planów i wiedział tylko o pociągu. Ja kupując mieszkanie 8 lat temu przestudiował plany zagospodarowania obowiazujące, planowane oraz studium zagospodarowania. Były na nim Trasa Świętokrzyska, obwodnica Śródmieścia, Trasa Olszynki, poszerzona Łodygowa, Wincentego i chyba jeszcze Nowostalowa. Na tej podstawie podjąłem decyzję o kupnie. To są oficjalne dokumenty, które władze Warszawy mają obowiązek realizować, bo na ich podstawie mieszkańcy podejmują życiowe decyzje.

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:20

  @KOlON
  Jak Ty „przestudiował” to ja już wszystko rozumiem :)
  I uwierzyłeś deweloperowi, że te drogi powstaną? :))))))))))))))
  BUAHAHAHAHAHAHAH ale z Ciebie naiwniaczek :))))))))))
  ja przynajmniej świadomie kupiłem tańsze mieszkanie niż gdzie indziej.
  Do zobaczyska.

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:28

  eee tam dziwicie się, takie decyzje jacy radni, trzeba głosować na sensownych ludzi.

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:30

  już 5 razy mogli to przeprojektować tylko takie Alicje Ż. się stawiają, bez sensu. My pani już dziękujemy!!!!!

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:31

  @ELSNER

  Wstyd mieć takich sąsiadów. Też jestem z Wilna, ale nie kumam jak można być tak ociemniałym jak Ty. Nie zawsze można jechać zbiorkomem. Czasem trzeba jechać autem (np. służbowym), więc nie pieprz, że jest pociąg, bo nie każdy może, musi i chce z niego korzystać.

 • 6 lutego 2014 o godz. 22:34

  @WTF
  :))))))))
  O panisko ze służbowej fury się znalazł, a to przepraszam Pana, a bilet Pan umie skasować?
  Pewnie miejsca postojowego też Pan nie kupił tylko na dziko samochód służbowy stawia, bo oszczędza? A w soboty „do domu” wraca i słoiki służbowym wiezie…. Eh wstyd mi za takich sąsiadów….

 • 7 lutego 2014 o godz. 01:17

  @Elsner

  Po pierwsze przestajesz używać argumentów a zaczynasz obrażać ludzi bez podstawnie na gimnazjalnym poziomie. Trudno i tacy ludzie muszą gdzieś mieszkać, szkoda, że koło mnie.

  I nie, nie spotkamy się w pociągu, bo mam taką pracę, że muszę używać samochodu, nic Ci do tego, nic z tym nie zmienisz, ale z tego co widzę raczej nie się pogodzisz.

  PS: Deweloper nie ma nic do budowy dróg i nic takiego nie obiecywał. Drogi są wpisane w plany inwestycyjne miasta i na tej podstawie ludzie planują gdzie zamieszkają.
  Brak dojazdów na Targówek blokuje również rozwój tej części miasta i może to tobie odpowiada, ale ja chce, żeby to miasto się rozwijało.

 • 7 lutego 2014 o godz. 01:22

  A i żadna obwodnica nie powstanie. Jakiś czas temu wygasła jej decyzja środowiskowa, do wyburzenia jest kilka domów (to dopiero jak z kawałkiem parku jest problem), trasa jest 4x dłuższa niż Świętokrzyska i potrzeba na nią tyle pieniędzy, że nikt nawet o niej nie wspomina.

 • 7 lutego 2014 o godz. 02:15

  Tak czytam te komentarze i czytam i mnie to fascynuje, jak wszyscy na tym naszym Targówku mają pracę w której używają samochodu.
  a do autobusu to nie łaska? Natychmiast korki by się zmniejszyły! Powinny być opłaty za jazdę samochodami po Wawie, odrazu by to zweryfikowało kto naprawde ‚musi’!

 • 7 lutego 2014 o godz. 03:35

  Jakby nie było ważniejszych inwestycji w mieście niż kolejne trasy samochodowa. Chodniki krzywe, szkoły nie mają pieniędzy, a oni kolejne autostrady przez miasto chca budowac.
  Mieszkam na Targówku Przemysłowym całe życie i jak widzę co się dzieje teraz to jestem przerażona. Mieszkańcy osiedla Wilno maja pociąg, przez nich zabrali nam autobus 170 z Lnianej i zamiast nimi jeździć to chcą jeszcze kolejne pieniądze zabierac? Moze jeszcze za moment wymyślą sobie metro? A podatki to oczywiście płacą gdzie indziej. Same zamiejscowe rejestracje.
  Pani Hanno bardzo dobrze, że tej drogi nie ma, w naszej dzielnicy są potrzeniejsze inwestycje, np. w edukację, dom kultury, basen!
  Prosze nie słuchać grupki krzykaczy co tylko samochodami potrafią jeździć. Wiedzieli gdzie się sprowadzają, a teraz nowe roszczenia.

 • 7 lutego 2014 o godz. 03:37

  A ten serwis to tylko takimi wiadomościami się zajmuje. Może byście zajęli sie prawdziwymi problemami!

 • 7 lutego 2014 o godz. 05:07

  nie bedzie sloik plul nam w twarz ni Warszawy trasami nam plugaawil

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:20

  @Krystyna

  Nikt autobusu nie zabrał mieszkańcom lnianej, bo nadal tam jeździ, więc nie kłam.
  Chciałbym Ci uświadomić, iż autobusy od zawsze jeżdżą tam gdzie mieszkają ludzie. To nie wina mieszkańców Osiedla Wilno, że ZTM dostrzegł, iż tam też mieszkają ludzie.
  A co do zamiejscowych rejestracji. Tak jest ich trochę, ale zdziwiłabyś się ile osób z Warszawy (z Targówka, Pragi) mieszka na Osiedlu Wilno. Zdecydowana większosć jest tu zameldowana i płaci podatki.

  I na koniec. Twierdzisz, że jesteś z Tarówka Fabrycznego, ale z tego co wiem, to Rada tego osiedla (przedstawiciele mieszkańców) domaga się budowy zarówno Trasy Świętokrzyskiej jak i obwodnicy Pragi.

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:21

  bezczelność,ja już zapomniałem o tej radnej i wam też to radzę

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:26

  @Elsner

  Tak, nie kupiłem miejsca garażowego na samochód służbowy, bo pracuję w firmie od 6 miesięcy i nie wiem jak długo jeszcze, więc nie kupię miejsca za 30 tys. na auto służbowe. Mimo wszystko nie parkuję go pod swym blokiem, tylko na parkingu przy Bukowieckiej.

  Chciałbym Ci tylko człowieku jedno uświadomić. Cieszysz się, że jeździsz pociągiem, ale niedawno jeszcze grupka mieszkańców z Zacisza mało nie zablokowała budowy tej stacji. Używali argumentów identycznych jak Ty! Twierdzili, że przystanek jest nie potrzebny, bo przecież Radzymińska jest blisko i można dojść (miloby Ci bylo zasówać w mróz na Radzymińską?). Nic ich obchodził los pozostałych mieszkańców Zacisza, Osiedla Wilno i Elsnerowa, bo oni mają Radzymińską i jej autobusy. Ty twierdzisz dokładnie to samo. Po co mi Trasa Świętokrzyska, skoro ja mam pociąg na Wileński. A co z pozostałymi mieszkańcami Elsnerowa? Co z mieszkańcami Targówka Fabrycznego? Co z pracującymi przy Zabranieckiej, którzy codziennie stoją w korkach na Księcia Ziemowita, Naczelnikowskiej, Radzymińskiej i Targowej?

  Jesteś takim samym typem człowieka jak Ci z Michałowa i Zacisza. Małostkowy, zakompleksiony (ten wtręt o słoikach musiał się pojawić?) i najzwyczajniejszy frustrat, który zrobi wiele by tylko utrudnić życie innym.

  Wstyd powiedzieć, że moimi sąsiadami są tego typu osoby. Wstyd!

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:38

  @WTF
  Ganisz innych a sam się nie znasz. Pani Krystyna ma racje, autobusy do nich jada żadziej bo jada teraz do nas i to jest fakt. Jak nie widzisz dalej niz czubek własnego nosa (albo kierownicy) to przykro mi.

  Próbuje Ci pokazać, że wiedzieliśmy co kupujemy i dlaczego te mieszkania są tańsze.
  Trzeba jeździć pociągiem i tyle. A jak chciałeś mieć autostradę pod nosem to trzeba było kupić mieszkanie w Pruszkowie, a nie teraz wylewasz swoje żale.

  Ja rozumiem tych ludzi ze Szmulek i Michałowa, może poproś w tej swojej firmie o jakiś kurs empatii i życia w społeczeństwie. I pozdrawiam sąsiada serdecznie, prosze sie przestać tak wstydzić tylko zacząć myśleć tez o innych.

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:55

  @Elsner

  Pani Krystyna napisała wyraźnie, że zabrali autobus, co nie jest prawdą. Więc nie manipuluj małostkowy człowieczku.

  To Ty nie widzisz nic poza czubek własnego nosa. Czy to moja wina, że muszę pracować w i samochodem? Mam się zwolnić czy jak? A co będziesz mówić, jak sam kiedyś zmienisz pracę na taką, że będziesz musiał jeździć? Też będziesz twierdzić, że Ci co jeżdżą autami to „paniska”. Jesteś żałosny.

  Tak, ja wiedziałem co kupuję. Mieszkanie na Elsnerowe. W planach była budowa Trasy świętokrzyskiej, Trasy Olszynki Grochowskiej i Obwodnicy Pragi. I liczę na to, że te obietnice zostaną spełnione. I nie obiecał mi tego Deweloper, który nic do tego nie ma, tylko władze tego miasta i to wiele lat temu.

  „Trzeba jeżdzić pociągiem i tyle”

  Jesteś totalnym ignorantem. Tłumaczyłem Ci. To samo mówili mieszkańcy Zacisza „Trzeba chodzić na Radzymińską, po co stacja!”. Zapewne cieszysz się, że jednak powstała. Jesteś takim samym człowiekiem jak oni.
  Zrozum prostą, rzecz. Nie każdy może jechać tym pociągiem, lub nie zawsze jest to mu na rękę. Takie to trudne?
  A co powiesz mieszkańcom Elsnerowa, Targówka Fabrycznego? Też niech jadą pociągiem.

  „Ja rozumiem tych ludzi ze Szmulek i Michałowa, może poproś w tej swojej firmie o jakiś kurs empatii i życia w społeczeństwie.”

  Nie wiesz co to empatia. Czuję wielką empatię codziennie rano gdy muszę stać 30 minut w korku, by przejechać kilka kilometrów. Pozostałe 25 pokonuję w 20 minut. Moja zona dojeżdżająca na wschodni 170 też ok. 30-40 minut każdego dnia (a mogłaby 10 minut), też czuje dużo empati.

  Ciekaw jestem ile empatii byś czuł gdyby mieszkańcy Zacisza skutecznie zablokowali budowę przystanku kolejowego?
  Ręce opadają.

 • 7 lutego 2014 o godz. 09:56

  Ja nie rozumiem o co takie larum. Przecież tą drogę zbuduję. dobrze że ją przesuną, na Pradze jest za mało zieleni. z tego co wiem to mają tylko 2 parki.
  Jakby dobrze projektowali to by już dawno powstała…..

 • 7 lutego 2014 o godz. 10:10

  Jedno trzeba przyznać członkom Stowarzyszenia Michałów : walczą dzielnie o swoje otoczenie. Zazdroszczę im tego…. Mieszkam przy Łodygowej i choć dojście do Radzymińskiej suchą nogą graniczy z cudem, a przejście przez ulicę to rosyjska ruletka, to niestety okoliczni mieszkańcy nie są tak zjednoczeni.

 • 7 lutego 2014 o godz. 11:13

  @BOŻENA
  Pani Bożeno właśnie o to chodzi, trzeba walczyć o to aby poprawiali nam otoczenie na Targówku. A mała grupa krzykaczy jadacych samochodem chce wydać 300.000.000 złotych na trase a nie widzi, że są pilniejsze potrzeby np. chodniki, nowe autobusy, baseny, edukacja.

  Pozdrowienia z Targówka Przemysłowego

  Ps. Nawet nie będę komentowała zaczepek innych osób, bo nie chcę się zniżać do tego poziomu rozmówców.

 • 7 lutego 2014 o godz. 11:22

  Bardzo popieram lokalne inicjatywy, ale muszą one brać pod uwagę dobro innych, dlatego uważam, że w tej sprawie powinno dojść do kompromisu.
  Mała grupa osób nie może blokować inwestycji, które mają znaczenie dla dużej części miasta.

 • 7 lutego 2014 o godz. 11:27

  @Krystyna

  Rada osiedla Targowek Fabryczny (czyli przedstawiciele mieszkańców) od lat domagają się budowy Trasy Świętokrzyskiej. Jeśli tego nie wiesz, to wpadnij na obrady czasem.

  Tak, chcemy autobusów. Ale chcemy by te autobusy mogły jechać np. na Dw. Wschodni nie 30-40 minut, a 10. Pasażerowie 170, 156, 138 i 338 tego się domagają!!!
  Mamy dość stania w korkach na Księcia Ziemowita i Zabranieckiej.

  Popieram jednak wniosek by nie dać się niewielkiej grupie krzykaczy (takim jak Elsner, Krystyna, Michałów), którzy skazują dziesiątki tysięcy ludzi oraz całe dzielnice miast na tkwienie w korkach i utrudniają rozwój dzielnic i komunikacji, także miejskiej!

 • 7 lutego 2014 o godz. 11:36

  Pani Krystyno,
  Gdzie wykorzystamy te nowe autobusy, jak dojedziemy do domu kultury, czy na basen,o którym Pani marzy, jeśli nie będzie którędy dojechać?
  Chcecie zamknięcia przejazdu na Naczelnikowskiej, zamiany Ząbkowskiej i Targowej na lokalne ulice, rezygnacji z budowy Trasy Świętokrzyskiej.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:10

  Pani Bożeno,
  Proszę nie mówić do mnie „WY” – jesteśmy w Polsce a nie w Rosji :-)

  Przecież jest dużo możliwości poprawienia komunikacji – nawet u Pani na Łodygowej, chodzi o priorytet w inwestowaniu pieniędzy. Ja tu na Targówku Przemysłowym mieszkam całe życie i nigdy nie było tak źle jak teraz. Zabrali nam autobusy bo sprowadziły się nowe osoby na osiedle Wilno, są korki. A oni nawet nie płacą tu podatków, tą drogą mamy my im wybudować z podatków, które tu zapłaciliśmy.

  Zamiast mieć lepiej to przez nich nam się coraz żyje gorzej. Mam nadzieję, że pani to czuje…

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:12

  Nawet mi się tego komentować nie chce. Dobrze, że na Targówku są też rozsądne osoby.
  Do widzenia Państwu.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:16

  @Krystyna

  Cała trasa ma mieć ok. 3,5km, pierwszy odcinek 0,7km robią za 18mln, więc cała trasa powinna się zamknąć w ok. 100mln a nie 300!! Nie wiem z którego palca wyssałaś te dane?

  Autobus 170 nie został zabrany z Lnianej tylko po drodze zajeżdża również na osiedle Wilno, więc nikt nic nie stracił.

  @Zbyszek

  Trasę zbudują, ale koszt i czas przesunięcia, wydania wszystkich decyzji opóźni inwestycje, jak znam życie o 3-4 lata.

  @Elsner

  Na twój egoizm i krótkowzroczność brak mi słów i to nie dlatego, że mam ubogie słownictwo. Wychodzisz z założenia, że tylko Twój sposób na życie jest właściwy a cała reszta to paniska, które nie chcą robić tak jak Ty.
  Nic nie budujmy, mieszkajmy w osiedlu wśród pól, autobusy na tory, śmieciarki i tiry puścimy przez Rembertów a pola wypuśćmy przepiórki… masakra.

  Dalej. Symulacje przewidują, że po wybudowaniu trasy przez most do centrum będzie przejeżdżać ok. 5% samochodów, które przekraczają Wisłę, więc argument o „właczaniu” ruchu do centum jest kłamliwą manipulacją.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:16

  @Prażanin

  >>Do widzenia Państwu.

  Narka.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:19

  @WTF

  Gdy samochodem jechali tylko Ci co muszą, a na obrzeżach przesiadali sie w zbiorkom mieszkańcy Ząbek, Wołomina i innych. To jak Ty musisz jechac autem miałbyś lepiej.

  Jest takie fajne powiedzenie – żyj i pozwól żyć innym.

  Więc pozwól mi się cieszyć z pociągu.

  Jeszcze raz mimo wszystko – miłego dnia.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:31

  @Elsner

  Ciesz się tym pociągiem (choć cześć Zacisza chciała Ci to uniemożliwić) i pozwól się cieszyć innym z dróg i autobusów.
  Masz absolutną rację – „żyj i pozwól żyć innym”. Szkoda tylko, że nie rozumiesz znaczenia tego powiedzenia.

 • 7 lutego 2014 o godz. 12:46

  Pani Krystyno,
  Nam nie żyje się gorzej , bo sprowadzają się nowi mieszkańcy. Nam żyje się gorzej, ponieważ władze nas olewają, a interesy poszczególnych grup , stowarzyszeń wykorzystują, aby nas skłócić i przesuwać środki (których jest za mało) tam, gdzie mają w tym interes.
  Jedyny nasz ratunek, to dogadać się i nie pozwolić na manipulowanie nami.
  Wszyscy widzą, że prawa strona Wisły jest traktowana inaczej!

 • 7 lutego 2014 o godz. 13:19

  Pani Bożeno
  Zabrali nam autobus, moja córka musi chodzić na przystanek dużo dalej, obok niej pędzą samochody i ją ochlapują.
  Korki się zwiększają, a wszyscy i tak jadą na drugą stronę Warszawy do pracy. Ma Pani rację, że to jest wina radnych – nie powinni wydawać takich pozwoleń na budowę. Jak czytam komentarze Pana Prażanina to zgadzam się z nim w 100% tam powinny być miejsca pracy a nie mieszkania. Moja córka mogłaby tam pracować.

  Ja dobrze pamiętam jakie obietnice były dla naszego obszaru. Miała się poprawiać komunikacja publiczna, miały być inwestycje sportowe i kulturalne.

  Ciesze się, że Pani też widzi potrzebę dogadania się. Tu też się zgodzę z Panem Prażaninem – ta droga mogła dawno powstać jakby ją przeprojektowali wcześniej. Powinniśmy znaleźć rozsądne osoby na Pradze Płd i Płn i walczyć o projekty, które będą dobre dla wszystkich – przykładem jest Praski Odcinek Obwodnicy.

  Dodatkowo te nowo sprowadzające się osoby są bardzo roszczeniowe i myślą że im się wszystko należy. Jakby pracowały na Bródnie to domagałyby się wyasfaltowania drogi przez środek Parku Bródnowskiego – byle tylko szybciej dojechać. Co ich obchodzą inni. Oni z tego parku przecież nie korzystają.

  Zaraz mi zostanie zarzucone, że się nie znam, albo kłamię, ale nie będę komentowała kultury osobistej tych osób.

  Bardzo Panią pozdrawiam i rozumiem Panią co Pani czuje idąc po poboczu bez chodnika. Kierowcy samochodów nigdy tego nie będą czuli i myślą, że inwestycje w „Trasy” coś zmienią…

  Jeszcze raz pozdrawiam i życzę miłego dnia

 • 7 lutego 2014 o godz. 13:22

  a stójcie sobie w korkach w samochodach!
  Ja sobie jadę autobusem buspasem po Radzymińskiej i się z Was śmieje!

 • 7 lutego 2014 o godz. 13:27

  Pozdrawiam Panią Krystynę i wszystkich ludzi dobrej woli!
  Aha, zapomniałam dodać. Sama jestem słoikiem, wprawdzie z 23-letnim stażem, ale jednak…:)

 • 7 lutego 2014 o godz. 13:46

  Pani Krystyno. Nikt nie wyremontuje ul. Ziemowita jeśli ma sie kończyć ślepo na torach. Wiadukt nad torami, to pierwszy etap Trasy Swietokrzyskiej-Nowoziemowita. Opozniajac pierwszy etap, opozniamy tez kolejne. Przez takich jak prazanin nie tylko Pani córka będzie ochlapywana, lecz także Pani wnuki.

 • 7 lutego 2014 o godz. 13:50

  @Katarzyna

  Pani jest tak oderwana od rzeczywistości, że aż boli. Brakuje pani miejsc pracy na Targówku Fabrycznym? Przecież tam od hal aż się roi. Może P&G ją zatrudni. A może to taka sama „królewna” jak Pani.

  Ja rozumiem, że najlepiej to jakby praca była za płotem. A 100 m od domu basen, szkoła, dom kultury, kino, sklepy, Przychodnia, Park, Działka z ogródkiem, Boisko, Plac zabaw, Stacja Metra, Urząd dzielnicy, Kościół, Cmentarz, Bazar ze świeżymi owocami i warzywami, itd, itp.

  Wtedy rzeczywiście wszystkim byłoby super i nikt nie narażałby się na ochlapanie przez samochód.

  Ludzie zejdźcie na Ziemię!!!

  „Dodatkowo te nowo sprowadzające się osoby są bardzo roszczeniowe i myślą że im się wszystko należy. ”

  A kto tu pisze o tym, że chce mieć autobus pod domem i zakład pracy dla córki? :)))

  Czy mieszkańcy są roszczeniowi? Nie wiem a czym pani opiera taki wniosek? Tylko dlatego, że autobus 170 zmienił kurs i pani córka musi teraz się przejść kawałek? To lepiej aby chodziło 1000 osób z osiedla (w tym wiele matek z dziećmi i wózkami) czy jedna córeczka pani Krystyny?

  A skoro tak pani brak autobusów to niech pani pisze do ZTM a nie wylewa swe żale na publicznym forum. Niech pani zbierze podpisy za petycją by wam wydzielili dodatkowe kursy. Tak to się załatwia. Poza tym zmiana trasy 170 jest czasowa do wybudowania Wiernej (którą blokują mieszkańcy pani podobni). I z końcem roku pani córeczka nie będzie musiała tyle chodzić.

  Niech pani zrozumie, że dzięki temu osiedlu wiele się w okolicy zmieni. W końcu ktoś zacznie interesować się tym zapomnianym rejonem. Już powstała stacja kolejowa, z której korzystać mogą mieszkańcy Elsnerowa. Mieszkańcy wywalczyli w głosowaniu budowę na Bukowieckiej siłowni plenerowej. Zamiast z nimi walczyć i obrażać ich, lepiej współpracować. Wspólnymi siłami więcej można zyskać.

  Osiedle Wilno będzie coraz większe i będzie nas coraz więcej. Może pani płakać z tego powodu.

 • 7 lutego 2014 o godz. 14:05

  Osiedle Wilno bedzie, coraz wieksze, az zajmie całą Warszawa, nastepnie wchłonie Łódź, potem obejmie cała Polske!
  Az Polska zmieni nazwe na Wilno!!

  Będzie to pierwsze MEGA osiedle na skale Wszechświata, ale bedą siłowniw napowietrzne!
  I możecie płakac, nic tego nie powstrzyma!

 • 7 lutego 2014 o godz. 14:10

  A i zapomniałem. Wszystko będzie równo wyasfaltowane!
  Bo drzewa utrudniają ruch samochodowy!

  Do osiedla będzie prowadzić MEGA Trasa Świętokrzyska z wielkimi szerokimi pasami po 15 w jedną stronę!

 • 7 lutego 2014 o godz. 14:47

  @ZBYSZEK

  Wcale nie jedziesz tylko stoisz tak samo w korku na buspasie jak inni.

 • 7 lutego 2014 o godz. 14:52

  @GFRGFR

  Trolu, wnosisz coś do dyskusji czy tylko bijesz pianę?
  Przecież trasa nie jest dla jednego osiedla, tam korki są od kilku lat zanim jeszcze ona powstała.

 • 7 lutego 2014 o godz. 16:34

  Do tych wszystkich mądrych, którzy sprzeciwiają się trasie: spróbujcie dojechać komunikacją miejską z Targówka Mieszkaniowego na Pragę Południe. Przynajmniej godzina z głowy. Co z tego, że na Radzymińskiej jest buspas, skoro na Pradze Północ są korki? Na mapie to taka niewielka odległość, ale dojazd zajmuje tam zbyt wiele czasu!

  Nawet na Dworzec Wschodni (nie mylić z Wileńskim, z którego pociągi jadą tylko w stronę Marek i dalszych miejscowości) jadę 40min, dlatego korzystam z Centralnego. 25min jazdy. Jeśli dojazdy nadal będą tak wyglądać, to po co komu w ogóle ten dworzec kolejowy, niech go lepiej zamkną… niech wszystko zamkną najlepiej, wtedy będzie spokój i cisza w mieście.

 • 7 lutego 2014 o godz. 19:51

  veturillo z piotry skargi dojedziesz na wschodni w 15-20 minut dalej hop siup w sbahna i juz jestes na olszynce grochowskiej. lacznie okolo pol godzinki.

 • 7 lutego 2014 o godz. 19:52

  A ja jestem ciekaw, bo zaczynam dostrzegać pewne analogie do inwestycji, która jest rozpoczęta i idą na nią nasze pieniądze.

  http://www.targowek.info/2013/11/grodza-pole-pgr-ale-tylko-na-troche/

  Na działce, na której zgodnie z obowiązującym MPZP ma być kiedyś szkoła, przedszkole, albo inna placówka oświatowa, buduje się za niemałe pieniądze skwerek.

  Ciekawi mnie, co będzie, kiedy wybudują się osiedla wkoło i placówka oświatowa będzie potrzebna, z pewnością podniesie się sprzeciw, bo jak to, zabieracie nam przecież jedyny na osiedlu kawałek zieleni. Czy ktoś jest w stanie pojąć tę inwestycję niezgodną z przeznaczeniem terenu?

 • 7 lutego 2014 o godz. 20:06

  Rysiek, to nie ta działka. Szkoła ma być na sąsiedniej.

 • 7 lutego 2014 o godz. 20:17

  To kolejna stronnicza, belkotliwa wiadomosc na tym portalu o sprawie tej ulicy. Ewidentnie autor jest albo nie myslacy albo ma swoj prywatny interes w tej sprawie. Sam zamiescil grafike ktora udowadnia ze udalo sie zamiast przez kawal parku zotawiajac nieuzytki pomiedzy ulica a torami wytrasowac ja tak by infrastruktura byla jak najblizej siebie zachowujac ile sie da zieleni dla mieszkancow, ale mimo to dalej sieje bezpodstawny ferment.

 • 8 lutego 2014 o godz. 00:12

  Szkoda że Pani radna nie zainteresowała się wcześniej tematem gdy ważyły się losy inwestycji…
  Mam nadzieję jednak że odpowiedź wpłynie w terminie i rozwieje wątpliwości co do terminu budowy i przebiegu trasy

  Też uważam jak większość mieszkańców Targówka że ta kluczowa inwestycja (autostrada to grube nadużycie nielicznych tu malkontentów) jest bardzo potrzebna. Nie do pomyślenia jest że jeśli chcemy dojechać z radzymińskiej do placu Szembeka (nieważne czy samochodem czy autobusem) trzeba niepotrzebnie generować ruch na Pradze Północ.

 • 8 lutego 2014 o godz. 15:25

  Proponuję „zaoszczędzone” pieniądze w tym roku przeznaczyć na poszerzenie Sw.Wincentego :)

 • 8 lutego 2014 o godz. 16:20

  Nie ma gotowego projektu Wincentego. Tam inwestycję zablokowała Gmina Żydowska. Most Krasińskiego tez odpada – protestuje klub emerytów z Żoliborza. Kasa trafi na Bemowo albo inny Wilanów. A nam zostanie kilka krzaków w parku więcej. Hurra!! Zwyciężyliśmy!! Niech żyją Szmulki!!

 • 10 lutego 2014 o godz. 09:42

  To niech przyspieszą projekt, czy naprawdę w tej dzielnicy nic się nie da? Czy to jest dzielnica przegranych, smutnych ludzi?

 • 10 lutego 2014 o godz. 19:01

  28.02 poprosimy redakcję o aktualizację artykułu o odpowiedź władz Warszawy…

 • 11 lutego 2014 o godz. 20:50

  Ta Żebrowska jest albo przekupiona albo ma problemy z myśleniem. O co walczy? O trasę „dla” Fabrycznego!? Przecież to debilizm totalny, twierdzić że to dla dobra dzielnicy. Ja jestem człowiek ze Szmulowizny, i popieram całym sercem protest w obronie parku, ale nie tylko dlatego, że to jedyny park w mojej okolicy, a również z powodu Targówka właśnie. W ogóle najlepiej byłoby gdyby ta trasa nigdy tam nie powstała – i tak bida, to jeszcze rozetną to na pół, niszcząc jedyny ocalały budynek po Kijewskim, od którego zaczęło się w ogóle budowanie w tym miejscu.
  Ta trasa zarżnie tę część Targówka, dlaczego nikt tego nie widzi? Poszerzanie istniejącej Ziemowita, przecięcie zacisznej enklawy Rybieńska/Siarczana, wprowadzenie ruchu w środek Elsnerowa, przy czym połowę Swojskiej trza będzie rozwalić. I komu to potrzebne, kogo to odciąży? Co, lemingi z Wilna kogoś przekupiły, bo chcą mieć dojazd lepszy do centrum, a kupując mieszkanie nie pomyślały o tym? I teraz chcą dostosować do siebie i swojej wygody cały „pijacki i menelski” Targówek Fabryczny? A może w urzędzie dzielnicy są jakieś słoiki, którym potrzebny szybki dojazd za Wołomin, do willi?
  … a te bidne ludzie z Fabrycznego dają się nabierać że to ich uratuje… A cały ruch z pierwszego etapu trasy (do Zabranieckiej) gdzie się będzie wylewał? Tak tak, nie gdzie indziej, jak tylko w wąską Zabraniecką, i to kilka lat, dopóki trasa nie zostanie dociągnięta do Ziemowita, czego Targówkowi z serca całego NIE życzę.

 • 11 lutego 2014 o godz. 22:11

  i kolejna wypowiedź Szulkowskiego krzykacza

 • 12 lutego 2014 o godz. 12:13

  @PINKUS LEŻAJSKI

  Trasa jest zaplanowana od 50lat i żadne tam lemingi nie mają nic z tym wspólnego.

  Trasa właśnie ożywi zapomnianą część miasta w, której nikt nie chce inwestować bo nie ma jak i nie wiadomo jak dojechać.
  Dlaczego tego nie widzisz??

 • 12 lutego 2014 o godz. 12:41

  I szybka wizualizacja o co biją się na Szmulkach i dlaczego argument o „jedynym parku w okolicy” jest kłamliwą manipulacją.

  http://bankfotek.pl/view/1669082

 • 12 lutego 2014 o godz. 19:14

  Ja do upadłego będę powtarzać że to debilizm i eutanazja tej dzielnicy. Poza tym nie szmulkowski krzykacz – tu moją rodzinę właśnie z Fabrycznego wysiedlono po wojnie, do bloku, gdyby nie PRL zapewne nigdy nie stalibyśmy się „obywatelami” i nie dostali takiego mieszkania – bo kiedyś „margines” nie mógł społecznie awansować, ot tak, za samą pracę fizyczną.
  Właśnie Targówek był polem do zaorania od zawsze, postrzegano to miejsce jako zbieraninę dziadostwa i patologii, którą każda władza najlepiej wysłałaby na Syberię. Gorzej traktowało i traktuje się tą dzielnicę, nawet od owianej złą sławą Pragi – tam jakichś artystów i innych dziwolągów się nazjeżdżało i chociaż taki z nich pożytek, że bronią tego co stare, chociaż ich obecność i działalność trochę zaburza dawny społeczny charakter miejsca.

  I po co to ożywiać? Ożywiać czyli co – rozwalić do końca te „rudery”? Bo tak postrzega się przedwojenną tkankę Targówka. Poza tym to anachronizm, żeby wpychać przelotowy ruch między tereny zamieszkałe – właśnie to że pomysł ten zrodził się 50 lat temu, jest powodem by jeszcze raz to przemyśleć. W PRLu też planowali zbudować estakadę na przedłużeniu Kopernika, obok muz. narodowego – i co, też byście forsowali to dalej? Lata 70 były latami rodzenia się pomysłów chorych, przesadnie futurystycznych i niszczących jak wojna wszystko co cudem ocalało, z pełną nonszalancją – „a co, to tylko pożydowska/burżuazyjna Warszawa, niech znika, nie ma czego żałować” – jak często dało się usłyszeć w propagandowych kronikach. Również w tym czasie zrodził się pomysł rozwalenia całej Brzeskiej.
  Ta trasa to również pomysł przestarzały, który ożył bo pewne osiedle z Wiernej i Bukowieckiej ma kitowy dojazd. Mieszkańcy PRAWDZIWEGO Fabrycznego (ciągnącego się wzdłuż korytarza trasy) nie skorzystają, będą mieli tylko hałas pod oknami, co innego „wileniaki” – oni odsunięci od pasa trasy będą mieli cisze, i ekstra dojazd jednocześnie. Jedynie Jeleniogórska i odcinek Ziemowita do Ołyckiej jako tako pozostanie na uboczu.
  I nie ożywiajcie na siłę mojej małej ojczyzny – trasie i lemingradom na Fabrycznym mówie NIE!
  Po co za wszelką cenę chcecie, żeby ktoś tu inwestował? Dlaczego każdy w inwestowaniu upatruje nadziei dla dzielnicy – przecież w tym przypadku to zniszczy do końca resztki starej zabudowy, która z racji „znikomych wartości architektonicznych” nigdy nie doczeka się ochrony konserwatora. Niestety – „przedwojenne przedmieścia muszą zniknąć i ustąpić miejsca pięknym, nowym i sztucznym osiedlom” – to dywiza i urzędników, i developerów, którzy chętnie zrobią każdej dzielnicy taką przysługę, że rozwalą klika „szpetnych ruder” – bo miasto musi sie rozwijać i być nowoczesne – rzygam już tym postkomunistycznym populizmem. Wszędzie rozwój i nowoczesność, a gdzie miejsce na zachowanie autentyzmu, namacalnej historii? Czy przedwojenny Targówek na prawdę jest taki nic nie wart, że jedynie na archiwalne zdjęcia zasługuje?
  Na Fabrycznym powinien zostać przemysł i najtańsze w mieście działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, jak przed wojną, żeby biedota miała jakiś wybór między blokiem a domkiem, a nie jak teraz – na dom stać tylko uprzywilejowanych. Sam bym chętnie tam powrócił, mimo że sąsiadów z opowieści rodzinnych już dawno tam nima – cała enklawa Rosieńska/Widzewska została zutylizowana urbanistycznie. To już nie wróci…

 • 12 lutego 2014 o godz. 19:24

  I jeszcze na koniec – Wy chcecie ożywienia tego miejsca, wszystko jedno w jaki sposób – byle się inwestowało, byle był ruch. Wszystko jedno9 czy zostaną obecni, czy przyjadą nowi ludzie.
  Ja chcę ocalić resztki tego co jakimś cudem przetrwało tam do dzisiaj, a i tak jest zagrożone wyginięciem – to najrzadziej zaludniona dzielnica, podobno rzadziej nawet od pełnych pustych terenów Wilanowa i Białołęki. Wystarczy mała „inwestycja” nieodpowiednio zaprojektowana żeby dobić tą resztkę dawnej peryferyjnej Warszawy, ostatniego takiego miejsca w stolicy, z autentyczną zabudową i ludnością.
  A trasa właśnie ułatwi inwestowanie, i ożywi, ale najpierw zniszczy to co jest, a potem ożywi to miejsce zupełnie nową ludnością i zabudową, czego się obawiam – grodzoną i wielorodzinną.

 • 13 lutego 2014 o godz. 07:57

  @Pinkus Leżajski –
  – Bardzo dobrze, jak bym siebie czytał. Dobrze, że są jeszcze ludzie którzy chcą bronić tej niedocenionej dzielnicy, i to w mojej okolicy:).
  Ale trasa może powstać, nie niszcząc Targówka, jeżeli pokieruję się ją innym korytarzem. Popieram, że wprowadzenie ruchu w obecną Ziemowita zaprzepaści wszystko – poszerzy tę ulicę do karykaturalnych rozmiarów, wtłaczając ruch w urokliwe i pełne zabytków zakątki Rybieńskiej, Ciemnej i Siarczanej, zabytkowe otoczenia kościoła i w sam środek sielskiego Elsnerowa. Prawdopodobnie zburzyć trzeba będzie kilka na prawdę ładnych obiektów przy Swojskiej, ale też wspomnianej przez Pana Siarczanej. Wiem że murowany czworak miałby zostać, ale drewniaki już nie. Tak samo budynek zakładów Kijewski i Scholte musiałby zniknąć – ocalałaby jedynie fabrykancka willa.
  Ale zaniechanie budowy trasy nie jest konieczne, by Targówek ocalić – wystarczy pokierować ją wzdłuż niezauważonej przez nikogo rezerwy – wzdłuż torów (bez wykręcania jej ku północy przy Boruty), dalej Księżnej Anny i Nieświeską, a potem przez dzikie pola i opuszczone działki na Bardowskiego, następnie wstrzelając się w rezerwę w Ząbkach, tam dalej już szłaby wg oficjalnych planów. W ten sposób Ziemowita-Swojska zostałyby ciągiem zbiorczym, lokalnym, dla samochodów mieszkańców i autobusów, a trasa wzdłuż Nieświeskiej byłaby wylotówką dla samochodów spod Warszawy, również autobusów, a także tramwajów. Cały hałas byłby poprowadzony przez teren praktycznie niezamieszkały, bo przy Ks. Anny są tylko dwa mieszkalne budynki – nr 1 i 14. A w obecnym kształcie długo by wyliczać domy, które miałyby tę drogę pod oknem lub w bezpośrednim sąsiedztwie.
  I prawdą jest że trasa dokończona w pierwszym etapie będzie dysfunkcyjna – dopóki nie będzie przedłużona za Zabraniecką do Ziemowita, nie powinna być praktycznie dopuszczona do ruchu – Cały ruch ze Śródmieścia i Pragi wyleje się na Zabraniecką, której w obecnym przebiegu nie da się wystarczająco poszerzyć, chyba że wraz z TŚ zrealizują krótki odc. Obw. śródmiejskiej od wylotu TŚ przez Chemiczną do Ziemowita. Ale z założeń projektowych widzę, że nie ma o tym mowy.
  Swoją drogą Obwodnica też jest pomysłem nietrafionym, w obecnym kształcie – po co tyle kasy wpompowali w Rzeczną ponad 10 lat temu, żeby teraz to zarzucić. Tam jest i pusto i szeroko – dorobić tylko (jak sądzę planowany) drugi wiadukt wzdłuż Rozwadowskiego, i idealne miejsce na usytuowanie obwodnicy! Skierowanie jej do ronda Żaba, do tego projektowanie tunelów łączących ją ze Starzyńskiego, estakady z Odrowąża czynią z tego węzeł gordyjski. Ruch powinno się z centrum przenosić na obrzeża, a nie jeszcze dokładać. A istnieje przecież niezabudowana rezerwa wzdłuż Budowlanej i na tyłach Gilarskiej.
  Ale obwodnica to temat oddzielny. Fakt jest niezaprzeczalny, wyżej wspomniany, że obecnie nadal realizuje się projekty stworzone w latach 70, które cechował przesadny i często chory rozmach. Owszem, ciężko inaczej poprowadzić trasę, jak tylko w pozostawionej na nią rezerwie, w sytuacji gdy wszystko wokół nie będąc rezerwą zapełniło się zabudową. Ale na Targówku jest wyjątkowa sytuacja – istnieją dwie rezerwy – jedna zamierzona, nie do końca opustoszała z budynków, i druga przypadkowa, niezamierzona, która poza kilkoma obiektami jest korytarzem idealnym, pustym (ta na Ks.Anny i Nieświeskiej).
  I lepiej że udało się to odroczyć, lepiej jest zrobić coś później, ale ostatecznie i bez wad, po licznych przemyśleniach, ulepszeniach, niż robić pochopnie przestarzałe projekty, które były naszkicowane w czasach, kiedy Targówek miał zniknąć – był terenem do całkowitego wyburzenia, i zorganizowania strefy przemysłowej z zakazem stawiania zab. mieszkaniowej. Dlatego nikt nie schował tych rur za kościołem – a co, to i tak teren fabryczny będzie… Wszystkie projekty z tamtych czasów, dotyczące tej dzielnicy, trzeba by jeszcze raz rozpatrzeć. Zresztą nie tylko z tej dzielnicy – Pragę też mieli zapędy żeby zniszczyć, wspomniana wyżej przez Pana Brzeska to tylko element większego chorego założenia – Od Wisły aż do Grajewskiej wszystko miało ulec „przeobrażeniu”… A za torami całkowitemu splantowaniu…

 • 13 lutego 2014 o godz. 18:29

  @prawda-boli
  O, manipulacje wykrył, teorie spiskowa!!
  Sam manipulujesz ludźmi a nawet ci sie nie chciało tyłka ruszyć i zobaczyć na własne oczy tereny zakreślone na czerwono. Jak by ci sie chciało troche wiecej informacji o tych terenach zdobyć wystarczyło na google mapy wejsc i przejechać sie street viev.
  pierwsza rzecz – park przy siedleckiej. Teren ogrodzony, na ktory nie można wjeść. Albo dołacza to do osiedla obok, albo ktos to kupi i cos tam zbuduje. Druga rzecz -park przy petli, ktory praktycznie jest wychodkiem dla psow. kilka drzewek i trawnik, a kawałek od objazdowej to zamkniety teren – sad ogolniaka. Rzecz trzecia – to dwa chaszczowiska jedno przy siedleckiej na przeciw grajewskiej i drugie na koncu kaweczynskiej. oba są zarosnietymi działkami budowlanymi -jedna wycieli i rozebrali ruine druga dalej jest zarośnieta.

  ćwiercinteligent manipulacje wykryl i pozaznaczał tereny zieloneXD…

 • 18 lutego 2014 o godz. 22:48

  13go lutego Ud Targówek wydał uchwałę w sprawie rozpoczęcia budowy trasy
  Można skan znaleźć na Facebooku w wydarzeniu
  ‚Nie dla dalszego opóźnienia budowy Trasy Świętokrzyskiej’

 • 27 lutego 2014 o godz. 19:07

  Właśnie minęło ustawowe 21 dni na odpowiedź…

 • 28 lutego 2015 o godz. 04:23

  @Prawda-boli

  Dokładnie tak jak już wspomniał anonim, pozaznaczałeś kretynie ogrodzone tereny na które nie można wejść i których za kilka lat nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.