Zaplanują od nowa tereny wzdłuż Wysockiego

17
Share

Urzędnicy zabierają się do przygotowania planu miejscowego terenów między ul. Wysockiego, a torami kolejowymi. Kolejarze planują w tym miejscu zbudować wielkie osiedle. 

 

W czwartek Rada Warszawy zdecyduje o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego rejonu Warszawa-Praga, którego granice określono tak:

Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga

Granice wschodniego obszaru Warszawa Praga

Czyli chodzi głównie o wielkie tereny kolejowe na Targówku między Wysockiego/Odrowąża a torami. Ale plan zahacza też m.in. o rondo Żaba.

Co oznacza sporządzenie planu? Że przez najbliższe miesiące urbaniści będę się zastanawiać jak urządzić ten region, jakich potrzeba mu funkcji, a czego zabronić. Potem projekt planu będzie wyłożony do publicznej wiadomości i będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Na razie znamy ogólne zarysy. Dla mieszkańców Bródna i Targówka najważniejsze, że plan ma uwzględniać tzw. ulicę Nowobudowlaną, czyli przedłużenie Matki Teresy z Kalkuty do mostu Krasińskiego. Określi parametry drogi i linie ją rozgraniczające. To ważne, żeby potem nikt nie zablokował budowy, bo żal mu kilku drzew, tak jak to się dzieje teraz na Szmulkach.

W uchwale o sporządzeniu planu czytamy, że „istotną częścią projektu staną się zapisy umożliwiające rozwój niezagospodarowanych terenów pokolejowych lub przynajmniej hamujących ich degradację i przypadkowe przekształcenia”. I to zapewne jest sedno sprawy.

Ponad rok temu pisaliśmy, że kolejarze planują w miejscu dawnej parowozowni i zakładów kolejowych budowę ogromnego osiedla. Chodzi o teren o powierzchni ok. 12 hektarów mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa i Palestyńską. Zamówiona przez PKP koncepcja przygotowana w Pracowni SOL-AR zakłada tu budynki cztero- i sześciopiętrowe i dwie dominanty po dziewięć pięter. Na osiedlu ma powstać ok. 1400 mieszkań i 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej.

Czy zgodzą się na to miejscy planiści dowiemy się po przygotowaniu planu.

Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe

Koncepcja osiedla przygotowana na zlecenie PKP. Widok w kierunku Trasy Toruńskiej / rys. mat. prasowe

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx