Tramwajem z ronda Żaba do Babka da się jechać szybciej

26
Share

A gdyby tak zamiast pośpiesznego autobusu do ronda Babka jeździł szybki tramwaj? Taki pomysł mają eksperci z SISKOM-u.

 

Na stronie stowarzyszenia SISKOM pojawiła się obszerna analiza modernizacji linii tramwajowej od Ronda Żaba do Ronda Zgrupowania Armii Krajowej „Radosław”, czyli Babka. Autorzy sprawdzają co trzeba zrobić, żeby tramwaje na tym odcinku jeździły szybciej.

Z dokumentu dowiadujemy się na przykład, że w porannym szczycie do centrum tramwajami jedzie 4080 osób na godzinę. W tym samym czasie autobusami na tej samej trasie jedzie tylko 1270 pasażerów na godzinę. Tymczasem to przyśpieszony autobus linii 500 ma za zadanie dowieźć szybko ludzi do centrum, a nie tramwaj, który ma więcej przystanków.

Dlatego autorzy proponują, żeby odwrócić te role. Żeby to szybki tramwaj miał mniej przystanków, a autobus zatrzymywał się przy każdej przecznicy. W zależności od wybranego wariantu można w ten sposób przyśpieszyć podróż o kilka minut. 

Oczywiście nic za darmo. Koncepcja proponuje kilka sprytnych usprawnień ruchu (np. zwiększenie dozwolonej prędkości tramwajów na moście) i likwidację trzech z ośmiu przystanków tramwajowych:

Namysłowska

Rondo Starzyńskiego 07, 08

Rondo Starzyńskiego 03,04

Wybrzeże Helskie

Most Gdański

Park Traugutta

Dworzec Gdański

Baseny Inflancka

Autorzy bardzo szczegółowo tłumaczą, dlaczego zlikwidować akurat te przystanki (m.in. nie są w punktach przesiadkowych, korzysta z nich najmniej ludzi). Poniżej krótki fragment z opracowania:

Średnia odległość międzyprzystankowa na analizowanym odcinku wynosi 450 m, co jest wartością zbliżoną do parametrów na całej sieci tramwajowej w Warszawie. Trasa przebiega jednak głównie przez obszary o małej gęstości źródeł i celów podróży, a także ma wybitnie tranzytowy charakter. Charakter ten bierze się stąd, że linie tramwajowe, które przebiegają wzdłuż północnego odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej, spełniają funkcje połączeń międzydzielnicowych oraz dowożą do metra z odległych osiedli na Bródnie. Powinien to być tramwaj szybki.

Tramwaj powinien zatrzymywać się rzadziej, natomiast komunikacja autobusowa powinna zapewniać obsługę wszystkich przystanków po drodze, również tych najsłabiej przez pasażerów wykorzystywanych. Z samej tylko analizy przebiegu linii 500 w świetle postanowień Strategii Transportowej wynikają przesłanki do przekształcenie jej w linię zwykłą. Przyspieszony charakter linii stanowi zaszłość z lat siedemdziesiątych (…)

Co sądzicie o takim pomyśle?

To na razie tylko koncepcja SISKOM-u, nie wiadomo czy ZTM wprowadzi ją w życie. Za to na pewno będzie wprowadzany priorytet dla tramwajów na odcinku od Żerania do Targowej przez 11 Listopada. Te prace są już zaplanowane na lata 2014-2015.

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx