Żegnamy się z Mostem Krasińskiego?

26
Share

Minęły trzy lata od wydania decyzji środowiskowej na budowę Trasy Mostu Krasińskiego. O zapomnianej przez ratusz inwestycji przypomina opozycyjny radny. 

 

Most Krasińskiego miał mieć konstrukcję łukową / fot. materiały projektowe

Most Krasińskiego miał mieć konstrukcję łukową / fot. materiały projektowe

Trasa Mostu Krasińskiego zajmuje wysokie miejsce na długiej liście obiecanych, odłożonych do szuflady i bardzo potrzebnych inwestycji dla Targówka. Połączenie zaplanowane jeszcze za prezydenta Starzyńskiego ma biec na przedłużeniu ul. Matki Teresy z Kalkuty, nad torami kolejowymi, nowym mostem prosto do pl. Wilsona. Przeprawa wraz torowiskiem tramwajowym byłaby idealnym połączeniem Bródna z pierwszą linią metra.

Niestety, inwestycja ma losy podobne do Trasy Świętokrzyskiej: lokalny proteścik podchwycony przez tabloidy, populistycznych radnych i społeczników daje ratuszowi pretekst do wyrzucenia projektu do kosza. Oficjalne tłumaczenie w przypadku Mostu Krasińskiego, to brak pieniędzy. Ale w tym samym czasie znajdują się środki na poszerzanie Wołoskiej, Prostej (podczas gdy Trasa Świętokrzyska ma być zwężana), mnóstwo nowych wiaduktów i ulic na Bemowie i w Ursusie, a także na nieprzyzwoicie drogi tunel obwodnicy pod Ursynowem (to z kasy rządowej).

Tymczasem o Moście Krasińskiego cicho. Inwestycję przypomniał dopiero radny Jarosław Krajewski z PiS (pamiętajmy, że za rządów tej partii też nic nie zrobiono w sprawie budowy mostu). Pyta w interpelacji, czy ratusz posiada jeszcze prawomocną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Decyzja została wydana 8 marca 2011 roku, a więc niedawno stuknęły jej trzy lata. Są różne interpretacje przedawnienia, ale według najczęściej stosowanej decyzja przepada po czterech latach. Czyli został rok, ale nie ma już szans, żeby budowa zaczęła się do wiosny 2015. To oznacza, że kompletowanie dokumentacji trzeba będzie zaczynać od nowa.

Przypomnijmy, że za projekt mostu, który pewnie nie powstanie za naszego życia, francuska firma Systra zainkasowała ponad 14 mln zł. Mamy za to fajny filmik na Youtubie:

 

Cała interpelacja radnego Krajewskiego:
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000f15c3/spomgpmtzlhytlxpnpietbbocgrfaiil/19_03_2014_2569_int_Krajewski.pdf

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx