Żegnamy się z Mostem Krasińskiego? | | targowek.info

Żegnamy się z Mostem Krasińskiego?

Minęły trzy lata od wydania decyzji środowiskowej na budowę Trasy Mostu Krasińskiego. O zapomnianej przez ratusz inwestycji przypomina opozycyjny radny. 

 

Most Krasińskiego miał mieć konstrukcję łukową / fot. materiały projektowe
Most Krasińskiego miał mieć konstrukcję łukową / fot. materiały projektowe

Trasa Mostu Krasińskiego zajmuje wysokie miejsce na długiej liście obiecanych, odłożonych do szuflady i bardzo potrzebnych inwestycji dla Targówka. Połączenie zaplanowane jeszcze za prezydenta Starzyńskiego ma biec na przedłużeniu ul. Matki Teresy z Kalkuty, nad torami kolejowymi, nowym mostem prosto do pl. Wilsona. Przeprawa wraz torowiskiem tramwajowym byłaby idealnym połączeniem Bródna z pierwszą linią metra.

Niestety, inwestycja ma losy podobne do Trasy Świętokrzyskiej: lokalny proteścik podchwycony przez tabloidy, populistycznych radnych i społeczników daje ratuszowi pretekst do wyrzucenia projektu do kosza. Oficjalne tłumaczenie w przypadku Mostu Krasińskiego, to brak pieniędzy. Ale w tym samym czasie znajdują się środki na poszerzanie Wołoskiej, Prostej (podczas gdy Trasa Świętokrzyska ma być zwężana), mnóstwo nowych wiaduktów i ulic na Bemowie i w Ursusie, a także na nieprzyzwoicie drogi tunel obwodnicy pod Ursynowem (to z kasy rządowej).

Tymczasem o Moście Krasińskiego cicho. Inwestycję przypomniał dopiero radny Jarosław Krajewski z PiS (pamiętajmy, że za rządów tej partii też nic nie zrobiono w sprawie budowy mostu). Pyta w interpelacji, czy ratusz posiada jeszcze prawomocną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Decyzja została wydana 8 marca 2011 roku, a więc niedawno stuknęły jej trzy lata. Są różne interpretacje przedawnienia, ale według najczęściej stosowanej decyzja przepada po czterech latach. Czyli został rok, ale nie ma już szans, żeby budowa zaczęła się do wiosny 2015. To oznacza, że kompletowanie dokumentacji trzeba będzie zaczynać od nowa.

Przypomnijmy, że za projekt mostu, który pewnie nie powstanie za naszego życia, francuska firma Systra zainkasowała ponad 14 mln zł. Mamy za to fajny filmik na Youtubie:

 

Cała interpelacja radnego Krajewskiego:
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000f15c3/spomgpmtzlhytlxpnpietbbocgrfaiil/19_03_2014_2569_int_Krajewski.pdf

PRZECZYTAJ TEŻ:

26 komentarzy na temat “Żegnamy się z Mostem Krasińskiego?

 • 25 marca 2014 o godz. 07:48

  Ach, dobrze, że nie ma tego mostu, jest nie potrzebny, jeszcze ci z Żoliborza by tu przyjeżdżali i robili nam korki.

 • 25 marca 2014 o godz. 08:43

  Niestety mogą sobie w buty wsadzić te interpelacje… i tak nie odpowiedzą w przepisowe 21 dni. W Wyznaczonym czasie tak samo nie odpowiedzieli NIC odnośnie pytania o przyszłość trasy Świętokrzyskiej :(

  Budowa tego mostu powinna być kluczową inwestycją dla miasta, ale jeśli Hanka zostanie, to nic się na Targówku niestety nie będzie zmieniać na plus.

 • 25 marca 2014 o godz. 08:51

  co ciekawe zbuduja most poludniowy. ale zobaczymy jak bedzie wygladac grota po remoncie…moze wystarczy

 • 25 marca 2014 o godz. 09:52

  Gorąco wieżę,że nie powstanie nigdy ta trasa olszynki.A nowy most to niepotrzebny wydatek

 • 25 marca 2014 o godz. 11:02

  Bo brak dobrej woli. Trzeba doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę, które też nie jest ważne wiecznie, ale można przecież wpuścić na budowę wykonawcę jakiejś niewielkiej części robót tak, aby została wbita choćby tylko jedna, pierwsza łopata. Potem można budować latami. Pozwolenie na budowę (tudzież inne dokumenty wydane przed nim) już nie mogą stracić ważności.

 • 25 marca 2014 o godz. 11:41

  Wójku wielki prawniku,otóż może stracić ważność,ale nie będę tu się rozpisywać bo są ludzie którzy wiedzą wszystko najlepiej (mają wszystkie możliwe fakultety)
  Zapłacisz za poradę to ci opowiem co nieco

 • 25 marca 2014 o godz. 11:43

  Wójku=Hansa polonisty nauki ortografii :-D

 • 25 marca 2014 o godz. 14:08

  Zamiast szklanej „klatki” nad trasa toruńską napewno powstał by most a przynajmniej połowa mostu. No ale ktoś musiał zarobić :/

 • 25 marca 2014 o godz. 16:53

  akurat za PiS to projekt mostu odżył i został nawet rozpisany jakiś przetarg który uniwazniła HGW :) to tak gwoli ścisłości panie redaktorze z czerstwej czy czesrskiej….

 • 25 marca 2014 o godz. 17:33

  Lusiu POPiSuj się wiedzą przy obiedzie

 • 25 marca 2014 o godz. 20:20

  Ryszard: Lusia ma Rację. HGW zniszczy wszystko co kojarzy jej się z Pragą i Targówkiem bo kocha robotniczy Ursus.

 • 25 marca 2014 o godz. 20:33

  Anonim to wypierdek mamuta

 • 25 marca 2014 o godz. 21:16

  Ursusie: Porozmawiaj o faktach. Okaże się że nie jesteś Ursusem a ……….. Lemingiem. 1. Fakt HGW odstrzeliła obwodnicę Pragi żeby kasę przesunąć na Nowolazurową. Masz Lemingu jakiś kontrargument?

 • 25 marca 2014 o godz. 21:55

  sympatycy pisu nie są dla mnie partnerami do dyskusji,a już w szczególności ludzie nie mający szacunku do kobiet także baj,baj mały pisiorku!

 • 25 marca 2014 o godz. 22:27

  Powiedzmy sobie szczerze – HGW skasowala w praktyce szanse na ten most(choc niestety najwieksza partia opozycyjna „kocha” Targowek podobna miloscia). Jedynym uzasadnieniem byloby robienie metra na Targowek(bo Bialoleka swoj most dostala, a dzielnice po lewej stronie chocby dostaly „dojazd i obwodnice autostrady”, budowa tej na wschod potrwa pewnie latami jak nie dekadami), aczkolwiek nadal nie ma do tego pewnosci.

  Dlaczego akurat HGW jest najbardziej w tej chwili odpowiedzialna? Po pierwsze ma druga kadencje. Po drugie ten most mial najwieksze szanse powstania jako „tymczasowy” na czas remontu Grota. Efekt jest taki, ze Grota(najczesciej bodajze uczeszczany most w Polsce) stoi, a nawet mostu tymczasowego(ktory zasadniczo bylby dla ruchu miejskiego samochodow osob. i autobusow m.st. Warszawy nie ma) mimo rezerwy terenowej i niskich kosztow takiej konstrukcji – wystarczylo kupic/wypozyczyc jakis tymczasowy wojsk. most i wylac troche asfaltu i podpor.

  Oczywiscie taka prowizorka pewnie bylaby utrzymana kilka(nascie) lat, aczkolwiek jej likwidacja nie odbylaby sie bez przeszkod i na miejscu w koncu powstalby pewnie most(w ramach zwalniania srodkow czy jakies dziury miedzy budowami), tak jak to bylo z Syreny.

  Tak w tej chwili czesci Zoliborza(gdzie ludzie dosc skutecznie bronia swoich racji, majac je – jak w przypadku ograniczenia predkosci ruchu ktore zablokowali, lub prawie ich nie majac – jak z tym mostem), oraz braku jego istnienia wiekszosc urzednikow guzik to obchodzi(na dziel i rzadz zarabia ten ktory rzadz)…

 • 25 marca 2014 o godz. 22:38

  Co do komentarzy – jak bedzie wygladal Grota po remoncie. Otoz jesli robia remont zgodnie z planami to mniej wiecej tak jak przed remontem. Gora dodadza 1-2(wg. planow tylko 1, co oczywiscie nie jest adekwatne do faktu bycia tak popularnym mostem i elementem drogi ekspresowej, obwodnicy) pasy w kazdym kierunku.

  Nadal bedzie fatalny dla rowerzystow i pieszych – choc troche mniej, aczkolwiek poszerzenie ma nie byc znaczne i nadal idac/jadac rowerem na Targowek, bedziecie prawdopodobnie musieli bawic sie w schodki(moze windy, ale te pewnie beda zamkniete dla wybranych lub zniszczone) – prawdopodobnie nie bedzie polaczonej kladki pieszej kolo fabryki na Zeraniu – w taki sposob, ze mozna byloby przejechac/przejsc nie schodzac/wchodzac po schodkach…

 • 26 marca 2014 o godz. 07:08

  Do Ursusa: Nie będę kłócił się z Lemingiem bo Ludzie nie zauważą różnicy. HGW to morderca prawej strony- i to jest fakt. Dzięki takim ludziom jak Ursus który za korytko i dla własnej korzyści na nią głosuje może robić co chce. Jak można utopić 12 baniek w jakimś projekcie? Gdzie jest prokurator?

 • 26 marca 2014 o godz. 07:13

  TYLKO WYDAJĄC PIENIĄŻKI NA TARGÓWKU MOŻEMY POMÓC TARGÓWKOWI. WYDAWAJCIE KASĘ NA TARGÓWKU!!!!!

 • 26 marca 2014 o godz. 07:17

  GDY GKP TARGÓWEK OGRAŁ 2 RAZY W III LIDZE URSUS WARSZAWĘ W SEZONIE 2012/2013 HGW WPADŁA W SZAŁ. TERAZ WIDAĆ EFEKTY

 • 26 marca 2014 o godz. 09:15

  Wróci kaczor i pisiury do władzy to wojna z ruskimi murowana,nie będzie żadnego mostu,niczego nie bedzie :-D

 • 26 marca 2014 o godz. 11:29

  ATYPIE: to nie ma już innych ludzi jak tylko wredny Kaczor i Kaczor Donald? PO drugie co ma wybór Prezydenta Warszawy do wojny i Rosją

 • 26 marca 2014 o godz. 13:50

  a mi to przeszkadza HGW czy jak tam,bo wszystkie mówią że łona jest zło to i ja muwie,una nie nadaje się do żundzenia,ja bym sobie rade dał,bo zjadłem wszystkie rozuma z mlekiem matki,ja wszystko umim i wiem,a tak siedzą takie i psujo te warszawe a o targówku nie myśli to una nic i chce go zniscyć! :-)

 • 26 marca 2014 o godz. 19:49

  Hans ,czy ten aforyzm przysłał Ci NowK w instrukcji sms-em?

 • 27 marca 2014 o godz. 16:45

  Jestem przeciwnikiem tego mostu no przynajmniej do czasu jak mieszkam Broniewskiego/Krasińskiego. Więcej samochodów i tramwaj jest tu niepotrzebny. Nie dla hałasu!

 • 29 marca 2014 o godz. 08:39

  W tym momencie kluczową inwestycją na prawym brzegu jest II linia metra,poczekajmy na koniec inwestycji drogowych rozpoczętych na lewym brzegu to i u nas coś się ruszy,czy dzieci nie pojmują że w Miejskim Ratuszu nie ma maszynki do robienia pieniędzy?

 • 31 marca 2014 o godz. 19:10

  Do MONIQUE : Wiedziałem że Lemingi są ograniczone umysłowo ale Twój wpis jest poniżej wszelkiej etyki i normy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.