Cmentarz Żydowski atrakcją dzielnicy? | | targowek.info

Cmentarz Żydowski atrakcją dzielnicy?

Kirkutu przy rondzie Żaba zostanie wreszcie zadbany. Gmina Żydowska w czerwcu zaczyna remont, po którym cmentarz będzie strzeżony, a wstęp biletowany. 

 

Przez lata cmentarzem zarządzała Fundacja Nissembaumów, która ograniczyła się jedynie do ogrodzenia terenu. Za płotem nadal koczowali bezdomni i odbywały się libacje. Niedawno opiekę na cmentarzem przejęła od fundacji Warszawska Gmina Żydowska.

Obecnie cmentarz wygląda tak:

Jak donosi Gazeta Stołeczna Gmina ma już projekt i fundusze na renowację kirkutu. Rzeczniczka Joanna Korzeniewska informuje, że prace powinny się zacząć w czerwcu. Gmina zgromadziła już komplet pozwoleń na prowadzenie robót na cmentarzu. Projekt remontu zaakceptował m.in. stołeczny konserwator zabytków.

Odrestaurowane zostaną ogrodzenie i brama z lat 80. Ponieważ część mogił od strony ul. św. Wincentego pozostała poza ogrodzeniem, w terenie zaznaczony będzie historyczny obrys nekropolii. W planach jest inwentaryzacja i konserwacja leżących macew, ale zostaną one zostawione na stertach, tak jak leżą obecnie.  – Macewy pozostaną na swoim miejscu. Takie skupiska zrzuconych nagrobków to świadek historii. Nie możemy ich ułożyć w formie uporządkowanego cmentarza, ponieważ będzie to niezgodne z prawem żydowskim – mówi Joanna Korzeniewska w rozmowie z „Gazetą”.

Projekt zakłada też uporządkowanie drzewostanu, budowę nowych alejek oraz zainstalowanie kamer i czujek monitoringu. Poza nimi cmentarza będą strzegli zatrudnieni przez gminę strażnicy.

Po remoncie Gmina udostępni cmentarz zwiedzającym za opłatą (ok. 6 zł). Na terenie nekropolii powstanie pawilon wystawowy o powierzchni ok. 300 m kw. z punktem informacji turystycznej.

Dalsze prace prowadzone będą w zależności od pozyskanych środków. Przypomnijmy, że na festiwalu FutuWawa pojawił się śmiały projekt modernizacji kirkutu. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Cmentarz Żydowski atrakcją dzielnicy?

 • 12 kwietnia 2014 o godz. 16:39

  To ładnie.

 • 12 kwietnia 2014 o godz. 23:01

  Miejsce KULTU-nie zaprzeczam,ale nawet jak gospodarz nie dba o swoje obejście to predzej czy póżniej staje się ruiną,a co zrobiła Fundacja???zabrała mieszkańcom okolicznych ulic przejście Rzeszowską wzdłuż muru do Odrowąża,tędy ludzie chodzili do pracy a dzieciaki do szkoły,to jest droga mieszkańców Targówka a nie fundacji, tak wiec Pani Rzeczniczko,prosimy o zwrot naszej drogi,nie mozna lekceważyc mieszkańców okolicznych uliczek,nie mamy nic przecie ogrodzenemu Kirkutowi i niech to miejsce będzie otoczone czcią,ale nie naszym kosztem

 • 13 kwietnia 2014 o godz. 00:00

  Bardzo dobrze że udostępnią zwiedzającym.
  Mam nadzieję że uda się ‚przy okazji’ ekshumować szczątki przez które stoi przebudowa Wincentego

 • 13 kwietnia 2014 o godz. 08:51

  Bilet za 6 zł?Za wejście na cmentarz?Ktoś słyszał o czym podobnym?Sami sobie jesteście winni narodzie wybrany,ze źle o was w tym kraju mówią.
  Oddajcie przejście między cmentarzami!

 • 13 kwietnia 2014 o godz. 15:56

  Dopóki w naszych dusz głębinie,
  Serce żydowskie żywo bije,
  Oko ku wschodowi się obraca,
  I do Syjonu wciąż powraca.
  Nadzieja nasza nie zginie,
  Wszak dwa tysiące lat przetrwała,
  Być narodem wolnym w swojej krainie,
  W kraju Syjonu i Jerozolimy

 • 14 kwietnia 2014 o godz. 12:23

  6 zł za wstęp, nawet na zmarłych można kasę łoić.

 • 14 kwietnia 2014 o godz. 19:27

  Żydki na wszystkim musza robic biznes…ot taki naród.

 • 14 kwietnia 2014 o godz. 20:20

  Hewenu szalom alechem
  Hewenu szalom alechem
  Hewenu szalom alechem
  Hewenu szalom, szalom, szalom alechem!

 • 15 kwietnia 2014 o godz. 22:13

  Adam,
  może i dobrze, ale komu. Goście z Izraela nie zapłacą bo tego kirkutu nie ma w wymaganych w ichniejszym prawie do dopuszczenia do matury. Polacy nie pójdą na coś co dotąd mieli za darmo, a i właściwie oglądać nie ma czego. A ekshumacji nie dopuszcza prawo żydowskie, więc zapomnij o tym, a zwłaszcza o przebudowie Wincentego. Szybciej zniknie „cygańska chata” :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.