Cmentarz Żydowski atrakcją dzielnicy?

9
Share

Kirkutu przy rondzie Żaba zostanie wreszcie zadbany. Gmina Żydowska w czerwcu zaczyna remont, po którym cmentarz będzie strzeżony, a wstęp biletowany. 

 

Przez lata cmentarzem zarządzała Fundacja Nissembaumów, która ograniczyła się jedynie do ogrodzenia terenu. Za płotem nadal koczowali bezdomni i odbywały się libacje. Niedawno opiekę na cmentarzem przejęła od fundacji Warszawska Gmina Żydowska.

Obecnie cmentarz wygląda tak:

Jak donosi Gazeta Stołeczna Gmina ma już projekt i fundusze na renowację kirkutu. Rzeczniczka Joanna Korzeniewska informuje, że prace powinny się zacząć w czerwcu. Gmina zgromadziła już komplet pozwoleń na prowadzenie robót na cmentarzu. Projekt remontu zaakceptował m.in. stołeczny konserwator zabytków.

Odrestaurowane zostaną ogrodzenie i brama z lat 80. Ponieważ część mogił od strony ul. św. Wincentego pozostała poza ogrodzeniem, w terenie zaznaczony będzie historyczny obrys nekropolii. W planach jest inwentaryzacja i konserwacja leżących macew, ale zostaną one zostawione na stertach, tak jak leżą obecnie.  – Macewy pozostaną na swoim miejscu. Takie skupiska zrzuconych nagrobków to świadek historii. Nie możemy ich ułożyć w formie uporządkowanego cmentarza, ponieważ będzie to niezgodne z prawem żydowskim – mówi Joanna Korzeniewska w rozmowie z „Gazetą”.

Projekt zakłada też uporządkowanie drzewostanu, budowę nowych alejek oraz zainstalowanie kamer i czujek monitoringu. Poza nimi cmentarza będą strzegli zatrudnieni przez gminę strażnicy.

Po remoncie Gmina udostępni cmentarz zwiedzającym za opłatą (ok. 6 zł). Na terenie nekropolii powstanie pawilon wystawowy o powierzchni ok. 300 m kw. z punktem informacji turystycznej.

Dalsze prace prowadzone będą w zależności od pozyskanych środków. Przypomnijmy, że na festiwalu FutuWawa pojawił się śmiały projekt modernizacji kirkutu. 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx