Oficjalne otwarcie drugiego skweru nad kanałkiem

22
Share

Kultowy kurhan i statek z kotwicą są ostatecznie gotowe. Bodaj najbardziej oryginalny skwer w całej Warszawie zostanie wkrótce otwarty bez festynu, ale z przemówieniami.

Skwer nad kanałkiem Bródnowskim przy ul. Malborskiej jest zbudowany praktycznie od kilku tygodni (parę osób zdołał już nawet wkurzyć) ale oficjalnie otwarty zostanie w środę 7 maja dokładnie o godz. 13:00. Roboczy dzień i wczesna godzina sugerują, że nie będzie z tej okazji żadnego festynu czy innej imprezy dla mieszkańców – wszystko, czego możemy się spodziewać, to przecięcie wstęgi i kilku gadających oficjeli.

kanałek Malborska3

Skwer z kotwicą i kurhanem krótko przed otwarciem / fot. targowek.info

 

Zobacz wizualizacje skweru sprzed rozpoczęcia budowy

Chyba każdy, kto widział skwer na własne oczy, zastanawia się nad jego dość skomplikowaną symboliką. Żeby niczego nie przeinaczyć, cytujemy najnowszą oficjalną interpretację umieszczonych na nim budowli:

„Charakterystycznymi elementami skweru są elementy małej architektury symbolicznie upamiętniające miejsce powstania zespołu osadniczego Stare Bródno oraz historię ukształtowania Kanału Bródnowskiego. Od strony kanału wykonano element wyobrażający fragment kadłuba barki rzecznej. W części dziobowej skierowanej do środka placu, w specjalnym prześwicie wbudowano kotwicę, symbolizującą żeglugę śródlądową. W środku placu spacerowego wykonano pagórek, symbolizujący kultowy kurhan. Kameralne wnętrze baszty tworzy kolista ściana, której górny kontur wznosi się spiralnie ku górze.”

No, i wszystko jasne…

Skwer na razie nie ma własnej nazwy. Nam jakoś żadna odpowiednia nie przychodzi do głowy, ale jesteśmy spokojni, że radni z pewnością wkrótce coś wymyślą. Cała inwestycja pochłonęła nieco ponad 1,3 mln zł.

Placyk przy ul. Malborskiej jest kolejnym takim obiektem zbudowanym w ramach rekultywacji kanałku Bródnowskiego. Od kilku miesięcy cieszymy się skwerem Grzegorza Ciechowskiego przy ul. Kondratowicza, który kilka dni temu wreszcie odzyskał działającą fontannę i nowe rośliny zasadzone w miejsce tych, które uschły zimą i na początku wiosny.

Wielkimi krokami zbliża się też do końca budowa trzeciego dużego skweru nad kanałkiem – na wysokości ul. Rolanda na Zaciszu. Na przyszłym ekologicznym skwerze są już ścieżki i nowe drzewa. Wkrótce przybędzie ul dla pszczół.

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx