Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele | | targowek.info

Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele

Spokojnie, nie u nas, a w Niemczech. – W Polsce się nie udało – mówi najbardziej znany artysta i performer z Bródna. 

Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube
Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube

Instalacja powstała już jakiś czas temu, ale teraz przypomina ją jutuber o nicku walizeczka11. Przypominamy i my, bo w materiale Paweł Althamer opowiada też skąd wziął pomysł na Park Rzeźby na Bródnie i jak się ta cała historia zaczęła.

A więc cofnijmy się w czasie do 2010 roku. Dyrekcja prestiżowego, niemieckiego Ludwig Museum zaprasza Pawła Althamera do współpracy. Ten proponuje nietuzinkowy pomysł: – Miałem taki stary projekt, którego nie udało mi się w Polsce zrealizować. Z przyczyn, które można by nazwać pewną tradycją – mówi Althamer.

Pomysł to budowa placu zabaw w kościele i to z kościelnego wyposażenia. Ale zanim zaczniecie się oburzać, przeczytajcie dalej. Chodzi o kościół w Akwizgranie, który stał w środku dzielnicy zdominowanej w ostatnich latach przez imigrantów wyznających islam. Świątynia stała pusta, w pewnym momencie była nawet wystawiona na sprzedaż, a artysta postanowił nadać jej nowe życie. Tak, aby znowu przyciągała okolicznych mieszkańców jako coś w rodzaju świetlicy. I tak z konfesjonału i ambony powstała zjeżdżalnia i miejsce do wspinania dla dzieci.

Jak to wyglądało zobaczycie w materiale walizeczki11, na którego końcu Althamer opowiada też jak niemieckie doświadczenia przełożyły się na nasz Park Rzeźby. Dodajmy jeszcze, że za instalację placu zabaw Althamer dostał Nagrodę Artystyczną Akwizgranu – Kunstpreis Aachen 2010.

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 07:15

  musi minac conajnniej 7 pokolen zeby Polak od Niemca nagrode mogl przyjmiwac…!

  …stary mlotek

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 08:59

  Fajny pomysł. Nawet konserwator zabytków by się nie zgodził na takie bezczeszczenie dóbr kultury – u nas to marne szanse

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 10:46

  Paweł Althamer jest nasz i go nie oddamy nikomu :-)

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 11:48

  Nie ma co się oburzać. Bałwany ze złota pozostają bałwanami ze złota, i żadnej wartości duchowej mieć nie powinny. W przeciwnym wypadku niech nie nazywają się chrześcijanami.
  W końcu jakiś udany, a zarazem pozytywny pomysł pana A. Ożywienie danego miejsca przez przyciągnięcie lokalnej społeczności plus to, czego na Targówku nie uświadczyliśmy, tj. estetyczne nawiązanie do danego miejsca, a nie jakieś kostropate kształty nijak mające się do klimatu naszej dzielnicy.

 • 16 kwietnia 2014 o godz. 11:52

  do PUTIN ? FAN:
  Nie musi mijać ani jedno pokolenie: Władysław Bartoszewski i Kaiser-Otto-Preis oraz Jerzy Buzek z Nagrodą Marcina Lutra.

 • 19 kwietnia 2014 o godz. 11:43

  precz satany i inne kedziory won do moskwy. a kysz akysz akysz!

 • 24 kwietnia 2014 o godz. 22:03

  to jawna profanacja i próba ośmieszenia religii katolickiej,wstyd mi za takich ludzi

 • 3 lipca 2016 o godz. 22:35

  Dla mnie są to zwykłe ćwiczenia formalne. Ale poza zabawą formą, zamienianiem znaczeń, niczego tak naprawdę nie wnoszą. Jak widzę taką sztukę, zastanawiam się…. po co?

 • 16 kwietnia 2018 o godz. 19:49

  Mogłaby ta zjeżdżalnia być o wiele wyższa i bardziej spiralna dla większej radości :) Przynajmniej tam przez chwile jest jakiś pożytek z kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.