Paweł Althamer zrobił plac zabaw w kościele

9
Share

Spokojnie, nie u nas, a w Niemczech. – W Polsce się nie udało – mówi najbardziej znany artysta i performer z Bródna. 

Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube

Instalacja artystyczna Pawła Althamera /fot. youtube

Instalacja powstała już jakiś czas temu, ale teraz przypomina ją jutuber o nicku walizeczka11. Przypominamy i my, bo w materiale Paweł Althamer opowiada też skąd wziął pomysł na Park Rzeźby na Bródnie i jak się ta cała historia zaczęła.

A więc cofnijmy się w czasie do 2010 roku. Dyrekcja prestiżowego, niemieckiego Ludwig Museum zaprasza Pawła Althamera do współpracy. Ten proponuje nietuzinkowy pomysł: – Miałem taki stary projekt, którego nie udało mi się w Polsce zrealizować. Z przyczyn, które można by nazwać pewną tradycją – mówi Althamer.

Pomysł to budowa placu zabaw w kościele i to z kościelnego wyposażenia. Ale zanim zaczniecie się oburzać, przeczytajcie dalej. Chodzi o kościół w Akwizgranie, który stał w środku dzielnicy zdominowanej w ostatnich latach przez imigrantów wyznających islam. Świątynia stała pusta, w pewnym momencie była nawet wystawiona na sprzedaż, a artysta postanowił nadać jej nowe życie. Tak, aby znowu przyciągała okolicznych mieszkańców jako coś w rodzaju świetlicy. I tak z konfesjonału i ambony powstała zjeżdżalnia i miejsce do wspinania dla dzieci.

Jak to wyglądało zobaczycie w materiale walizeczki11, na którego końcu Althamer opowiada też jak niemieckie doświadczenia przełożyły się na nasz Park Rzeźby. Dodajmy jeszcze, że za instalację placu zabaw Althamer dostał Nagrodę Artystyczną Akwizgranu – Kunstpreis Aachen 2010.

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx