Wielkie zmiany w planowaniu dzielnicy: więcej bloków, mniej torów

19
Share

Tak najkrócej można podsumować zmiany w planistycznej konstytucji Warszawy dotyczące Targówka. Jeśli Wam się coś nie podoba, macie czas do maja na zgłoszenie poprawek. 

Ratusz wyłożył do publicznego wglądu zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. To taki dokument, który decyduje co i gdzie może powstać w Warszawie. Nie w szczegółach, ale ogólnie ustala, gdzie będzie przemysł, gdzie handel, a gdzie bloki. U nas powstają głównie te ostatnie.

Kilka zmian robionych jest ewidentnie po to, żeby deweloperom żyło się lepiej. Z kilku można się cieszyć – nieużytków kolejowych mamy pod dostatkiem, wiec każde zmiany na tych terenach są mile widziane. Są też zmiany niejednoznaczne, bo wciąż nie wiemy, czy hala sportowa będzie mogła powstać przy Radzymińskiej czy nie…

Zmiany dotyczą całej Warszawy, te na Targówku opisaliśmy poniżej. Numery obszarów zobaczycie na tej mapce:

zmiany w studium

Zmiany w studium zagospodarowania Warszawy – Targówek

Obszar 75– nowe osiedla między Lasem Bródnowskim a Kanałem Bródnowskim

Większość tego obszaru ma w obecnym studium funkcję… rolniczą. Teren leży w zaplanowanym jeszcze przed wojną klinie napowietrzającym Warszawę, ale teraz niewiele po nim zostało. Zmiany przypisują mu funkcję mieszkaniową wielorodzinną, czyli taką jak w praktyce już tu jest. Istotniejsza jest zmiana wysokości zabudowy: zostaje podniesiona z 12 na 20 m.

Obszar 76 – wielka łąka po lewej stronie ul. Radzymińskiej jadąc do Marek

W tym miejscu z Radzymińską ma się łączyć Trasa Olszynki Grochowskiej, więc przed laty zaplanowano tu gigantyczny parking dla tirów i samochodów osobowych. W tym przypadku cieszymy się, że władze miasta swoje plany wprowadzają w życie tak powoli, bo akurat parking nie jest nam tu do niczego potrzebny.

A co jest potrzebne? Poprzedni burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski forsował w tym miejscu budowę hali sportowej Arena Varsovia, której wciąż brakuje w Warszawie, a mogłaby być pierwszym prestiżowym obiektem w naszej dzielnicy.

Zmiany w studium ustalają przeznaczenie terenu na Usługi. To termin dość pojemy, bo czy usługi będą rekreacyjno-sportowe (czyli hala) czy handlowe (czyli supermarkety)? Studium oczywiście nie przesądza, w którym kierunku pójdzie zabudowa, to zależy od władz Warszawy. Niepokoi nas jedynie ograniczenie wysokości do 12 metrów.  Tyle mają raczej tandetne blaszaki, a nie prestiżowa arena.

Obszary 77, 78, 79, 80 – tereny kolejowe w rejonie Zabranieckiej, działka za stacją Statoil przy Radzymińskiej (77)

Dwa pierwsze obszary to zaniedbane tereny kolejowe. Kolejarze sami wystąpili o zmianę przeznaczenia terenu na Usługi, więc pewnie chce poszukać na nie kupca. Wysokość do 12 m.

Teren 79 dostaje kategorię Usług Handlu (UH). I tak powstał już tu Kaufland, a teren będzie jeszcze bardziej atrakcyjny po wybudowaniu Trasy Świętokrzyskiej i Obwodnicy Śródmieścia (na mapce poniżej opisana jako Zabraniecka). Wysokość zabudowy zostaje podniesiona do 20 m.

Obszar 80 zostaje przeznaczony na funkcję Usługową, w opisie zaznaczono, że może być uzupełniona funkcją mieszkaniową.

Niebieskimi liniami zaznaczono obszary zmian.  Liczba po U to dopuszczalna wysokość. Przy okazji zwróćcie uwagę, że Trasa Świętokrzyska jest wpisana w studium a zielony skwerek na Szmulkach jest po prostu zmniejszony

Niebieskimi liniami zaznaczono obszary zmian. Liczba po U to dopuszczalna wysokość. Przy okazji zwróćcie uwagę, że Trasa Świętokrzyska jest wpisana w studium, a zielony skwerek na Szmulkach jest po prostu minimalnie zmniejszony

 

Obszar 81 – okolice Osiedla Wilno 

Rozległy teren między torami, Swojską, Bukowiecką, aż do działek – czyli Wilno i łąki za nim, otrzymuje funkcję M1. Wcześniej formalnie były tu głównie nieużytki. ale też tereny oznaczone jako M2, czyli zabudowa jednorodzinna. Za zmianą z domków na bloczki wnioskował oczywiście deweloper, ale też zarząd dzielnicy Targówek. Przy okazji do Studium zostanie wpisany przystanek kolejowy Zacisze-Wilno.

Obszar 59  – tereny kolejowe między torami a Wysockiego

W studium zaliczono ten obszar do Pragi Północ, ale przecież to granica Bródna. Nieużytki kolejowe zostają przeznaczone na Usługi z dopuszczalną wysokością 20 m. Wnioskowali o to kolejarze, o których pomyśle na zabudowę tych terenów już pisaliśmy.

Wincentego drogą Główną (a nie Główną Przyśpieszoną)

W Studium wreszcie zmieni się też klasa ul. św. Wincentego. Dotąd planowano ją jako „główną ruchu przyśpieszonego” (GP), teraz zmieni się na główną ( G). Oznacza to nieco mniejszą dopuszczalną prędkość, ale też więcej skrzyżowań. Gdyby Wincentego zmodernizowano do klasy GP, musiałby zniknąć wyjazd z Zielonego Zacisza czy kilku mniejszych uliczek na Targówku.


UWAGA. Wszystkie powyższe zmiany, to na razie propozycje. Formalnie możemy zgłaszać do nich poprawki, a potem zmiany musi zatwierdzić Rada Warszawy. Jeśli więc coś Wam się nie podoba, to jeszcze nic straconego.

Projekt zmiany Studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko wyłożony jest do publicznego wglądu od 3 kwietnia do 7 maja 2014 r. w siedzibie Urzędu m. st. Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16. Wersję internetową znajdziecie tutaj

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami odbędzie się 15 kwietnia 2014 r. w Pałacu Kultury, piętro VI – Sala Rudniewa, o godz. 16. Może tam pójść każdy mieszkaniec Warszawy.

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx