Zmiany w komunikacji miejskiej – ruszają konsultacje

65
Share

Oto wszystkie szczegóły zmian autobusów i tramwajów na Targówku planowanych po otwarciu środkowego odcinka II linii metra. Teraz swoją opinię możecie wyrazić nie tylko na naszej stronie, ale i w ZTM.

Skrócony projekt zmian w komunikacji opisaliśmy już niemal dwa tygodnie temu, ale wreszcie Zarząd Transportu Miejskiego ujawnił ich pełną wersję, równocześnie rozpoczynając konsultacje społeczne w tej sprawie.

ZTM informuje, że głównym celem zmian jest „jak najwygodniejsze” dowiezienie warszawiaków do stacji podziemnej kolei. Niestety, w naszej dzielnicy rozwiązano to głównie przez cięcie połączeń autobusowych prowadzących z Targówka bezpośrednio do centrum Warszawy.

Jeśli mieszkańcy naszej dzielnicy nie sprzeciwią się temu dostatecznie głośno w czasie konsulacji, to tak już zostanie na zawsze:

AUTOBUSY

Linia 160

Linia ma pozostać na obecnej trasie (TARGÓWEK – DW. CENTRALNY) ale wg planów będzie kursować z nową, żenującą częstotliwością – zaledwie raz na 20 minut zarówno w szczycie, jak i poza szczytem oraz w święta.

Linia 260

To będzie nowa linia, której zadaniem będzie wspomaganie zmasakrowanej linii 160. Będzie kursowała na skróconej trasie 160-tki: TARGÓWEK – trasa linii 160 – al. Solidarności – METRO DW. WILEŃSKI. Częstotliwość – 5 minut w godzinach szczytu, ale poza godzinami szczytu i w święta już tylko 20 minut.

Linia 338

Zostanie skierowana na trasę prowadzącą przez ul. Dąbrowszczaków: ZAJEZDNIA UTRATA – … – Ząbkowska – Targowa – 11 Listopada (powrót: Inżynierska – Wileńska) – Dąbrowszczaków – PL. HALLERA. Zmiana druga: linia kursowałaby przez cały dzień (obecnie tylko w godzinach szczytu). Częstotliwość – 15 minut w szczycie, 20 minut poza szczytem.

Linia 512

Linia ma kursować na skróconej trasie: ZACISZE – Gilarska – Rolanda – Codzienna – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – METRO DW. WILEŃSKI. Dodatkowo ZTM oficjalnie potwierdza, o czym już pisalismy, plany zbudowania nowej pętli przy ul. Gilarskiej (w pobliżu św. Wincentego)  oraz korekty trasy na Zaciszu: 512-stki mają zniknąć z Kondratowicza i pojechać dwukierunkowo ul. Codzienną i Rolanda. Częstotliwość – 10 minut w szczycie, 15 minut poza szczytem i 20 minut w święto.

Linia 527

Mogłaby kursować na skróconej trasie: OS. DERBY – … – Radzymińska – al. Solidarności – METRO DW. WILEŃSKI. „W zamian” za skrócenie trasy ma wzrosnąć częstotliwość kursowania. Częstotliwość – 4-8 minut szczycie, 15 minut poza szczytem i w święto.

Linia 718

Linia miałaby wrócić na swoją trasę sprzed rozpoczęcia budowy centralnego odcinka II linii metra, czyli do Dworca Wschodniego: MARKI (CZARNA STRUGA) – … – Radzymińska – al. Solidarności – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA). Częstotliwość – 15 minut w szczycie, 20 minut poza szczytem, 40 minut w święto.

Linia 738

Kursowałaby na trasie: RADZYMIN – … – Radzymińska – al. Solidarności – METRO DW. WILEŃSKI. Częstotliwość – 30 minut w szczycie, 40 minut poza szczytem i w święto.

Linia 805

Propozycja zakłada, że będzie kursowała na trasie: MARKI – … – Radzymińska – al. Solidarności – METRO DW. WILEŃSKI. Częstotliwość – 15 minut w godzinach szczytu.

Zmienione trasy autobusowe w Warszawie po otwarciu II linii metra (kliknij, żeby powiększyć)

Więcej mapek z propozycjami zmian tras autobusów znajdziecie tutaj

 

Na torach tramwajowych nastąpią dużo mniejsze, wręcz bezbolesne zmiany. Tramwaje na Bródnie przede wszystkim wrócą na swoje stare trasy, sprzed rozpoczęcia budowy metra:

TRAMWAJE

Linia 3

Według propozycji ZTM 3-jka ma wrócić na swoją starą trasę: ANNOPOL – Rembielińska – Odrowąża – 11 Listopada – Targowa – Zamoyskiego – Grochowska – GOCŁAWEK. Częstotliwość kursowania – 10 minut w godzinach szczytu, 15 minut poza godzinami szczytu i w święta.

Linia 4

Powrót linii na trasę sprzed rozpoczęcia budowy: ŻERAŃ WSCHODNI – … – Odrowąża – 11 Listopada – most Śląsko-Dąbrowski – Marszałkowska – … – WYŚCIGI. Częstotliwość – 10 minut w godzinach szczytu, 15 minut poza szczytem i w dni świąteczne.

Linia 25

Także powrót na starą trasę: ANNOPOL – Rembielińska – Odrowąża – 11 Listopada – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – … – BANACHA. Częstotliwość – 10 minut w szczycie, 15 minut poza szczytem i w dni świąteczne.

Zmienione trasy tramwajowe w Warszawie po otwarciu II linii metra (kliknij, żeby powiększyć)

 

Zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone jesienią 2014 r., po otwarciu środkowego odcinka II linii metra. I teoretycznie powyższy plan jeszcze może się zmienić – bo właśnie zaczynają się oficjalne konsultacje społeczne na ten temat.

Jaki informuje ZTM, najważniejsze pytania, na jakie podczas konsultacji urzędnicy chcieliby uzyskać odpowiedzi od pasażerów i mieszkańców m.in. z  Targówka, to:

1. Czy zaproponowane zmiany ułatwią korzystanie z II linii metra?
2. Czy zaproponowane zmiany odpowiadają potrzebom pasażerów?
3. Co zmienić, aby dojazd do stacji II linii metra był komfortowy?
4. Co mogłoby być zmodyfikowane, aby przesiadki z komunikacji naziemnej do metra (i w druga stronę) były bardziej komfortowe?

Warto odnotować proporcje pomiędzy pytaniami dotyczącymi przymusowych przesiadek, a realnymi potrzebami pasażerów…

Odpowiedzieć ZTM będziecie mogli osobiście na otwartych spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami, ale ich harmonogram oraz dokładne miejsca jeszcze nie zostały oficjalnie podane (gdy tylko to się stanie, oczywiście od razu napiszemy o tym na targowek.info).

Lecz już w tej chwili swoje uwagi możecie mogli przekazywać pocztą elektroniczną (na adres konsultacje@ztm.waw.pl), a także pocztą tradycyjną (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa, z dopiskiem „konsultacje”) lub w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

Konsultacje będą trwały do 27 czerwca, a potem co będzie… to będzie.

 

fot. MZA

Wkrótce dotarcie bezpośrednim autobusem z Targówka do centrum Warszawy będzie graniczyć z cudem… /fot. MZA

 

65
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx