Działkowicze walczą z ZTM o autobus 170

27
Share

Jeszcze niedawno z Targowej jechali w 20 minut, teraz nawet godzinę albo i dłużej. Zmiana trasy autobusu 170 ma coraz więcej przeciwników.

 

Targówek Mieszkaniowy i Zacisze walczą o 527, a za torami trwa inny spór: działkowicze narzekają na fatalnie zmienioną  trasę 170. Autobus co drugi kurs robi dodatkową pętelkę na Osiedle Wilno i dopiero stamtąd jedzie w dalszą trasę.

Niedawno sprawą zajął się Telewizyjny Kurier Warszawski, któremu pasażerowie z Elsnerowa opowiadają, jak to wygląda w praktyce. Autobus dowozi ich do Wilna, gdzie albo szybko przesiadają się w następny, a jeśli nie zdążą, czekają 20 minut na odjazd. W efekcie dojazd do Targowej trwa nawet godzinę, choć jeszcze niedawno zajmował 20 minut.

ZTM tłumaczy się, że pomiary wykazały, że na starym przebiegu trasy jeździ niewiele osób. Jak podaje autor bloga Autobus Czerwony „Na trzech przystankach (Elsnerów, Lniana i Jesiotrowa) w godzinach porannego szczytu autobusy z 80 miejscami przewiozły w sumie 28 pasażerów, czyli średnio 7 w każdym z czterech kursów”. Skąd więc pretensje?

W okolicach starej pętli faktycznie nie mieszka wiele osób, ale wzdłuż Janowieckiej jest za to mnóstwo działek. Problem nasila się teraz, bo ludzie latem częściej jeżdżą do swoich ogródków i wcale nie robią tego w porannym szczycie. Pomiary warto więc przeprowadzić o nieco późniejszej porze i w ciepłe dni. Wtedy pewnie pasażerów byłoby więcej.

Mostem prosto do centrum?

To nie jedyna kontrowersja związana z trasą 170. Na Facebooku działa też grupa o nazwie „Poprawić dojazd na Szmulki, Utratę i Elsnerów! Przywrócić 170 przez Trasę W-Z!”.

Przypomnijmy, że gdyby nie protest mieszkańców Szmulek, już dawno trwałaby budowa Trasy Świętokrzyskiej, którą można by wygodnie dojechać do tramwajów przy Dworcu Wschodnim… Ale skupmy się na  fejsbukowej akcji. Jej autorzy argumentują:

Od ponad 90 lat Szmulki miały bezpośrednie połączenie z lewobrzeżną Warszawą – tramwajami, a od końca lat 60. – autobusami. Takie połączenia były w okresie międzywojennym, w czasie okupacji, przez cały PRL i lata 90-te.

W ostatnich latach ilość i jakość połączeń Szmulek, Targówka Przemysłowego, Utraty i Elsnerowa coraz bardziej się pogarszała. Osiedlom tym groziło całkowite odcięcie od bezpośrednich połączeń do śródmieścia. Najpierw pod pozorem remontów kilkakrotnie zmieniano i skracano linię 170. W rzeczywistości zlikwidowano najszybsze połączenie Szmulek i Targówka Przemysłowego przez Wisłę.

Trudno się z tym nie zgodzić. Wygodną linię autobusową z ul. Księcia Ziemowita na Pragę uruchomiono już przed wojną. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy nawet zdjęcie z tej uroczystości.

Taki autobus na podwoziu polskiego samochodu Ursus kursował z Targówka na Pragę / fot. NAC

Taki autobus na podwoziu polskiego samochodu Ursus kursował z Targówka na Pragę / fot. NAC

Jeszcze do piątku trwają konsultacje w sprawie zmian w komunikacji w naszej dzielnicy po otwarciu metra. W sprawie 170 można bombardować ZTM listami. Na profilu można nawet znaleźć gotowe listy do wysłania.

Poprawić dojazd na Szmulki, Utratę i Elsnerów! Przywrócić 170 przez Trasę W-Z!

27
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx