Gdzie najgorsze powietrze? Niestety, na Zaciszu | | targowek.info

Gdzie najgorsze powietrze? Niestety, na Zaciszu

Nawet trzykrotni przekroczone są normy rakotwórczego benzoalfapirenu w powietrzu na Zaciszu. To najgorszy wynik w Warszawie. Zawdzięczamy to sąsiadom, którzy palą śmieci w piecach. 

 

Stacja pomiaru powietrza / fot. WIOŚ
Stacja pomiaru powietrza przy Szpitalu Bródnowskim / fot. WIOŚ

Wyniki pomiarów zanieczyszczeń w 2013 roku ogłosił niedawno Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a omówił je serwis dobraulica.pl. Największe zmiany dotyczą właśnie mało znanej substancji o nazwie benzoalfapiren. To węglowodór aromatyczny, co wcale nie oznacza, że ładnie pachnie.

Substancja jest silnie rakotwórcza i odkłada się w organizmie. Znajduje się m.in. w papierosach, ale to już problem palaczy. Niestety mnóstwo jej wydziela się także podczas tzw. niskiej emisji, czyli z przydomowych pieców, w których palony jest węgiel marnej jakości albo śmieci w postaci plastikowych butelek. Niestety, wychodzi na to, że Zacisze jest w tym niechlubnym liderem.

Z raportu WIOŚ wynika, że normy benzoalfapirenu przekroczone są w całej Warszawie. W Wilanowie czy Wawrze tylko o 0,6 proc, za to na Zaciszu aż trzykrotnie. Równie źle jest tylko w Ursusie, gdzie też dominują stare domki ogrzewane piecami.

źródło WIOŚ Warszawa
źródło WIOŚ Warszawa

Znacznie lepiej dla Targówka wyglądają wykresy obrazujące stężenie niebezpiecznych substancji wydzielanych z rur wydechowych samochodów. Tutaj najbardziej martwić się powinni mieszkańcy Śródmieścia i sąsiedzi ważnych punktów i tras komunikacyjnych, jak plac Zawiszy czy ul. Towarowa.

Na Targówku niepokoi pomiar jeszcze tylko jednej substancji – pyłu zawieszonego PM 2,5. Drobne cząstki odpowiedzialne m.in. za nowotwory serca i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) to po prostu unoszący się w powietrzu kurz. W dużym stopniu emitują go samochody, ale swoje także dokładają spalane śmieci. W efekcie znowu niebezpieczne stężenie pojawia się nad Zaciszem.

źródło WIOŚ Warszawa
źródło WIOŚ Warszawa
PRZECZYTAJ TEŻ:

28 komentarzy na temat “Gdzie najgorsze powietrze? Niestety, na Zaciszu

 • 3 czerwca 2014 o godz. 08:15

  Niestety to prawda. Zimą, zwłaszcza wieczorami, nawet przy zamkniętych oknach wdziera się do mieszkań gryzący w gardła smród. Namierzyliśmy nawet winnego , ale Straż Miejska odesłała nas z kwitkiem.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 08:39

  Zacisze,willowa elegancka dzielnica,po kilka aut na rodzinę,ludzie sznurem ciągną w niedzielę do kościoła czy na głosowanie za odwołaniem Prezydent Hanny,i takie rzeczy?Palenie śmieciami w piecu?
  Nie wierzę,to nie może być prawda!Tu mieszkają sami warszawiacy,z dziada pradziada,a zwyczaje palenia śmieciami w piecu to wynosi się przecież ze wsi rodzinnej.
  A te wszystkie twarze,za szybami aut,które mijam w drodze na mszę są takie piękne,mają jakże wyraźne warszawskie rysy…

 • 3 czerwca 2014 o godz. 09:20

  „ORPLAN”, Tak, tak śmieci palą przeciwnicy lemingowej władzy Gronkowiczowej i katole. Od kiedy poza NIE i Newsweekiem czytamy też targowek,info?

 • 3 czerwca 2014 o godz. 10:49

  Po prostu na Zacisze wpływa smog z Marek, Ząbek, ze spalarni. Kto tu pali jeszcze koksem? Choć byli zomowcy i ormowcy- butelkami na pewno.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 10:58

  XVF dobrze gada przecież z tej mapy jasno wynika że to wszystko leci do nas z Marek ! Szkoda że tego nie uwzględniają na mapie zanieczyszczeń.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 11:05

  oczywiście jest o nieprawda,widać słoje się tutaj wypowiadają,co nie wiedzą nawet gdzie Zacisze a gdzie Marki czy Ząbki.To obywatele Zacisza kopcą w piecach śmieciami i zatruwają powietrze swoimi autami.Ani spalarnia ani ościenne gminy nie mają na to wpływu

 • 3 czerwca 2014 o godz. 11:31

  Być może jest część prawdy w tym, co pisze ZACISZAK, ale u nas wieją głównie wiatry zachodnie. Jeśli już to smog może być z Żerania.
  Ja jednak stawiam na tubylców – chociażby dom przy stacji dawnej NESTE dziś SHELL….

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:00

  Dzień dobry,

  Jestem mieszkańcem Targówka i proszę o informację ws stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrz prz ul Radzymińskej 97 w Warszawie ,czy stacja ww została przeniesiona i gdzie lub zdemontowana i jaka jest przyczyna. Stan zanieczyszczeń powietrza Targówka moim zdaniem wzrasta i jaka jest prognoza spodziewanych zanieczyszczeń Targówka po planowanej rozbudowie spalarni przy ul. Gwarków w Targówku Przemysłowym.
  Po stacji przy ww posesji pozostał boks ogrodzenia i trzy domki dla bezdomnych kotów usytuowane wewnątrz ogrodzenia.
  Minitoringu na ul. Radzymińskiej moim zdaniem nie prowadzi się ale spalarnia przy Gwarków ma mieć kilukrotniw większą moc przerobową, ponadto przygotowania do budowy Śródmiejskiej Obwodnicy Wschodniej są w toku.Powstać ma także Nowostalowa i Nowotrocka ten stan to dopiero spowoduje w Targówku piekło będziemy chodzić w maskach aby trochę dłużej pożyć. Te ww opinie słuszne jednak jest to pikuś w stosunku do tego co nas czeka.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:14

  Ja bym zwrócił uwagę na pewna ciekawostkę wynikającą z analizy mapy zanieczyszczeń. Proszę spojrzeć na kolory w miejscu lokalizacji spalarni śmieci na Targówku. Najjaśniejsze barwy co oznacza, że w tym rejonie jest najczystsze powietrze na Targówku!

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:19

  i znowu ten pisowski bełkot z jadem nienawiści. Powszechnie wiadomo, ze na Talgówku jak w całej walszawie rządzonej przez naszom umiłowaną platfolmę obywatelską powietrza jest przejrzyste i zdlowe.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:23

  a Tonald Dusk puszcza bąki i powiększa dziurę ozonową nad Targówkiem

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:30

  3 cze 2014

  13:14
  Ja bym zwrócił uwagę na pewna ciekawostkę wynikającą z analizy mapy zanieczyszczeń. Proszę spojrzeć na kolory w miejscu lokalizacji spalarni śmieci na Targówku. Najjaśniejsze barwy co oznacza, że w tym rejonie jest najczystsze powietrze na Targówku!

  Faktycznie rewelacja z tą stacją monitogingu jest OK ale pewnie dlatego,że pyły i dymy spalarni zabiera wiaterek a miejsce w którym stoi to cudo pszczółki kwiatki zapylają.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 13:33

  puszczam bąki i inne kasian-y dla zdlowia. Dziula też potrzebna – daje przyjemność i nowe życie.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 15:12

  Oczywistym jest, że oskarżanie mieszkańców Zacisza o produkcję zanieczyszczeń, powstających w wyniku spalania śmieci w piecach, to odwrócenie uwagi od prawdziwego potwora: Zakładu Utylizacji Odpadów. Mam wierzyć, że kilka spalonych opon tak zmienia mapę zanieczyszczeń w Warszawie?

  Są jeszcze inne „źródełka” zapachów: Fast foody w CH Targówek. Pół Lasku Bródnowskiego śmierdzi olejem do smażenia frytek. To nikomu nie przeszkadza.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 15:34

  coś ty,to nie olej do smażenia frytek tylko zapach z bezwodnych pisuarów :)

 • 3 czerwca 2014 o godz. 15:47

  blawo Amlux, blawo.
  Ale żeś im napisał. I dla ciebie jest nagloda. Stanowisko w urzędzie. Możesz sobie wyblac co chciałbyś lobić.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 16:15

  chcę sprzątać kible,w urzędzie zawsze będzie praca,żadna partia mnie nie odwoła jeśli będzie czysto i będzie papier

 • 3 czerwca 2014 o godz. 16:37

  @Tonald Dusk:kolejny świetny wpis sieciowego trollo-pajaca,który myśli,że jest zabawny.Ile ci zapłacili z PiSa za robienie z siebie durnia?

 • 3 czerwca 2014 o godz. 21:16

  Z Ząbek i Marek nawiewa.

 • 3 czerwca 2014 o godz. 21:58

  Smród z Tchibo z Marek, smród z mcścierwa, kfc, OPARY SPALIN z rzeki słoików i wwl płynącej Radzymińską i korka Młodzieńcza-Łodygowa, plastiki i liście palone przez komuchów na działkach, wypał metali z kabli przez menelstwo w krzakach- a redaktorzy tylko o paleniu w piecach.
  A dlaczego nikt nie protestuje przeciw 5-krotnie silniejszej od istniejącej u nas spalarni PGNIG Termika, która powstanie na Chełmżyńskiej z wykorzystaniem 300-m komina?

 • 4 czerwca 2014 o godz. 07:48

  do N:bełkot,sianie dezinformacji,brak elementarnej wiedzy,bajdurzenie…ręce opadają

 • 4 czerwca 2014 o godz. 10:37

  sebek chyba koleś jesteś niewidomy, współczuję. Wejdź sobie na stronę pgnig albo twojej biblii- g…na z 18.05.2014.

 • 4 czerwca 2014 o godz. 11:03

  Akurat jestem najlepiej poinformowany,bo tam pracuję?A ty wiesz tyle co ci towarzysz michnik naskrobie,czyli niewiele i fałszywie,albo coś w sieci napiszą i takie suche gąbki mózgowe chłoną to jak pijawka krew.

 • 4 czerwca 2014 o godz. 13:19

  Już kilka lat temu organizacje ekologiczne biły na alarm i przewidziały to,z czym mamy do czynienia obecnie.Pewnym rozwiązaniem problemu byłyby dopłaty do modernizacji kotłowni ( przerobienie dotychczasowych na nowsze,na paliwo gazowe )w budynkach jednorodzinnych na Zaciszu a także coroczne kontrole i całkowity zakaz opalania węglem ( śmieciami ) tychże budynków.

 • 4 czerwca 2014 o godz. 13:44

  @ Amlux,
  niestety łoj niestety,
  ale sprzątaniem kibli zajmuje się u nas od lat Anna.
  wymyśl sobie inne stanowisko

 • 4 czerwca 2016 o godz. 21:39

  Ciekawe jak zbadano zanieczysczenie powietrza benzoalfapirenem na Zaciszu jak stacja kontrolna jest w parku na Kondratowicza ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.