Jak głosować w budżecie partycypacyjnym i dlaczego to zrobić

5
Share

Po raz pierwszy w dziejach mieszkańcy sami mogą bezpośrednio zadecydować na co wydać publiczne pieniądze. Przeczytaj jak to zrobić i dlaczego warto.

Od 20 do 30 czerwca 2014 r. trwa głosowanie w budżecie partycypacyjnym Warszawy. Każdy mieszkaniec stolicy może oddać głos na projekty, które są jego zdaniem najbardziej potrzebne. Projekty, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną zrealizowane w 2015 roku.

Na Targówku do wydania mamy łącznie 1,36 mln zł. Ta kwota została podzielona po równo na cztery obszary (Bródno, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Zacisze) – a więc w każdym z tych osiedli będzie do wydania po 340 tys. zł.

Szczegóły projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego na Targówku – PRZECZYTAJ TUTAJ

 

Jak głosować?

W głosowaniu można wybrać tylko jeden obszar na terenie Targówka (Bródno, Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Zacisze) – a w nim maksymalnie 5 projektów, każdemu przyznając równoważny głos.

Najłatwiej zagłosować przez Internet – głosowanie trwa na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Zagłosować można również osobiście – przychodząc do urzędu dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20 (w godzinach jego pracy, pomiędzy 20 a 30 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.

Można również przesłać swój głos listownie na adres: Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy
ul. Kondratowicza 20, 00-983 Warszawa z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2015”. Jednak żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 20 a 30 czerwca 2014 r. i w tej kwestii trzeba zawierzyć polskiej poczcie (kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców w urzędzie dzielnicy).

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie (nie trzeba być jednak zameldowanym). Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. W głosowaniu można wziąć udział bez względu na wiek – głosować mogą także osoby poniżej 18 roku życia. Osoba niepełnoletnia musi mieć jednak zgodę rodzica lub opiekuna prawnego

Ważne 1: Jeżeli zagłosujesz więcej niż jeden raz (np. przez internet i osobiście), wtedy wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne.

Ważne 2: Jeżeli zagłosujesz na więcej niż 5 projektów z wybranego obszaru, również twój głos nie będzie ważny.

Ważne 3: Możesz głosować na projekty w innej dzielnicy Warszawy – ale wtedy nie będziesz mógł głosować na Targówku.

Powyższe oczywiście działa również w drugą stronę: na projekty na Targówku mogą głosować także osoby z innych dzielnic. I tak np. narodowcy z całej Warszawy zwołują się w internecie, żeby poprzeć projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych na Zaciszu. Jeśli więc mieszkańcy naszej dzielnicy zignorują głosowanie albo oddzadzą głosy na inne części miasta, to może się zdarzyć, że o postawieniu na Zaciszu pomnika, a nie np. placu zabaw, zadecydują ludzie z Bielan czy Ursusa…

Więcej na temat głosowania w budżecie partycypacyjnym na oficjalnej stronie: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Szczegóły projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego na Targówku – PRZECZYTAJ TUTAJ

budżet partycypacyjny

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx