Księżycowy krajobraz zamiast szkolnego boiska

9
Share

Hałdy ziemi w miejscu bramek, hałdy ziemi w miejscu bieżni – budowa nowego boiska przy podstawówce na Bródnie stanęła dwa miesiące temu i jej wznowienia nie widać.

Szkoła nr 275 przy ul. św. Hieronima /fot. targowek.info

Szkoła nr 275 przy ul. św. Hieronima /fot. targowek.info

O projekcie nowego boiska w SP 275 przy ul. św. Hieronima pisaliśmy na początku roku (kiedy jeszcze trwał przetarg na wybór wykonawcy remontu).

Wg planów obok bródnowskiej podstawówki im. Artura Oppmana ma się znajdować:
* duże boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej i sąsiadujące z nim dwa boiska do siatkówki,
* boisko wielofunkcyjne do siatkówki/koszykówki/tenisa o nawierzchni z tworzywa poliuretanowego,
* bieżnia okólna 2- torowa dookoła głównego boiska, na “długiej prostej” rozszerzona do trzech torów i  zakończona skocznią w dal,
* plac zabaw dla młodszych dzieci.

Budowa zaczęła się na wiosnę i… szybko została przerwana. Na początku kwietnia wykonawca inwestycji zerwał koparką nawierzchnię starych boisk (asfalt oraz trawę), a potem, jeszcze przed Wielkanocą, zszedł z rozgrzebanego placu.

 

Tak wygląda dziś "boisko" przy szkole nr 275 na Bródnie /fot. targowek.info

Od kwietnia „boisko” przy SP 275 wygląda tak /fot. targowek.info

 

Co się dzieje? Odpowiedź znamy dzięki interpelacji dzielnicowego radnego Miłosza Stanisławskiego, który zapytał o to inwestora, czyli burmistrza Targówka.

Mówiąc w skrócie: wykonawca remontu, firma „Panorama Obiekty Sportowe” z Piaseczna, zastosowała starą sztuczkę znaną z przetargów w całej Polsce. Ponieważ jedynym kryterium przetargowym była najniższa cena, „Panorama” zaproponowała stawkę poniżej granic opłacalności, licząc na podwyższenie kontraktu w wyniku późniejszych aneksów. Efekt?

Wykonawca miał problemy z pozyskaniem podwykowawcy na roboty rozbiórkowe i ziemne w cenach zaoferowanych w przetargu. W związku z powyższym, pomimo ryczałtowego charakteru wynagrodzenia, oczekiwał jego podwyższenia.

– odpowiada na interpelację burmistrz Sławomir Antonik.

W budżecie dzielnicy przewidziano na remont 1,5 mln zł, ale „Panorama” wygrała przetarg zobowiązując się do zbudowania boisk raptem za niewiele ponad 1 milion. Jak wynika z pisma, nasi samorządowcy mocno postawili się żądaniom podwyżki wysuniętym przez „sprytnego” wykonawcę.

Po kilku spotkaniach i korespondencji, ostatecznie został wyjaśniony zakres podjętego przez firmę Panorama zobowiązania. W czasie trwających dyskusji jednoznacznie wyjaśniono Wykonawcy charakter ceny ryczałtowej. Konieczne też były wyjaśnienia projektantów dotyczące wniosku Panoramy w kwesti zamiany materiałów (…).

Firma zadeklarowała gotowość prac i ich terminowe zakończenie. Należy mieć nadzieję, że działania podjęte przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy odniosły pożądany skutek.

– informuje burmistrz Antonik.

Szczęśliwe zakończenie? Niezupełnie.

Powyższe słowa pan burmistrz napisał w połowie maja. Teraz mamy już czerwiec, a inwestycja dalej stoi. Według harmonogramu boisko w SP 275 przy ul. św. Hieronima powinno być zbudowane do końca sierpnia 2014 roku, tak, żeby od początku nowego roku szkolnego mogły z niego korzystać dzieci. Ale chyba nawet najwięksi optymiści już w to nie wierzą.

 

plan boiska szkonego na Bródnie

Plan boiska przy szkole 275 na ul. św. Hieronima / mat. UD

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx