W piątek na Targówku zaczyna się śmieciowa rewolucja

21
Share

Na początku prawdopodobnie będzie chaos. Ale z czasem segregacja śmieci wyjdzie nam wszystkim na lepsze. No, przynajmniej taką mamy nadzieję.

Od 1 sierpnia 2014 r., z gigantycznym opóźnieniem, cała dzielnica Targówek zostanie objęta nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Śmieci z naszych domów zabierze MPO.

Od jutra wszyscy (tzn. wszyscy, którzy chcą płacić niższe stawki) musimy dzielić większość śmieci na trzy grupy: 1) odpady segregowane suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku itp), 2) szkło opakowaniowe oraz 3) „resztę”. W skrócie wygląda to tak:

Rysunek infografika

Segregacja odpadów w Warszawie/ fot. targowek.info

 

Śmieci będą odbierane według następujących zasad:

Zabudowa wielorodzinna
– odpady zmieszane: co najmniej dwa razy w tygodniu,
– odpady segregowane – suche: co najmniej raz na tydzień,
– szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.

Zabudowa jednorodzinna
– odpady zmieszane: co najmniej raz na dwa tygodnie,
– odpady segregowane – suche: co najmniej raz na cztery tygodnie,
– szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.

Dokładny harmonogram zbiórek można znaleźć na stronie MPO (kliknij tutaj) – wystarczy wpisać swój adres i pojawiają się konkretne dni, w które pod nasze domy powinna podjechać śmieciarka.

…choć raczej nie oczekujmy, że będzie to częściej niż wymienione wyżej „co najmniej”. Już wiemy, że dla wielu mieszkańców Targówka oznacza to pogorszenie częstotliwości odbierania śmieci.

Mieszkam przy ul. Lwa. Z harmonogramu wynika, że odbiór śmieci mieszanych będzie się odbywał nie 4 razy w miesiącu, tak jak poprzednio (w każdy poniedziałek), tylko co dwa tygodnie.

Nie mam pojęcia kto za mnie i sąsiadów zdecydował, że mam zamienić swój skromny trawniczek, czy garaż na składowisko odpadów? Nie mam pojęcia, który z urzędników dzielnicy/miasta czy pracowników MPO uznał, że nasza ulica może śmierdzieć w lato, ponieważ w naszych dużych pojemnikach będziemy trzymali odpadki całe dwa tygodnie?

– pisze w mejlu do redakcji targowek.info pan Wojciech. Odpowiadając szybko naszemu czytelnikowi: zdecydowali tak radni m. st. Warszawy. Dziękować będzie im można w jesiennych wyborach samorządowych.

A wracając do śmieci – nie wszystko możemy wyrzucać do trzech domowych śmietników.

Odpady wielkogabarytowe (meble, sprzęty domowe itp) będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie. Odpady zielone (m.in. liście) będą odbierane raz w tygodniu, od maja do listopada. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, organizowane będą dwie zbiórki choinek. Elektrośmieci, tak jak do tej pory, trzeba wywozić do punktu organizowanego przy Urzędzie Dzielnicy (ul. Kondratowicza 20) w każdą sobotę w godz. 10:00-14:00. Przeterminowane leki i opakowania po lekarstwach zbierają apteki (choć nie wszystkie).

Z doświadczenia innych warszawskich dzielnic wiemy, że śmieciowa rewolucja nie przebiega gładko – jest niemal pewne, że na początku tu i ówdzie śmieciarki nie dotrą, a śmieci będą zalegać przy domach (nie wspominając o sytuacjach wspomnianych przez pana Wojciecha).

Wszystkie nieprawidłowości można zgłaszać bezpośrednio do MPO (infolinia pod numerem telefonu 800 413 323 lub email infolinia@mpo.com.pl) i/lub do miejskich urzędników (pod miejskim numerem telefonu 19 115).

Oczywiście o kłopotach (i pozytywach) z nowym systemem odbierania śmieci możecie też pisać na targowek.info – w komentarzach pod tekstem lub mejlu do redakcji (kliknij tutaj). Choć my, no cóż, śmieci wam nie odbierzemy…

fot. MPO

Śmieciarki MPO już czekają, żeby wjechać na Targówek /fot. MPO

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx