Na początku prawdopodobnie będzie chaos. Ale z czasem segregacja śmieci wyjdzie nam wszystkim na lepsze. No, przynajmniej taką mamy nadzieję.
Od 1 sierpnia 2014 r., z gigantycznym opóźnieniem, cała dzielnica Targówek zostanie objęta nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Śmieci z naszych domów zabierze MPO.
Od jutra wszyscy (tzn. wszyscy, którzy chcą płacić niższe stawki) musimy dzielić większość śmieci na trzy grupy: 1) odpady segregowane suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku itp), 2) szkło opakowaniowe oraz 3) „resztę”. W skrócie wygląda to tak:
Śmieci będą odbierane według następujących zasad:
Zabudowa wielorodzinna
– odpady zmieszane: co najmniej dwa razy w tygodniu,
– odpady segregowane – suche: co najmniej raz na tydzień,
– szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.
Zabudowa jednorodzinna
– odpady zmieszane: co najmniej raz na dwa tygodnie,
– odpady segregowane – suche: co najmniej raz na cztery tygodnie,
– szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.
Dokładny harmonogram zbiórek można znaleźć na stronie MPO (kliknij tutaj) – wystarczy wpisać swój adres i pojawiają się konkretne dni, w które pod nasze domy powinna podjechać śmieciarka.
…choć raczej nie oczekujmy, że będzie to częściej niż wymienione wyżej „co najmniej”. Już wiemy, że dla wielu mieszkańców Targówka oznacza to pogorszenie częstotliwości odbierania śmieci.
Mieszkam przy ul. Lwa. Z harmonogramu wynika, że odbiór śmieci mieszanych będzie się odbywał nie 4 razy w miesiącu, tak jak poprzednio (w każdy poniedziałek), tylko co dwa tygodnie.
Nie mam pojęcia kto za mnie i sąsiadów zdecydował, że mam zamienić swój skromny trawniczek, czy garaż na składowisko odpadów? Nie mam pojęcia, który z urzędników dzielnicy/miasta czy pracowników MPO uznał, że nasza ulica może śmierdzieć w lato, ponieważ w naszych dużych pojemnikach będziemy trzymali odpadki całe dwa tygodnie?
– pisze w mejlu do redakcji targowek.info pan Wojciech. Odpowiadając szybko naszemu czytelnikowi: zdecydowali tak radni m. st. Warszawy. Dziękować będzie im można w jesiennych wyborach samorządowych.
A wracając do śmieci – nie wszystko możemy wyrzucać do trzech domowych śmietników.
Odpady wielkogabarytowe (meble, sprzęty domowe itp) będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie. Odpady zielone (m.in. liście) będą odbierane raz w tygodniu, od maja do listopada. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, organizowane będą dwie zbiórki choinek. Elektrośmieci, tak jak do tej pory, trzeba wywozić do punktu organizowanego przy Urzędzie Dzielnicy (ul. Kondratowicza 20) w każdą sobotę w godz. 10:00-14:00. Przeterminowane leki i opakowania po lekarstwach zbierają apteki (choć nie wszystkie).
Z doświadczenia innych warszawskich dzielnic wiemy, że śmieciowa rewolucja nie przebiega gładko – jest niemal pewne, że na początku tu i ówdzie śmieciarki nie dotrą, a śmieci będą zalegać przy domach (nie wspominając o sytuacjach wspomnianych przez pana Wojciecha).
Wszystkie nieprawidłowości można zgłaszać bezpośrednio do MPO (infolinia pod numerem telefonu 800 413 323 lub email infolinia@mpo.com.pl) i/lub do miejskich urzędników (pod miejskim numerem telefonu 19 115).
Oczywiście o kłopotach (i pozytywach) z nowym systemem odbierania śmieci możecie też pisać na targowek.info – w komentarzach pod tekstem lub mejlu do redakcji (kliknij tutaj). Choć my, no cóż, śmieci wam nie odbierzemy…
Czyli mam użyć reklamówki TESCO do śmieci suchych, a Auchan do śmieci szklanych a resztę do śmietnika?
„co najmniej” to furtka do „częściej” Ustawa jest mało precyzyjna i wskazuje tylko kwotę (opłatę) miesięczną ale nie ma mowy o jakim pojemniku mowa. Wszyscy myślimy że chodzi tu o 120 l a tym czasem okazuje się że nie. Ja napisałam pismo do MPO i do Gminy z prośbą o podstawienie pojemników 240 l. i po 3 dniach takie mi podstawiono a jeśli chodzi o opłatę będę płacić jak za 120 l. Pomimo zmniejszenia częstotliwości odbiorów przynajmniej śmieci będą zabezpieczone w zamkniętych pojemnikach a nie worach które rozdrapują okoliczne koty itp. W gminie powiedziano mi że jak śmieci będzie już… Czytaj więcej »
No,a gdzie są te pojemniki na szkło! W domkach jednorodzinnych powinni dać pojemniki,bo w workach szkło zbierane przez miesiąc będzie potłuczone,a z wcześniejszych instrukcji segregowania wynika,żo potłuczone szkło idzie do pojemników ogólnych.Od jutra wchodzi ustawa,a pojemników jak nie było tak nie ma.
A gdzie w takim razie są pojemniki na szkło dla domków jednorodzinnych na Zaciszu ,skoro od jutra wchodzi ten system?Poza tym jak np.telewizor ma dowieźć pod gminę starsza kobieta, nie mająca samochodu??? Nająć TAXI bagażowe???
„szlachta” z Zacisza segregować i tak nie będzie
A w jaki sposób ta starsza kobieta kupiła ten telewizor? Idąc tym tropem Pan smieciarz powinien zapukać co tydzień do drzwi szanownej Pani i uprzejmie zapytać czy telewizor nadal gra czy może już zabrać na wysypisko.. Odpowiadając starszej Pani: Tak, taksówką za całe 15 złotych. Na telewizor było i jest stać to na taxi także powinno.
warto by było zrobić wywiad z przedstawicielem mpo, albo miasta i zapytać co od jutro mamy robić inaczej, bo ja nie wiem. Nie otrzymałem instrukcji. Nie otrzymałem worków/pojemników do segregacji. To naprawdę mają być worki? Czyli przed domem będę miał pojemnik i obok cały czas piękne dwa worki do których będę systematycznie donosił suche albo szkło? I tak przed każdym domem? Syf! A zimą pod śniegiem śmieciarze będą mieli niezłą robotę by odkopać te worki.
klaro raz na zawsze zapamiętaj sobie,że śmieciarzem to jesteś ty,bo produkujesz śmieci,a to,że nie zeżarły cię jeszcze szczury zawdzięczasz PRACOWNIKOM MPO,którzy zajmują się opróżnianiem pojemników,zrozumiano?
Ja na razie zupełnie sobie tego nie wyobrażam. Nasza administracja os. „Toruńska” na Bródnie kilka lat temu przerabiała altany śmietnikowe w taki sposób, że drzwi do niej zostały obniżone do wysokości pojemników na śmieci i zamknięte, przed ew. „nurkami”. W związku z tym dostępne są tylko 2 pojemniki na wszelkie odpady, które po zapełnieniu dozorca przestawia, podstawiając puste. Jak na razie nasza administracja zdaje się wogóle nie dostrzegać problemu. To po pierwsze. A po drugie uważam, że urząd dzielnicy powinien (już od odbrych 2 tyg.) przeprowadzać w naszej dzielnicy kampanię informacyjną, wrzucić ulotki do skrzynek czy np. przy altanach smietnikowych… Czytaj więcej »
Msała uwaga – zielone będa odbierane nie raz w tygodniu, ale raz na 4 (!!!) tygodnie. Rozmawiałam przec chwila z MPO. A więc smród będzie duuuuzy
„- odpady segregowane – suche: co najmniej raz na tydzień” wchodzę na stronę mpo i wpisuje np adres Kondratowicza 22 i widzę że będą odbierane raz na 4 tygodnie a nie na tydzień? Nie mówiąc już o tym że na Kondratowicza 20 „nie bawią” się w segregację śmieci…
a tam, gdzie są w blokach zsypy, to niby gdzie mamy teraz smieci wyrzucac?
W poniedziałek razem ze śmieciami zabrano mi również pojemnik. Nowego niestety mi już nikt nie raczył dostarczyć. Moje zgłoszenia na do MPO i pod nr 19115 jak do tej pory kończą sie jedynie na obietnicach. Zapłaciłem za usługę która praktycznie nie jest w tej chwili realizowana. Pracownicy Gminy rozkładają jedynie ręce, kierują do MPO lub pod nr 19115. Może zbyt dużo oczekuję ale skoro wpłacam pieniądze na konto Gminy, to chyba tam powinienem zgłaszać problemy (moja stara umowa została rozwiązana a dotychczasowe zobowiazania przejął Urząd Gminy). Warunki umowy zostały zmienione również bez mojej zgody. Odgórnie narzucono mi, że śmieci będą… Czytaj więcej »
Ale bydło i śmieciarze, produkują furę odpadów co tydzień, tak właśnie zachowuje się czereśniactwo, które awansowało do Warszawy. Za dobrze było do tej pory, trochę oszczędniej żyć a na pewno wybierać towary nie generujące stert śmieci. Nadużywaniem koryta nikomu dziś nie zaimponujecie, najwyżej na wioskach.
Raz na dwa tygodnie opróżniane latem pojemnika ze śmieciami zmieszanym , zaprzecza warunkom sanitarnym!!!
Nie licząc się z potrzebami indywidualnymi, wszystkich wrzucono do jednego wora, żeby nie powiedzieć SZAMBA. Wszak bywa ,że w jednym domku mieszka więcej osób, a więc i śmieci produkują nieco więcej. Jednakże przydział, częstotliwości jak i ilość pojemników jest standardowy.
Nie wzięto również pod uwagę możliwości magazynowania śmieci.Nie każdy posiada „Areał” na którym da się postawić w bezpiecznej odległości od okien śmierdzący pojemnik z odpadami.
Brzydko pachnie ta reforma!!
Dlaczego nikt nie powiadomił mieszkańców Zacisza o warunkach i zmianach w zasadach wywożenia śmieci!!!
Byłam w gminie z tym pytaniem a tam nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności za brak informacji. Wydrukowali kolorowe ulotki i piękne nalepki na pojemniki ,ale już żeby coś więcej to nie oni, to MPO!!
Jedna wielka GRANDA !!!
Trzeba ścigać GMINĘ bo to oni biorą od nas kasę !!! Tu nie ma winy MPO !!!
raz na jakiś czas akcja mieszkańców – każdy weźmie swój pojemnik (są na kółkach)i pojedziemy pod gminę wysypać im śmieci na piękny parking żeby nie mogli parkować swoich aut.
Cała ta Ustawa została przygotowa przez analfabetów zarządzani ide o zakład że śrdnio rozgarnięty Inżynier Zarządzania jest w stanie zaproponować Biznes Plan odpowidający, miejscu Miasto, Wieś , Miasteczko ze względu na charakter ilość zamieszkujących osób itp PRAWDA JEST TAKA, ŻE STARE NIEDOUCZONE PRYKI popełniają błędy a w normalnych firmach wylecieli by na pysk a tu siedzą i płodzą kretynizmy ( chodzi o Całą Ustawe ) Bałagan to stan umysłu i mniejsza ilości szarych komórek lub inaczej połączenie nie tych co potrzeba ! Umniejszanie ma na celu uświadomienie BMW że są nieudacznikami ukrywającymi swoje błędy po układach kolaicjach, Szkolne i że… Czytaj więcej »
Do pierdoły Tak tu jest ale będzie Inaczej:
„Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty, byś nie stał się jemu podobnym”
Wiem że jedna firma pomaga odebrać gabaryty z Targówka, ale cenowo to trzeba chyba zadzwonić ***
Robią też transport i przeprowadzki, bo sąsiadce lodówke odbierali ostatnio.