Mural na Radzymińskiej 140 gotowy | | targowek.info

Mural na Radzymińskiej 140 gotowy

Połamana antyczna kolumna na czarnym tle. Jak wam się podoba?

Najwyraźniej Targówek kojarzy się zagranicznym artystom z różnego rodzaju zniszczeniami i ruinami. Nie dalej jak w ostatnią niedzielę w Parku Bródnowskim zakopano w ziemii rozbite wazy z czasów dynastii Yuan – dzieło sztuki słynnego Chińczyka Ai Weiwei. A teraz swoją pracę zakończył kolektyw Cyrcle.

Dwóch cenionych artystów ulicznych z USA na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Radzymińskiej 140 namalowało, w swoim charakterystycznym stylu, przełamaną na pół starożytną kolumnę. Obraz nosi tytuł „Collapse” (po polsku: ruina, upadek). To swego rodzaju ciąg dalszy pracy, którą wiosną br. Cyrcle stworzyli w szwedzkim Malmö.

Zrujnowana kolumna jest jaskrawo pomarańczowa, natomiast reszta ściany czarna, choć nie jednolicie – artyści na czarnym tle wymalowali ledwo widoczne, symbolizujące wojnę, wzory. Ponad kolumną w poprzek ściany biegnie długa prosta linia, znak rozpoznawczy wielu prac Cyrcle.

Praca ma niewątpliwie związek nie tylko z Targówkiem, ale całą Warszawą – zrujnowaną 70 lat temu podczas Powstania Warszawskiego. Za mało znamy się na sztuce, żeby dokonać fachowej oceny muralu, ale za to zauważyliśmy, że w ten sposób na Radzymińskiej powstała nam mini-galeria sztuki ulicznej na światowym poziomie!

Patrząc od skrzyżowania z ul. Trocką w stronę centrum Warszawy wpierw mamy mural „Człowieczy Los” namalowany wspólnymi siłami przez grupy Twożywo (z Warszawy) oraz Farbfieber (z niemieckiego Düsseldorfu) w 2010 r. Na następnej kamienicy mamy teraz nowe dzieło grupy Cyrcle., a niewiele dalej, pod numerem 128, czeka jeszcze trzecia wolna ściana – aktualnie zakryta reklamą. Może za jakiś czas i tam pojawi się coś ciekawego?

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Mural na Radzymińskiej 140 gotowy

 • 17 lipca 2014 o godz. 10:31

  Może jest to znacząca sztuka, ale nie dociera do mnie tak jak „Człowieczy los”. Na pewno lepsze to niż wszelkie bohomazy i reklamy.

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:06

  Kolory murali pięknie kolidują z kolorami fasad budynków.

  „Człowieczy los” z czymś się kojarzy. Tym człowiekiem są mieszkańcy Targówka, a wilkiem władze miasta. Jawnie sobie z nas zakpiono :-)

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:11

  teraz czekam na coś z mega pozytywnym przesłaniem… mural widziałam na żywo – na zdjęciach wygląda lepiej.nie podoba mi się kolorystyka / pomarańczowy neon oraz destrukcyjne przesłanie. warto mówić o historii i o powstaniu ale może o tym, że nam się udało…POWSTAĆ Z TYCH RUIN…coś w stylu FENIKSA.. moim zdaniem zła koncepcja pomysłu.. również z psychologicznego punktu widzenia.

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:17

  … no właśnie, zarówno ” człowieczy los ” jak i ta antyczna ruina to mega destrukcyjny, hamujący przekaz. zastanawiam się, czy ludzie, którzy to wymyślili i zrealizowali są zdrowi psychicznie. wolałabym żeby więcej nie pojawiali się na naszej dzielnicy. potrzeba nam bardziej inteligentnych, utalentowanych i wrażliwych artystów z prawdziwego zadrzenia a nie takie coś…
  PRZYKRA SPRAWA ten „duet artystyczny”..

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:30

  Świetne! Oby więcej takich murali!

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:34

  Nie podoba mi się, z początku myślałem, że jest jeszcze nie skończony, ale teraz wygląda dla mnie jak zrobiony na siłę, bez pomysłu.

 • 17 lipca 2014 o godz. 13:42

  @DBRT
  „bez pomysłu”
  A po czym wnosisz, że bez pomysłu? Bo nie jest tak proste w przekazie jak „CzłOWIECzy los”? Czy sztuka nie powinna zmuszać do zastanowienia, dawać pole do dyskusji czy interpretacji? Czy ma tylko mówić o czymś w prosty sposób?
  A może lepiej wyglądała obdarta i brudna ściana kamienicy? Lepiej pewnie byłoby gdyby wisiała tam wielka szmata reklamowa?

 • 17 lipca 2014 o godz. 13:53

  na fotkach wygląda ok, jutro zobaczę na żywo. Trzecia ściana czeka, ale także jestem za pozytywnym przekazem, albo chociaż jakaś reprodukcja starej mapy Targówka, lub coś w ten deseń :)

 • 17 lipca 2014 o godz. 13:58

  Zamiast inwestować w rodzimych artystów np. „Artistico” (m.in. mural Paderewskiego) dać im ściane i wolną rękę myśle że nie dali by plamy. A tak zapraszacie zagraniczniaków i powstaje za przeproszeniem kupa. Ładna kupa ale to wciąż kupa. Ale dalej grzejcie się cudzesami zamiast w młodych z naszej dzielnicy inwestować. Jakie to wszystko polskie. Kij wam w oko za takie inicjatywy!

 • 17 lipca 2014 o godz. 12:11

  podoba się że murale mają przekaz a nie są typowymi wydmuszkami jak napis "Miło cię widzieć". dodatkowo traktuję je jako sztukę która jest pewnym oczekiwaniem na lepszą przyszłość, więc czymś przejściowym a nie docelowym. docelowo chciałbym widzieć w tym mieście piękne budynki a nie ruiny z malunkami.

 • 17 lipca 2014 o godz. 14:48

  Dyskusja typu: czy słomiany miś powinien latać nad miastem, dlaczego Ci się podoba, uzasadnij swój wybór. Czasy Barei wracają.

 • 17 lipca 2014 o godz. 14:51

  @bieda, bieda:śmieszne to było bardzo,ubaw po pachy,ależ poczucie humoru:(

 • 17 lipca 2014 o godz. 17:21

  słabe ! chyba zaczne muralować i te granty zasówać zmienie robote będe nasówać po świecie ni z gruchy ni pietruchy Pytanie Jedno co Mają te murala do dzielnicy Histori ? Multi Kulti ! Lepiej By Kolejke Markowską uwiecznili !!! a nie wazy zakopują cegły ustawiają jedna cegła 0,80 gr a instalacja 70 tys niezła przebitka albo aplety i artystyczne instalacje hehehe ile taka paleta kosztuje ? take sztukie kazdy jedne moze uskuteczniać Już proste Napisy Legia niosa więcej artyzmu wartości pasji i miłości :)

 • 18 lipca 2014 o godz. 08:30

  @Lolki z Gminy…-obrażanie ludzi na tym forum skończy się szybciej niż myślisz

 • 18 lipca 2014 o godz. 09:59

  Mural jest piękny. Jest symbolem stanu naszego państwa pod rządami platformy obyfatelskiej. Rząd, zupa i kamieni kupa.
  Najwyżsi urzędnicy państwowi kłócą się w restauracji przy ośmiorniczkach na koszt podatnika, kto ma dłuższą belkę.
  Brawo Panie Chińczyk. U nas w Polsce jak i u Was w Chinach.

 • 18 lipca 2014 o godz. 11:31

  „Artyści” nie wykazali się ani wrażliwością społeczną ani artystyczną……..

 • 18 lipca 2014 o godz. 11:51

  do @OW
  gdyż pół ściany jest pusta:)
  Wiem, że ta czerń jest pozorna i ma drugą głębie, ale po prostu mi się nie podoba.
  POZDR

 • 18 lipca 2014 o godz. 12:02

  Ktoś wziął, ktoś posmarował. Zamiast swoim, dają przybłędom, którzy tworzą bohomaz bez związku z miastem i okolicą. Tak jak z orkiestrą radnego dla bezrobotnych znajomków. Ludzie niech zdychają, ale przedtem niech przyniosą w zębach podatek, obyśmy się dobrze bawili!

 • 18 lipca 2014 o godz. 12:53

  ART FORMAT MA RACJE ! czemu nie wspierać rodzimych ? promować nawiązywac do Histori, Kultury choćby zawadiackiej, awanturniczej tragiczneja ALE NASZEJ ! Polskiej

 • 18 lipca 2014 o godz. 13:02

  a ja jestem za tym,żeby ustalić spod czyjej ręki wychodzą te chamskie komentarze szkalujące Urząd Dzielnicy Targówek,jego pracowników oraz radnych dzielnicy
  i co na to sami zainteresowani?

 • 18 lipca 2014 o godz. 16:10

  Bogdanie w którym miejscu obraziłem ? To splot artystycznych zwrotów, który jest rodzimy i nic za to niechce każdy tłumaczy, czyta, słyszy co mu przychodzi do głowy według własnej intelicencji, precepcji. a co do Ekonomi cegły, palety w skupie po 1 zł/10zł a jako instalacja 70 tys złotych ok ale nie za moje ! kolekcjonerom wciskać, prywatnym muzeom kity mogą płacić po 700 tys. zł, wiec kogo obrażam ja ? kto tu kogo obraża ?

 • 18 lipca 2014 o godz. 16:20

  do użytkownik MOKKA: popieram!

 • 18 lipca 2014 o godz. 16:28

  Proponuje Komisje i ustalenie Kto wizoł a Kto pomówił
  @kolejna kasa dla znajomków przegiołeś no chyba, że ihc nagrałeś w którejś z restauracji
  O ile obrażanie jawne pomówinie nie
  o
  TYLE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI TAK Polityczna Poprawność NIE

 • 19 lipca 2014 o godz. 20:12

  Niesamowite,to co jest i przyszłość to co będzie,trzeba mocno utrwalić w naszej świadomości.Jest Tarchomin jest spalarnia na Gwarków, Radzymińska będą nowe trakty: Nowo Trocka,Obwodnica Śródmiejska Wschodnia,Nowo Stalowa, Nowa Św. Wincentego, wtedy stare budynki ulegną utylizacji i nie będzie gdzie przyszłości kreować aby się obrazem zapisała w naszej świadomości.

 • 20 lipca 2014 o godz. 01:14

  Bardzo dobry mural. Podobs mi sie;)

 • 20 lipca 2014 o godz. 11:34

  Wy z urzędu, piszecie komentarze samopochwalne, a prawda jest taka, że ludzie was nienawidzą i pogardzają, bo nic pożytecznego nie robicie, potraficie tylko zbierać podatki i dzielić na pensyjki. I każdy MA PRAWO pisać i myśleć co o was myśli, to nie jest białoruś, a wy nie jesteście święte krowy, te skwerki i te malowidła- to żal d. ściska.

 • 22 lipca 2014 o godz. 15:06

  Jestem całkowitym przeciwnikiem oszpecania elewacji zarówno reklamami jak i takimi malowidłami.

 • 6 grudnia 2014 o godz. 13:23

  wymowny tytuł (ruina, upadek).
  Mówienie, że mural odnosi się do II WŚ jest zapewne czystą propagandą bo rzeczywistym przekazem jaki ma on nieść jest upadek cywilizacji łacińskiej. Stąd nieprzypadkowy jest wybór artystów spoza naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.