Słynny artysta zakopie wazy, a wcześniej 3 dni świętowania

10
Share

Będzie się działo w ten weekend na Bródnie. Na odsłonięcie nowego projektu w Parku Rzeźby zapowiedziało przyjazd już 700 gości z całego świata. A my nie musimy nigdzie jechać, wystarczy wyjść do parku!

 

O projekcie słynnego Ai Weiwei już pisaliśmy. Najbardziej rozchwytywany artysta świata zgodził się wykonać pracę do szóstej już edycji Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim, choć sam nie może się tu pojawić, bo chiński rząd nie pozwala mu wyjeżdżać.

Mimo tego już w niedzielę (13 lipca) o godz. 16 czeka nas oficjalne otwarcie projektu „To be found”. Chińczyk wymyślił, żeby w trzech miejsca Parku zakopać skorupy porozbijanych kopii waz z czasów dynastii Yuan. Nie podejmujemy się wyjaśnienia o co chodzi, bo to chyba zadanie dla bardziej wrażliwych odbiorców. Oddajmy głos ekspertom z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którzy patronują Parkowi Rzeźby:

Artysta testuje w projekcie granice pomiędzy tym co widzialne a tym, co niedostępne dla ludzkiego wzroku i dotyku; między oryginałem a seryjnie powielaną kopią; między aktem tworzenia a aktem destrukcji; między tym co materialne a tym, co istniejące wyłącznie jako mit.

Warszawska rzeźba Weiweia składa się z trzech cylindrycznych dołów wypełnionych rozbitymi naczyniami, ziemią i torfem. Doły oddalone są od siebie o 100 metrów, tworząc trójkąt równoramienny. Naczynia zakopane w ziemi są replikami chińskiej świątynnej wazy z połowy XIV wieku. Powstały podczas pracy Ai Weiweia nad cyklem „Ghost Gu Coming Down the Mountain (2005)”, zostały rozbite na setki kawałków o różnej wielkości i kształcie. Oryginał wazy wykonano za czasów mongolskiej dynastii Yuan (1279–1368), najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1330 a 1370. Na niebiesko-białej wazie przedstawiono scenę z postacią stratega i nauczyciela Wang Yi (według niektórych źródeł Wang Xu), nazywanego też Guiguzi (Mistrzem Doliny Duchów), siedzi on na wozie ciągniętym przez tygrysa i panterę.

Jeśli ktoś jest zainteresowany głębszą analizą sztuki, to szczegółowy opis znajduje się na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Można też przyjść w weekend do parku i poznać ją osobiście…

Program wydarzeń towarzyszących projektowi

11 lipca (piątek)

19:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 53, Audytorium – projekcja filmu dokumentalnego „Podejrzany: Ai Weiwei”, reż. Andreas Johnsen, Dania 2013

12 lipca (sobota)

12:00-19:00, Park Rzeźby na Bródnie – rejsy Gondolą
18:00, Kino Świt, ul. Wysockiego 11 (Bródno) – projekcja filmu dokumentalnego „Podejrzany: Ai Weiwei”, reż. Andreas Johnsen, Dania 2013

13 lipca (niedziela)

12:00-19:00, Park Rzeźby na Bródnie – rejsy Gondolą
– Koncert zespołu Boring Drug (w składzie: Jakub De Barbaro, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Igor Kłaczyński, Jaśmina Polak, Ewa Polska)
– Performance grupy Bracia (Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży) „Chleb rzeźb trzeć na petardy, are you ready?”
– Rodzinne warsztaty ceramiczne (zapisy na warsztaty: zapisy@artmuseum.pl) oraz piknik rodzinny wokół Domku Herbacianego
16:00, Park Rzeźby na Bródnie – oficjalne otwarcie – instalacja pracy Ai Weiweia „Do odnalezienia”
18:00, Park Rzeźby na Bródnie – oprowadzanie

W niedzielę spod Muzeum Sztuki Nowoczesnej (dawny pawilon Emilia) do Parku będzie kursował Złoty Autobus. Trasa: Muzeum (Emilia) – Park Bródnowski (Toguna): odjazdy o godzinie 11:00 i 15:00
Trasa: Park Bródnowski (Toguna) – Muzeum (Emilia): odjazdy o godzinie 14:00 i 19:00

Ai Weiwei / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ai Weiwei / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx