„Dekret Bieruta” zagraża pięciu szkołom i przedszkolom na Targówku

11
Share

Spadkobiercy właścicieli gruntów, na których stoją dziś publiczne placówki oświatowe, mogą chcieć je zamknąć. Wczoraj do obrony ruszyło miasto.

przedszkole_korzona

Przedszkole przy ul. Korzona zbudowano na terenach odebranych Dekretem Bieruta /fot. targowek.info

W całej Warszawie jest aż 79 takich miejsc – na Targówku pięć.

Chodzi o szkoły i przedszkola, które powstały na terenach odebranych po II wojnie światowej prawowitym właścicielom przez tzw. „Dekret Bieruta”. Dziś potomkowie tych właścicieli odzyskują dawną własność – i zagrażają funkcjonowaniu placówek.

Największy kłopot mają obiekty, które leżą w miejscach nieobjętych żadnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Wtedy, w przypadku odzyskania terenu, nowi właściciele bez kłopotu mogliby np. na boiskach czy placach zabaw zacząć budować bloki albo sklep, albo nawet spróbować zamknąć oraz zburzyć placówkę.

Plan zagospodarowania przestrzennego chroni działki na których stoją szkoły i przedszkola przed zmianą funkcji oświatowej (choć nie chroni miasta przed roszczeniami finansowymi).

Z pięciu targówkowskich placówek trzy są „bezpieczne” (mają swoje plany zagospodarowania, albo takie plany są dla ich okolicy już opracowywane) – ale dwie nie są. Najbardziej zagrożone jest przedszkole nr 95 im. Króla Maciusia przy ul. Korzona oraz szkoła podstawowa nr 28 im. Stefana Żeromskiego na ul. Gościeradowskiej.

Dlatego na wczorajszej sesji Rady Warszawy w trybie alarmowym zaczęto prace nad mikroplanami zagospodarowania przestrzennego konkretnie dla tych dwóch miejsc.

Sporządzenie planu dla mniejszego fragmentu jest mniej czasochłonne, co w konsekwencji będzie skutecznym narzędziem eliminującym zagrożenia konfliktową zabudową. Właściciel odzyskanej nieruchomości może bowiem (…) rozpocząć prace budowlane związane z inwestycjami odbiegającymi od funkcji oświatowej i powodującymi dla niej znaczną uciążliwość.

Uchwalenie, w miarę możliwości jak najszybsze, planu miejscowego dla nieruchomości powinno stać się skutecznym narzędziem do wyeliminowania zagrożenia konfliktowym zagospodarowaniem

– czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przygotowanie jednego mikroplanu dla jednej placówki będzie kosztowało ok. 58 tys. zł.

Wg stanu na marzec 2014 r. na Targówku znajduje się aż 131 różnych nieruchomości odebranych Dekretem Bieruta, do których zgłosili roszczenia dawni właściciele lub ich następcy prawni.

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx