Dwa mosty kolejowe do zburzenia | | targowek.info

Dwa mosty kolejowe do zburzenia

Spokojnie, zakłóceń w ruchu pociągów nie będzie.

Jeden z mostków kolejowych przeznaczonych do zburzenia / fot. UD
Jeden ze starych mostków kolejowych przeznaczonych do zburzenia / fot. UD

Z formalnego i technicznego punktu widzenia to naprawdę są „mosty kolejowe”, jednak w tym wypadku nazwa jest nieco na wyrost. W rzeczywistości mówimy raczej o wąskich żelbetowych kładkach, przerzuconych nad kanałkiem Bródnowskim w okolicach ul. Bardowskiego.

Na obu tych kładkach leżą tory prowadzące do bocznicy w bazie paliwowej przy Bardowskiego. Jednak żaden pociąg nie pojechał po nich od co najmniej kilkunastu lat – i już nigdy nie pojedzie. Dziś betonowe konstrukcje kruszeją i przeciekają, zaś tory zarosły rośliny.

W urzędzie dzielnicy Targówek właśnie się kończy przetarg za zburzenie obu tych „mostów kolejowych” i zbudowaniu w ich miejscu lekkich i eleganckich mostków pieszo-rowerowych.

Oczywiście jest to związane z rozkręcającą się tuż obok budową sztucznego zbiornika/jeziorka/stawu (nazwa jeszcze nie jest do końca ustalona). Urzędnicy planują dociągnąć do niego promenadę powstającą wzdłuż kanałku na Bródnie i Zaciszu. Choć po drugiej stronie ul. Radzymińskiej w promenadzie szykuje się na razie dziura, kolejny jej fragment będzie poprowadzony właśnie nowymi mostkami, które powstaną w miejscu zburzonych kładek kolejowych.

Budowa mostku u zbiegu Drapińskiej z Błędowską w wakacje poprzedniego roku / fot. targowek.info
Trzy nowe mostki będą w tym samym stylu, co inne, niedawno zbudowane na Zaciszu / fot. archiwum targowek.info

Chętni do zniszczenia, a potem budowy przepraw mogą składać swoje oferty do poniedziałku 25 sierpnia. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2015 r.

Zwycięzca tego przetargu „za jednym zamachem” zburzy jeszcze trzecią starą kładkę, tym razem zwykłą i pieszą, łączącą ulice Żyzną oraz Samarytanka na Zaciszu. W jej miejscu wiosną także powstanie nowy ładny mostek pieszo-rowerowy.

PRZECZYTAJ TEŻ:

11 komentarzy na temat “Dwa mosty kolejowe do zburzenia

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 10:11

  Chętnych do zniszczenia i rozkręcenia torów na tyłach Utraty było wielu i nie zgłaszali ofert, tylko zrobili po cichu swoje. SM nawet tam nie zajrzała. A można było zostawić po torze i moście na turystyczne przejazdy drezyną. Zresztą cel PO dla tego kraju jest jeden: rozkręcić wszystko, co jeszcze działa- sprzedać/ukraść- napchać kieszenie.

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 12:35

  Wszystko niszczą:ty niszczysz ciapo!Odczep się od PO,super partia,ludzie z głowami na karku!
  I fajnie,ze ktoś wpadł na pomysł zrobienia tam mostków z prawdziwego zdarzenia.Dobrze byłoby poprowadzić ciągi pieszo-rowerowe do jeziora Elsnerowskiego po istniejących nasypach kolejowych,wystarczy trochę podsypki i gotowe! :)

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 14:17

  Rzeczywiście fajna by była taka kolejka leśna. Jakaś elektryczna drezynka i wagonik dla turystów. Póki co na Targówku tylko się sprzedaje ziemię deweloperom, burzy, rozbiera, zamyka, wycofuje z eksploatacji. Taka polityka (nie)naszych władz. Proszę tylko nie pisać o pseudoinwestycjach czy pseudoprojektach typu siłownia plenerowa, mały skwerek czy zmiana lub nadanie nazwy jakiejś uliczce lub temuż skwerkowi. Podobno w naszej dzielnicy jest tunel metra sprzed dziesiątek lat. Metra, którego budowy nie dokończono. Może z tego tunelu uczynić jakąś atrakcję turystyczną?

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 14:27

  PO to zagłada Targówka. Najgorsze, co mogło tę dzielnice spotkać. Na mój głos nie mają co liczyć. PIS też nei popieram, ale PIS jest ceną za przepędzenie PO, które niszczy Targówek. Przywrócenie Zawistowskiego dla mnie przekreśliło PO.

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 20:52

  Seba- długiego leczenia mózgu ci trzeba

 • 23 sierpnia 2014 o godz. 23:01

  To z drezyna to niezly pomysl. Takie przejazdy jako dodatkowa rozrywka to mogloby prowadzic nawet jakies podobno powstajace muzeum. Pytanie tylko w jakim stanie sa mostki. Jesli rzeczywiscie maja jezdzic po nich tylko nieliczni rowerzysci to pewnie nawet nie trzeba byloby ich burzyc. Konstrukcja w subiektywnej ocenie(ale powinien to sprawdzic dokladnie profesjonalista), moze do bazy paliwowej sie nie nadaje, ale one sa czesto calkiem wytrzymale(to mialo wytrzymac naprawde ciezkie sklady).

  Tym bardziej, ze to swoisty „cud”, ze oni tych torow jak widac na zdjeciach „nie zrecyklingowali”, czy jak kto woli znalezli sie amatorzy cudzej wlasnosci.

 • 24 sierpnia 2014 o godz. 00:36

  ŚCIEŻKI ROWEROWE I PIESZE PO ISTNIEJĄCYCH NASYPACH KOLEJOWYCH TO ŚWIETNY POMYSŁ! POPIERAM!
  drezynki?hahaha,mali chłopcy to mogą się pobawić wagonikami w piaskownicy

  Uważni czytelnicy zauważą,że ilekroć pojawia się jakieś info o czym co powstaje przy udziale urzędu,radnych PO itd,zaraz pojawiają się komentarze wyśmiewające.Ludzie,myślcie,czytajcie z uwagą.NIE DOPUŚĆMY DO WŁADZY PISLAMISTÓW BO NA TARGÓWKU NIC TU NIE POWSTANIE PRZEZ 4 LATA!!!

 • 24 sierpnia 2014 o godz. 10:58

  Hahaha, gandalf stary, tak stary, że mamrocze bez sensu. Dostał kasę w urzędzie i musi pisać, ale wychodzi mu nie za bardzo zgodnie z faktami. A co powstało na Targówku dzięki PO? alkohole 24h, żabki i biedronki, redukcja komunikacji, a obecnie jedyną działalnością jest stawianie w poprzek kanałków co 300 m mostków za 250 tys.

 • 24 sierpnia 2014 o godz. 19:21

  Gandalf=seba napisał(a):24 sie 2014 10:58 tak,stary-bo tak mnie nazywają a tobie hahaha pis zrobił pranie móżdżku,złapałeś parę złociszy z kasy i nadstawiasz,więc szkoda czasu na dyskusje z takim :)Łap za swoją GPC i tam szukaj prawdziwej prawdy i faktycznych faktów,hehehe

 • 3 września 2014 o godz. 10:38

  poroniony pomysł – te mosty są urocze i z pewnością służyłyby jeszcze bardzo długo – wystarczyło usunąć tory i podkłady i zostawić na nich trawę. Zamiast tego będziemy mieli kolejny „plastikowy” mostek. Ale oczywiście ktoś musi zarobić.

 • 3 września 2014 o godz. 10:46

  NIE DOPUŚĆMY DO ICH ZBURZENIA !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.