Jest decyzja środowiskowa dla budowy metra (znowu)

19
Share

Budowa metra na Targówek o krok bliżej!

metrotargowek1

Metro na Targówek powoli się zbliża / fot. mat. prasowe

Przypomnijmy, że jedną decyzję środowiskową podziemna kolejka w stronę naszej dzielnicy już miała. Niestety, wiosną 2013 r. została z wielkim hukiem obalona, a inwestycja automatycznie została opóźniona.

Wreszcie, po niemal 1,5 roku, doczekaliśmy się nowej decyzji. Ba, zaryzykujemy nawet twierdzenie, że lepszej!

O ile stary dokument dotyczył rozbudowy II linii metra w obie strony (i został uchylony z powodu błędów na Bemowie – a Targówek ucierpiał „przy okazji”), to tym razem podpisana kilka dni temu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie „decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach” dotyczy wyłącznie naszego, wschodniego odcinka metra – a dla ścisłości pierwszego etapu planowanej budowy (od szlaku za stacją C15 Dworzec Wileński do torów odstawczych za stacją C18 na ul. Trockiej).

Tym razem nie ma więc ryzyka, że coś znów pójdzie źle przez nieudolość urzędników z Bemowa. Jest też szansa (choć tu pewności nie ma), że decyzji nie zaskarżą ekolodzy.

W dokumencie uwględniono praktycznie wszystkie wnioski Towarzystwa Ochrony Przyrody. Pod wpływem ekologów w nowej decyzji nałożono na inwestora m.in. obowiązek prowadzenia monitoringu wpływu wibracji generowanych podczas prac budowlanych i eksploatacji metra na stojące nad kolejką domy. Kontrolowany będzie też stan zieleni podlegającej oddziaływaniu inwestycji, a także poziom wód podziemnych występujących w rejonie planowanego metra.

Decyzja środowiskowa jest jednym z ważniejszych dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Bez niej nie można otrzymać np. pozwolenia na budowę.

Według najnowszych zapewnień stołecznego ratusza metro na Targówek (do stacji przy ul. Trockiej) ma dojechać w 2018 roku. Cała II linia metra (na ul. Rembielińską na Bródnie) ma zostać wybudowana do 2022 r. – w wariancie hiperoptymistycznym może nawet „już” w 2020 r.

 

Przeczytaj także:

Gdzie powstaną stacje metra na Targówku

Jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx