Od rana uroczyste obchody, a o godz. 17 syreny zawyją nawet w centrach handlowych. Po prostu wstyd się nie zatrzymać w Godzinę W.
Rzadko się o tym mówi, ale swoją powstańczą kartę ma także Targówek. Wprawdzie walki trwały u nas tylko kilka dni, bo w okolicy Niemcy byli wyjątkowo silnie umocnieni, ale i tak ówcześni mieszkańcy Targówka wyraźnie zaznaczyli swój udział w Powstaniu Warszawskim.
Obchody przy Reducie Bródnowskiej
Kombatantów tamtych walk możecie spotkać dziś o godz. 10 na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej. Tu w sierpniu 1944 toczyły się ciężkie walki, tu znajduje się kamień je upamiętniający. Co roku w tym miejscu odbywają się oficjalne uroczystości w dzielnicy. Apel powstańczy rozpocznie się o godzinie 10. Zaraz po nim w Domu Kultury Świt odbędzie się Koncertu Piosenek Powstańczych przygotowany przez uczniów szkół muzycznych.
Syreny w Godzinę W
Nie wszyscy oczywiście mogą brać udział w uroczystościach przed południem, ale o godz. 17 nie ma wymówek. Zatrzymać się na minutę może każdy. Tym bardziej, że władze Warszawy starają się, żeby sygnał był słyszalny wszędzie. W całym mieście zawyje ponad 200 syren. Tam, gdzie w poprzednich latach były słabo słyszalne, system alarmowy wspomogą harcerze z syrenami ręcznymi. Na Targówku zobaczycie ich przy CH Targówek na Głębockiej i na rogu Wysockiego z Bazyliańską.
Powstańcze miejsca na Bródnie, Targówku i Zaciszu
Zamieszczaliśmy już na targowek.info spis powstańczych miejsc w naszej dzielnicy, ale przecież co roku mamy nowych mieszkańców. Przypomnijmy więc najważniejsze miejsca pamięci związane z wydarzeniami sprzed 70 lat.
„Reduta Bródnowska” na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej
To w tej okolicy 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy stoczyli najcięższe walki w dzielnicy. Można o nich przeczytać w wydanej kilka lat temu przez urząd dzielnicy publikacji „Na Targówku kamienie mówią”:
Na godzinę „W” udało się zmobilizować około 580 żołnierzy. W pierwszych potyczkach Powstańcy zdobyli pewną ilość broni. Ważnym osiągnięciem było zajęcie Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 i wybudowanie ulicznej barykady, hamującej przejazd jednostek wroga. Po zaciętych walkach opanowano parowozownię przy ul. Kiejstuta oraz budynki stacji kolejowej Warszawa – Praga, jednak nie udało się ich utrzymać. (…)
Pluton poniósł ciężkie straty. Nie powiódł się również atak na bunkry broniące wejścia do koszar na Golędzinowie. Wycofujący się Powstańcy dostali się w ogień niemieckiego pociągu pancernego. Wobec druzgocącej przewagi nieprzyjaciela i dużych strat, które wyniosły około 20%, 2 sierpnia oddziały I Rejonu wycofały się w kierunku Śliwic, Pelcowizny, Cmentarza Bródnowskiego i Targówka. Tam, zgodnie z rozkazem dowódcy przeszły do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym.
ul. Piotra Wysockiego róg Bartniczej, Zespół Szkół nr 41
Tablica na ścianie budynku szkoły upamiętniająca akcje powstańcze żołnierzy 632. i 641. Zgrupowania Obwodu AK Praga. Tablicę odsłonięto w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
ul. Piotra Wysockiego przy Trasie Toruńskiej
Monolit z piaskowca przy wiadukcie upamiętniający miejsce rozstrzelania dziewięciu Polaków.
ul. św. Wincentego 44
Płyta pamiątkowa na ścianie budynku w miejscu rozstrzelania przez Niemców siedemnastu Polaków.
ul. św. Wincentego róg Oszmiańskiej
Symboliczna mogiła Powstańców rozstrzelanych w 1 sierpnia 1944 roku.
ul. Tykocińska 27/35, kościół p.w. Chrystusa Króla
Tablica pamiątkowa wewnątrz kościoła poświęcona żołnierzom Armii Krajowej II Rejonu Targówek Obwodu AK Praga.
ul. Tykocińska 32/34, budynek Przychodni Zdrowia
W czasie Powstania Warszawskiego mieścił się punkt sanitarny II Rejonu Obwodu AK Praga.
ul. Spytka z Melsztyna przy Kraśnickiej
Tablica upamiętniająca 10 mieszkańców Targówka Fabrycznego zamordowanych tu przez Niemców 1 sierpnia
ul . Księcia Ziemowita 42
Tablica pamiątkowa w miejscu rozstrzelania 1 sierpnia 1944 roku trzydziestu jeden Powstańców.
ul. Odrowąża przy Cmentarzu Żydowskim
Monolit z piaskowca upamiętniający miejsce rozstrzelania w okresie 23-27 sierpnia 1944 roku czterdziestu Polaków.
Dom przy ul. Pospolitej
Tablica upamiętniająca konspiracyjne nauczanie zniknęła kilka lat temu na czas remontu domu. Baliśmy się, że już nie wróci, ale znów jest na swoim miejscu – odnowiona i ładnie wyeksponowana. Brawo, tym bardziej że zadbał o to prywatny właściciel domu.
Na poniższej mapie miejsca pamięci związane z Powstanie Warszawskim zaznaczono białymi kółkami. Ich szczegółowe opisy znajdziecie w dostępnej za darmo publikacji „Na Targówku kamienie mówią…”
Rekonstrukcja na ekranie
O wydarzeniach z sierpnia 1944 roku opowiada też przygotowany pięć lat temu film „Targówek 1944” w reżyserii Małgorzaty Bramy. Cały film obejrzycie na stronie urzędu dzielnicy.
Wycieczka rowerowa – Powstanie na Targówku i Bródnie
Organizuje ją grupa przewodników prawobrzeżnych Praska Ferajna. Wycieczka nie jest biletowana, ale na koniec (cytujemy) „bardzo mile widziany suty pourboire”.
Początek: niedziela, 3 sierpnia, godzina 11:00. Miejsce spotkania: ul. Kawęczyńska róg Otwockiej, koło pętli tramwajowej. Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski. Wycieczka potrwa: ok. 3 godzin.
Przybliżona trasa (możliwe pewne zmiany): Otwocka, Łomżyńska, Jadowska, Radzymińska, Naczelnikowska, Rybieńska, Trojanowska, ks. Ziemowita, Mieszka I, Rozwadowskiego (d. Kraśnicka), Spytka z Melsztyna, Radzymińska, Barkocińska, Tykocińska, Ossowskiego, św. Wincentego, Groera, Wyszogrodzka, Bartnicza, Wysockiego, Odrowąża, Praska, Świdnicka, Oszmiańska.
Chwała bohaterom! Śmierć ciemiężcom narodu polskiego, oszustom i wyzyskiwaczom!
Szkoda że nie wstydzimy się naszej historii tylko od święta. Gdy tak się pojeździ po Europie, to można łatwo zauważyć iż inne narody są dumne ze swojej historii, i to każdego dnia. U nas można odnieść nawet wrażenie, że ktoś chce tą historię nam trochę zmienić, zamazać. Mamy być narodem multi-kulti-niewiadomoco, jakąś strefą buforową, rajem dla wszelkiej maści kombinatorów, łapserdaków, których nikt w Europie nie chce?
Mieszkam na Turmonckiej. Syreny były ledwo ledwo słyszalne.
Na Krasnobrodzkiej syreny były praktycznie niesłyszalne. Odpowiednie osoby RAZ W ROKU mają obowiązek użyć syreny i co?!
Walczyli, a tak o nich pamiętano na Targówku w godzinę W:
https://www.youtube.com/watch?v=ZlRbGH36ui4