Slumsy na Targówku? Tak, w komunalnej kamienicy

40
Share

Bez kanalizacji, w wiecznym smrodzie, za to z popękanymi ścianami i milionami larw wijącymi się po podwórku. Tak żyją mieszkańcy Targówka – dzisiaj, w XXI wieku, w Unii Europejskiej.

Stary dom przy ul. Złotopolskiej 7 / fot. Google Street View

Stary dom przy ul. Złotopolskiej 7 / fot. Google Street View

Zbudowana w 1930 roku piętrowa kamienica przy ul. Złotopolskiej 7 kiedyś była zapewne świetnym miejscem do życia – ale te czasy dawno minęły.

Dziś już z zewnątrz budynek wygląda odpychająco. Zapleśniałe obdrapane tynki, zerwane balkony, prymitywne bazgroły na ścianach nie zachęcają do wizyty. Lecz prawdziwy horror toczy się w środku budynku.

Oddajemy głos pani Alicji, mieszkance tego domu:

Ciężko jest wszystko opisać… Stara kamienica, o której ZGN zapominał, bo są to mieszkania socjalne. Walczymy o wszystko, o sprzątanie klatki, o kontener stawiany nie pod oknem i w przejściu, nie mamy już podwórka.

My tu już nie czujemy się jak ludzie… Bardzo długo zapadała się pod nogami ziemia, baliśmy się chodzić, jedna z  lokatorek uszkodziła sobie łękotkę ponieważ zapadła się pod nią ziemia.

Od poniedzialku po raz ktoryś wylewa sie nam szambo, chorujemy od tego za każdym razem. Szambo wylewa zawsze przed opróżnianiem, w upały nie możemy przebywać w mieszkaniach. Kamienica przechyliła się w związku z budową obok budynku, mieszkania w kamienicy są całe w szparach.  W zimę w lokalu najbardziej popękanym wisiały sople pod oknem w pokoju…

Najgorsze wydarzyło się jednak kilka dni temu. Na potwierdzenie opisu pani Alicja dołącza filmik nagrany na podwórku (nie radzimy go oglądać przy jedzeniu):

W poniedziałek przeżyliśmy wielki szok, z którego nie sposób się otrzasnąć – to co zobaczyliśmy, po prostu zwaliło nas z nóg. Całe podworko bylo w larwach, było tego miliony!

 

 

84-letnią kamienicą przy Złotopolskiej 7 „opiekuje się” Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Targówek.

Jerzy Sobka, główny specjalista ZGN, zapewnia nas, że jego firma robi wszystko, co możliwe dla tego budynku. M.in. w czerwcu br. wykonano ekspertyzę techniczną, z której wynika, że pęknięcia lub przemieszczenia ścian domu nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia. Osunięcia ziemi przy nowej komorze szambowej, zbudowanej także w czerwcu, zostały ponownie uzupełnione i zagęszczone. Zaś wynajęta firma sprzątająca na bieżąco usuwa larwy much.

Kluczowa jest jednak wiadomość dotycząca statusu prawnego kamienicy:

Względem nieruchomości Złotopolska 7 zostały zgłoszone roszczenia przez dawnych właścicieli lub ich następców prawnych oraz toczy się postępowanie administracyjne o „zwrot” nieruchomości i ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do gruntu. Do czasu rozstrzygnięcia ZGN Targówek przeprowadza tylko naprawy w ramach bieżącej konserwacji oraz dokonuje przeglądów budynku.

– informuje targowek.info pan Jerzy Sobka.

I to ostatnie zdanie wyjaśnia wszystko. Teraz jest jasne, że w 84-letniej kamienicy na ul. Złotopolskiej już nigdy lepiej nie będzie.

Dzielnica/miasto już nigdy nie przeprowadzą generalnego remontu domu, a gdy w końcu budynek przejmą potomkowie dawnych właścicieli, obecni mieszkańcy zostaną wyrzuceni, a kamienica zburzona – tak jak to się stało z dwoma budynkami, które jeszcze parę lat temu sąsiadowały z obu stron z domem przy Złotopolskiej 7.

Jedyną niewiadomą jest, kiedy to nastąpi.

40
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx