28 września 1924 r. na Bródno pojechał pierwszy tramwaj

3
Share

Dziś okrągła – choć jakby zapomniana – rocznica jednego z najwazniejszych wydarzeń w nowoczesnej historii naszej okolicy.

Pierwsza linia tramwajowa na Bródnie została uroczyście otwarta 28 września 1924 r. dokładnie o godzinie 12:35 (co skruplatnie zapisano w Dzienniku Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy). Możemy zaryzykować stwierdzenie, że dla Bródna było to wydarzenie porównywalne  z otwarciem linii kolejowej, które miało miejsce w 1877 roku, albo otwarciem linii metra, które nastąpi, ekhm, w najlepszym wypadku w 2022 roku.

Nowiutkie tory biegły od pętli „Pelcowizna” u zbiegu Wysockiego z Toruńską, przez ulice Wysockiego, Poborzańską, Białołęcką i Odrowąża, gdzie łączyły się z istniejącą już wcześniej siecią prowadzącą do śródmieścia Warszawy.

brodno1936

Plan Bródna z 1936 r. Cienką czarną linią zaznaczona trasa tramwaju 21

Od września 1924 roku do września 1939 roku jeździła nimi linia 21, popularnie zwana „oczkiem” – początkowo do centrum miasta (pierwsze 21 codziennie odjeżdżało z Placu Teatralnego o godz. 7:00, zaś ostatnie z Bródna na drugą stronę Wisły odchodziło o godz. 22:05), a od 1928 roku aż na Wolę.

W 1933 roku na Bródnie pojawił się dodatkowo nocny tramwaj, później nazwany nr 80. Mała korekta trasy miała miejsce w 1938 roku, gdy linię na ul. Wysockiego „wyprostowano”, likwidując tory jadące Poborzańską i Białołęcką. „Oczko” i osiemdziesiątka na zawsze zniknęły podczas wrześniowych bombardowań 1939 r.

Tramwaje wróciły na Bródno podczas okupacji (linia 12) i oczywiście już po wojnie (m.in. linia 3). W 1952 tory przedłużono aż na Żerań wzdłuż ul. Marywilskiej (jeżdziła nimi m.in. linia 1). Ostatni tramwaj po Wysockiego pojechał 16 października 1971 roku – nastepnego dnia trasę zamknięto, równoczesnie uruchamiając tory na Annopol, wzdłuż ul. Budowlanej i Rembielińskiej, te które są do dziś.

Po starych torach na starym Bródnie pozostał na pamiątkę króciutki odcinek na Wysockiego (dziś to boczna jezdnia – główna trasa idzie bokiem): kocie łby, cztery słupy trakcji i słupek informacyjny wyglądają dokładnie tak jak 90 lat temu. Z wyjątkiem śladów po kulach na słupach – one przybyły podczas wojny.

fot. archiwum targowek.info

***

Dziś przypada także rocznica kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. Przecztaj unikalną relację z zaciętych walk polsko-niemieckich o Bródno i Białołękę podczas kampanii wrześniowej!

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx