Wkrótce nowy musical w Rampie. Głośny i kontrowersyjny | | targowek.info

Wkrótce nowy musical w Rampie. Głośny i kontrowersyjny

W teatrze Rampa na Targówku pełną parą trwają próby do musicalu „Rent” – polskiej adaptacji skandalizującego przedstawienia z Broadwayu, poruszającego tematy m.in. homoseksualizmu i AIDS.

„Rent” to z pewnością największa i najważniejsza produkcja, która powstała w teatrze Rampa w ciągu ostatnich 15 lat. To rockowy musical, który możnaby porównać z klimatem „Jeźdzca burzy”, tylko że „Rent” jest robiony z większym rozmachem.

– mówi portalowi targowek.info Agnieszka Wyszomirska, rzeczniczka teatru Rampa.

Oryginalny „Rent”, autorstwa Jonathana Larsona, został wystawiony w USA w 1993 roku. Trzy lata później trafił na nowojorski Broadway i odniósł błyskawiczny sukces, zdobywając m.in. nagrodę Pulitzera, cztery statuetki Tony, oraz pięć nagród Drama Desk Award.

„Rent” nawiązuje do opery Giacomo Pucciniego „Cyganeria” i jest jednym z pierwszych spektakli podnoszących na deskach teatralnych ważne problemy społeczne, takie jak np. narkomania, homoseksualizm czy AIDS. Przy czym te dość kontrowersyjne treści przedstawione są w konwencji muzycznej rock opery…

Musical opowiada o różnych pragnieniach miłości, która każdego z bohaterów prowadzi inną drogą. Łączy ich życie na marginesie wielkomiejskiej społeczności, która odrzuciła ich styl bycia artystycznej bohemy. Mimo swojej trudnej sytuacji odkrywają, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość niezależnie od orientacji, wsparcia przyjaciół i postępowania w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Największym i najsłynniejszym przebojem musicalu jest piosenka „Seasons of Love”, która zawiera w sobie przesłanie, że życie można mierzyć nie po prostu czasem, ale czasem trwania miłości, którą przeżywamy. Oryginalne wykonanie brzmi tak:

 

Musical „Rent” powstaje na deskach Rampy, ale z udziałem artystów kojarzonych z najlepszym muzycznym teatrem w Warszawie, czyli teatrem Roma (który obecnie jest w remoncie).

Na scenie Rampy zobaczymy 21 aktorów, którzy zmierzą się z aktorstwem typowo musicalowym. Muszą połączyć aktorstwo i śpiew z dynamiczną choreografią i przy tym nie zdyszeć się i nie wypaść z roli. Jest to nie lada wyczyn. I niestety nie wszyscy ze stałego zespołu Rampy zakwalifikowali się do produkcji…

– dodaje Agnieszka Wyszomirska.

Reżyserujący spektakl Jakub Szydłowski znany jest m.in. z „romowskich” musicali „Koty”, „Taniec wampirów”, „Upiór w operze” i innych, a także z produkcji teatru Buffo „Romeo i Julia”. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. znaną z Romy Ewę Lachowicz, która grała główne role m.in. w musicalach „Les Miserables” oraz „Deszczowa piosenka”, ale też oczywiście stałych aktorów Rampy, w tym Jakuba Wociala, Brygidę Turowską, Agnieszka Fajlhauer oraz Dominikę Łakomską.

Warszawska premiera musicalu „Rent” odbędzie się w piątek 24 października 2014 r. i zainauguruje sezon jubileuszowy Rampy – w maju 2015 r. teatr na Targówku skończy równe 40 lat.

rampa targowek
Musical „Rent” / fot. Teatr Rampa

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Wkrótce nowy musical w Rampie. Głośny i kontrowersyjny

 • 18 września 2014 o godz. 07:26

  Chore to jest

 • 18 września 2014 o godz. 07:27

  A i dlatego właśnie nie chodzę do teatru i nigdy nie poślę tam dzieci

 • 18 września 2014 o godz. 09:27

  RENT jest ok. Tylko czy będzie kodowany?

 • 18 września 2014 o godz. 09:35

  Pomysł bardzo dobry. Można zauważyć, że teatry muzyczne boją się odważnych musicali, Roma robi Mamma Mia, a Rampa Rent! – to się chwali. Jestem tylko ciekawy jak przyjmą to mało tolerancyjni mieszkańcy Targówka…

 • 18 września 2014 o godz. 09:54

  „Jestem tylko ciekawy jak przyjmą to mało tolerancyjni mieszkańcy Targówka…”

  Śledź to forum i się przekonasz. Już niektórzy piszą, że dzieci nie poślą i że to chore?

  Czekam z niecierpliwością na spektakl, na który z chęcią się wybiorę.

 • 18 września 2014 o godz. 12:56

  tylko homoseksualizm i narkotyki? Mogli by dodać zabijanie niewinnych Niemców przez AK i sikanie na krzyż, to by mieli większe wsparcie mainstreamu i młody Stuhr by może zagrał. Dotacja też by się znalazła.

 • 18 września 2014 o godz. 13:22

  Należą się brawa za odwagę dla dyrekcji teatru oraz utalentowanego reżysera.Z ogromna przyjemnością wybiorę się na ten spektakl.

 • 18 września 2014 o godz. 13:39

  Rampę kocham od lat za ten jej klimat.

 • 18 września 2014 o godz. 14:00

  Jest taki skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju „Niezrozumiany artysta” do obejrzenia na you tube. Idealnie pasuje to do tej sztuki. https://www.youtube.com/watch?v=dWDqHL8seY8

 • 18 września 2014 o godz. 14:06

  Dlaczego w Rampie nie ma w weekend spektakli dla dzieci ???

 • 18 września 2014 o godz. 14:30

  Znowu promocja ciotostwa i jego bonusa ubocznego- aids. Nie ma już dziś w młodym pokoleniu artystów ludzi, którzy potrafią coś ambitnego zagrać. Liczy się przebieranie w obcisłe ciuszki, kolczyk i mówienie cienkim głosikiem. Ale wartości i zasady zniszczą tę sodomę. A o Rampie fatalnie świadczy, że wystawia taki chłam, zarząd nie powinien dostać ani grosza z budżetu.

 • 18 września 2014 o godz. 14:33

  Dopiero co jeden artysta zabił kobietę na pasach, naćpany, a dziś złapali kolejnego aktora z maryśką w bagażniku.

 • 18 września 2014 o godz. 15:19

  Temat gejów już jest wyświechtany i nudny. Tłumów ten spektakl mieć nie będzie, bo co tam niby ma być skandalizującego czy kontrowersyjnego? Chyba że jakieś aspekty artystyczne przyciągną widownię, ale tych tu jakoś specjalnie nie wyeksponowano.

 • 18 września 2014 o godz. 16:01

  Gajos i xxx:Panowie/Panie,tu nie chodzi o wywoływanie skandalu czy promocję homoseksualizmu oraz narkomanii.Porusza jednak te tematy,bo taka jest dzisiejsza rzeczywistość,nie żyjemy w XIX w.Proponuję albo iść na spektakl,albo doczytać więcej na temat treści utworu,zanim zaczniecie swoją bezpodstawną negację aktorów i sztuki jako takiej.A Rampie gratuluję.To cud,że taka perełka przetrwała jakoś na tym naszym Targówku :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.