Wkrótce nowy musical w Rampie. Głośny i kontrowersyjny

14
Share

W teatrze Rampa na Targówku pełną parą trwają próby do musicalu „Rent” – polskiej adaptacji skandalizującego przedstawienia z Broadwayu, poruszającego tematy m.in. homoseksualizmu i AIDS.

„Rent” to z pewnością największa i najważniejsza produkcja, która powstała w teatrze Rampa w ciągu ostatnich 15 lat. To rockowy musical, który możnaby porównać z klimatem „Jeźdzca burzy”, tylko że „Rent” jest robiony z większym rozmachem.

– mówi portalowi targowek.info Agnieszka Wyszomirska, rzeczniczka teatru Rampa.

Oryginalny „Rent”, autorstwa Jonathana Larsona, został wystawiony w USA w 1993 roku. Trzy lata później trafił na nowojorski Broadway i odniósł błyskawiczny sukces, zdobywając m.in. nagrodę Pulitzera, cztery statuetki Tony, oraz pięć nagród Drama Desk Award.

„Rent” nawiązuje do opery Giacomo Pucciniego „Cyganeria” i jest jednym z pierwszych spektakli podnoszących na deskach teatralnych ważne problemy społeczne, takie jak np. narkomania, homoseksualizm czy AIDS. Przy czym te dość kontrowersyjne treści przedstawione są w konwencji muzycznej rock opery…

Musical opowiada o różnych pragnieniach miłości, która każdego z bohaterów prowadzi inną drogą. Łączy ich życie na marginesie wielkomiejskiej społeczności, która odrzuciła ich styl bycia artystycznej bohemy. Mimo swojej trudnej sytuacji odkrywają, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość niezależnie od orientacji, wsparcia przyjaciół i postępowania w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Największym i najsłynniejszym przebojem musicalu jest piosenka „Seasons of Love”, która zawiera w sobie przesłanie, że życie można mierzyć nie po prostu czasem, ale czasem trwania miłości, którą przeżywamy. Oryginalne wykonanie brzmi tak:

 

Musical „Rent” powstaje na deskach Rampy, ale z udziałem artystów kojarzonych z najlepszym muzycznym teatrem w Warszawie, czyli teatrem Roma (który obecnie jest w remoncie).

Na scenie Rampy zobaczymy 21 aktorów, którzy zmierzą się z aktorstwem typowo musicalowym. Muszą połączyć aktorstwo i śpiew z dynamiczną choreografią i przy tym nie zdyszeć się i nie wypaść z roli. Jest to nie lada wyczyn. I niestety nie wszyscy ze stałego zespołu Rampy zakwalifikowali się do produkcji…

– dodaje Agnieszka Wyszomirska.

Reżyserujący spektakl Jakub Szydłowski znany jest m.in. z „romowskich” musicali „Koty”, „Taniec wampirów”, „Upiór w operze” i innych, a także z produkcji teatru Buffo „Romeo i Julia”. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. znaną z Romy Ewę Lachowicz, która grała główne role m.in. w musicalach „Les Miserables” oraz „Deszczowa piosenka”, ale też oczywiście stałych aktorów Rampy, w tym Jakuba Wociala, Brygidę Turowską, Agnieszka Fajlhauer oraz Dominikę Łakomską.

Warszawska premiera musicalu „Rent” odbędzie się w piątek 24 października 2014 r. i zainauguruje sezon jubileuszowy Rampy – w maju 2015 r. teatr na Targówku skończy równe 40 lat.

rampa targowek

Musical „Rent” / fot. Teatr Rampa

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx