Żmije w Lasku Bródnowskim? [ZDJĘCIE CZYTELNIKA]

34
Share

Informacje o jadowitych wężach nie są jeszcze potwierdzone, ale lepiej dmuchać na zimne. Patrzcie pod nogi spacerując w lasku. 

 

Żmija zygzakowata / fot. Marek Szczepanek / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Żmija zygzakowata / fot. Marek Szczepanek / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Z ostrzeżeniem o żmii  zgłosił się do radnego Zbigniewa Poczesnego mieszkaniec Zacisza. Radny podkreśla w interpelacji, że to myśliwy, więc można przyjąć, że potrafi odróżnić żmiję od zaskrońca. Wąż był widziany przy nowej promenadzie zbudowanej nad Rowem Zaciszańskim wzdłuż ul. Bystrej.

Nasz ratusz zgłosił się już do Lasów Miejskich z prośbą o potwierdzenie tej informacji. Jeśli faktycznie żmije zamieszkały w lasku, staną tu tablice ostrzegające o zagrożeniu.

Uspokajamy, że nie ma co wpadać w panikę, ani nawet nie trzeba rezygnować ze spacerów w lasku. Żmija zygzakowata, jeśli tylko ma wybór, zawsze wybiera ucieczkę, a nie konfrontację z człowiekiem. Ukąsić może jedynie nadepnięta. A i wtedy nie musi oznaczać to dramatu. W 30-60 proc. przypadków ukąszenie jest tzw. suche, czyli bez jadu. Jeśli jednak zobaczycie dwa nakłucia, trzeba na wszelki wypadek szybko jechać do lekarza, który poda surowicę.

Większą uwagę trzeba zwracać na dzieci i psy, bo to one najgorzej znoszą ukąszenie żmii. Dla dorosłego, zdrowego człowieka ukąszenie nie jest śmiertelne.

 

AKTUALIZACJA: Kilka godzin po opublikowaniu tego artykułu napisał do nas pan Rafał:

Na wiosnę 30 marca tego roku spacerowałem po Lasku Bródnowskim przedłużeniem ulicy Malborskiej. Zobaczyłem jak w słońcu (około metra od ścieżki, uwagę moją zwrócił szelest) wygrzewały się dwa węże, a raczej, jak później sprawdziłem w domu na podstawie zdjęć, zaskrońce. Niemniej jednak nie jestem myśliwym ;-) i przesyłam do Państwa w załączeniu zdjęcia z wężami bądź zaskrońcami. Może Państwu i internautom uda się potwierdzić moje spostrzeżenia.

Zdjęcie zrobione przez pana Rafała znajduje się poniżej. Kto rozpozna, czy to zaskrońce, czy jednak żmije?

Węże w Lasku Bródnowskim - zdjęcie czytelnika targowek.info

Węże w Lasku Bródnowskim – zdjęcie czytelnika targowek.info

34
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx