ZTM tłumaczy dlaczego będzie tak, a nie inaczej

56
Share

Ogłoszony wczoraj projekt zmian w komunikacji miejskiej po otwarciu II linii metra podzielił mieszkańców naszej dzielnicy. Targówek generalnie jest zadowolony, Bródno i Zacisze znacznie mniej. Dziś Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnia swoje decyzje.

 

fot. ZTM

fot. ZTM

Dlaczego autobusy pojadą tak, a nie inaczej, urzędnicy opisują w dzisiejszym wydaniu „iZTM – Miesięcznika Zarządu Transportu Miejskiego”.

Oto ich tłumaczenie zmian (lub braku zmian) na konkretnych liniach:

E-3 TARGÓWEK – METRO DW. WILEŃSKI
„Nowa, pospieszna linia dowożąca do metra. Przejmuje w godzinach szczytu najbardziej obciążoną relację (Targówek – metro) od linii 160. Linia jednokierunkowa: rano do Dw. Wileńskiego, po południu na Targówek. Na trasie mało przystanków”

512 ZACISZE – METRO STADION NARODOWY
„W trakcie konsultacji społecznych pojawiły się postulaty o zdecydowanie ograniczenie liczby autobusów kursujących ul. Jagiellońską (odcinek od ul. Okrzei – do al. Solidarności). Linię skierowano więc przez ul. Targową i południowy odcinek ul. Jagiellońskiej do stacji metra STADION NARODOWY. Rozwiązanie spełni postulaty mieszkańców Starej Pragi o uruchomienie połączenia lokalnego.”

527 OS. DERBY – ESPERANTO
„Realizacja postulatów mieszkańców, którzy chcieli utrzymania bezpośredniego połączenia z I linią metra. Korekta dotyczy tylko skierowania na pętlę ESPERANTO w związku z likwidacją pętli na pl. Bankowym. Wysłuchano wniosek mieszkańców Muranowa o zachowanie połączenia z Trasą WZ. Na odcinku Derby – Dw. Wileński uruchomiona zostanie linia wspomagająca linię 527 w godzinach szczytu – E-7.”

160 TARGÓWEK – DW. CENTRALNY
„Utrzymanie linii 160 z nieznacznie zmniejszoną częstotliwością. Zamiast linii 260 zostanie uruchomiona przyspieszona linia szczytowa E-3, dowożąca do stacji metra Dw. Wileński.”

338 ZAJEZDNIA UTRATA – PL. HALLERA
„Korekta trasy na Nowej Pradze. Uruchomienia kursowania w dni powszednie również poza godzinami szczytu, co pozwoli na zapewnienie nowego, atrakcyjnego połączenia Targówka Przemysłowego i Szmulowizny z II linią metra (stacja Dw. Wileński). Uzgodnienie rozkładu jazdy z linią 170”

718 MARKI – DW. WSCHODNI
„Linia wraca na starą trasę sprzed budowy centralnego odcinka II linii metra, czyli do Dw. Wschodniego. Dzięki temu Marki uzyskają nie tylko dojazd do metra (Dw. Wileński), ale i do Dworca Wschodniego.”

738 RADZYMIN – DW. WSCHODNI
„Powrót na starą trasę przez Targową i al. Solidarności.”

805 MARKI – DW. WILEŃSKI
„Skrócenie trasy do Dw. Wileńskiego pozwoli na zapewnienie połączenia Marek i ciągu ul. Radzymińskiej z II linią metra.”

Dodatkowo kilka ciekawych informacji powiedział też rzecznik ZTM Igor Krajnow dla portalu tvnwarszawa:

O linii 506, którą w lecie 2011 „zawieszono” na czas budowy metra, a która nie wróciła:
„Linia 506, kursująca z Bemowa na Bródno, została zastąpiona ekspresową linią E-5 kursującą z Bemowa do ronda Daszyńskiego. W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy Bemowa domagali się przyspieszonej  linii do metra. Otrzymali ekspresową, więc więcej niż oczekiwali. Odchodzimy od uruchamiania linii, które jadą przez całe miasto. Są niepunktualne oraz nierównomiernie wykorzystywane.”

O dublowaniu się tras linii „E” i zwykłych autobusów (na przykładzie E-7, ale dotyczy to też E-3):
„To celowy zabieg. W trakcie konsultacji społecznych proponowaliśmy, by linia 527 dojeżdżała z Białołęki do Dworca Wileńskiego. Mieszkańcy domagali się jednak, by dojeżdżała aż do I linii metra. W związku z tym łączymy naszą koncepcję z koncepcją mieszkańców. Mają możliwość wyboru. W praktyce okaże się, które połączenie będzie się cieszyło większym zainteresowaniem. Wiedza ta pozwoli na zwiększeniu częstotliwości popularnej linii kosztem tej drugiej. Żadna nie zostanie jednak całkowicie zlikwidowana.”

O pustych kursach „powrotnych” jednokierunkowych linii autobusowych (takich jak np. E-3)
„To nie jest nowość w warszawskiej komunikacji. Tak już teraz kursują linie ekspresowe na Tarchominie. Z powrotem korzystałoby z nich niewielu pasażerów, a dzięki temu, że się nie zatrzymują, mogą szybko dojechać na przystanek początkowy i ponownie zabierać pasażerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ich częstotliwość jest większa.”

 

Czy takie wyjaśnienia was zadowalają? Zapraszamy do dalszego komentowania.

56
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx