Jeśli jeszcze nie wiecie: ruszył przetarg na metro na TGK, wielkie zmiany na moście Grota

37
Share

To dwie najważniejsze dla naszej dzielnicy wiadomości z wczorajszego popołudnia.

 

Wizualizacja stacji metra na Targówku

Wizualizacja stacji metra na Targówku

METRO

Właśnie ruszył wielki przetarg na budowę dalszych odcinków II linii metra: na Wolę i, co najważniejsze, na Targówek. Budowa (razem z taborem) będzie łącznie kosztowała 4 mld zł, z czego wielką część pokryją środki Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w naszą stronę, począwszy od Dworca Wileńskiego, powstanie ok. 3,12 km podziemnej trasy. Planowane stacje to: „Szwedzka” (C16) pod ul. Strzelecką na Pradze; „Targówek 1” (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz „Targówek 2” (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Za tą ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania pociągów. (Uwaga, wymienione nazwy stacji są robocze, a ich ostateczne brzmienie nadane zostanie uchwałą Rady m.st. Warszawy).

Jednak na wyłonienie zwycięzcy przetargu – a tym bardziej przejażdżkę podziemną kolejką – jeszcze trochę poczekamy. Termin składania ofert przetargowych przewidziano dopiero na 31 marca 2015 roku. Aha, i władze miasta profilaktycznie od razu przesunęły planowany termin uruchomienia metra na Targówku: jeszcze w lecie miał to być rok 2018, teraz już jest 2019…

II linia metra w 2019 roku (albo później) /mat. UM

Przeczytaj także:

Gdzie powstaną stacje metra na Targówku

Jak będą wyglądały stacje metra na Targówku

 

MOST GROTA-ROWECKIEGO

Remont przeprawy łączącej Trasę Toruńską i Bródno z lewobrzeżną Warszawą dotarł właśnie do półmetka. Prace na północnej nitce mostu Grota zostały już zakończone – o dziwo, wygląda na to, że bez opóźnień.

Obecnie trwają ostatnie odbiory, a gdy się zakończą – najprawdopodobniej jeszcze w październiku br. – ruch samochodowy zostanie przełożony ze starej południowej jezdni na wyremontowaną jezdnię północną, zaś remont ogarnie drugą połówkę mostu. Nową jezdnią samochody będą poruszały się w obydwu kierunkach po dwóch pasach ruchu, czyli teoretycznie układ drogowy się nie zmieni – jednak powinno się jeździć wygodniej i bezpieczniej niż obecnie, gdyż wyremontowane pasy są znacznie szersze od starych.

Z lewej strony wyremontowana cześć mostu Grota, z prawej fragment, który dopiero czeka na remont. W tle – bloki Bródna / fot. UM

 

Całkowite zakończenie remontu i utrudnień na moście Grota-Roweckiego planowane jest na październik 2015… czyli dokładnie wtedy, gdy na Pradze i Targówku powinny rozpocząć się utrudnienia związane z budową metra.

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx