Kampania wyborcza na Targówku w rozkwicie

111
Share

Do wyborów samorządowych zostało mniej niż trzy tygodnie. Czas zrobić, przy pomocy naszych czytelników, małe podsumowanie działań startujących komitetów. A przede wszystkim SM Bródno.

 

Kampania wyborcza na Bródnie / fot. czytelnik tagowek.info

Kampania wyborcza na Bródnie / fot. czytelnik tagowek.info

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada 2014 r. Każde startujące w nich ugrupowanie prowadzi kampanię inaczej.

„Duże” partie swoją aktywność na Targówku ograniczają głównie do papieru. Z tym, że SLD preferuje reklamowe płachty zwisające z kładek, PiS chyba najbardziej lubi ulotki, zaś PO jest najlepiej widoczne na przyczepianych do latarni dyktach.

Jak to wygląda, najlepiej podsumowuje mejl od naszego czytelnika Michała:

Czemu swoją obecność na Targówku politycy zaczynają od oszpecenia ulic, co jest wyrazem zupełnego braku szacunku dla mieszkańców, dzielnicy i miasta? Czemu pod hasłami, jak to będzie pięknie, dają przykład – albo może czerpią wzorce od pospolitych obklejaczy przystanków i latarni?

– pisze pan Michał i dołącza przykładowe zdjęcie z Bródna (powyżej).

Mniej na zaklejanie ulic, a bardziej za spotkania z ludźmi postawiły niepowiązane z partiami komitety miejskich aktywistów. Np. Warszawa Społeczna zaangażowała się m.in. w temat przenosin bazarku na Targówku, zaś Miasto jest Nasze zorganizowało nieco żartobliwe „otwarcie pierwszej stacji metra na Targówku”, czym promowało tworzenie węzłów komunikacyjnych przy stacjach SKM na Bródnie.

Natomiast najprostszą z możliwych kampanię wyborczą prowadzi komitet Mieszkańcy Bródna-Targówka-Zacisza, który w praktyce jest polityczną formą Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. Ich kampania polega po prostu na bezwzględnym wykorzystaniu swojej pozycji w dzielnicy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa wydała kolejną swoją gazetkę na pięknym kredowym papierze, a w niej sylwetki swoich kandydatów. Gazetka trafiła za sprawą dozorców do wszystkich bloków Targówka. Od teraz dozorcy będą strzec niczym niepodległości skrzynek na klatkach, żeby nie przedostawały się inne biuletyny wyborcze oprócz tej jednej, słusznej, spółdzielczej. Czy członkowie spółdzielni mieszkaniowych są świadomi, że sponsorują kampanię wyborczą prezesów, wiceprezesów i innych?

– informuje w kolejnym mejlu do naszej redakcji pani Marzena.

17102014261

Kampania wyborcza w blokach Targówka / fot. czytelnik targowek.info

Na ile poważna to sprawa, wystarczą małe obliczenia. SM Bródno obecnie posiada ponad 200 budynków mieszkalnych, blisko 23 tys. mieszkań i ponad 26 tys. członków (liczby wg danych samej spółdzielni) – co oznacza, że w jej domach mieszka około 1/4 wszystkich wyborców w naszej dzielnicy!

Władze SM Bródno wykorzystują pełnione przez siebie funkcje w kampanii wyborczej wieszając swoje plakaty i zabraniając promocji innym kandydatom. Czarę goryczy przelało wieszanie banerów na elewacji bloków m.in. przy ul. Chodeckiej 10, co jest de facto jej trwałym zniszczeniem bo są wwiercone haki, przez co zostaną później dziury.

– pisze z kolei pan Marcin.

Nasz czytelnik w dodatku nie poprzestał na samych obserwacjach. Choć sam nigdzie nie kandyduje, zapytał w administracji spółdzielni, czy inne komitety wyborców mogą także wieszać swoje plakaty w budynkach SM Bródno. I usłyszał, że… nie ma takiej możliwości.

Jak przebiegała rozmowa pana Marcina w SM Bródno możemy usłyszeć na nagraniu umieszczonym na youtube:

 

Czy takie działanie SM Bródno jest zgodne z prawem? Prawdopodobnie tak, bo to właściciel budynku decyduje o tym, co się dzieje na jego terenie. Czy jest uczciwe, etyczne, godne? To już powinni rozstrzygnąć wyborcy.

…choć tak dla równowagi kserowana „Gazeta Zacisze”, której jedynym redaktorem jest pan Zbigniew Poczesny (eksradny PO, teraz startujący z list Mieszkańców Bródna-Targówka-Zacisza) w ostatnim wydaniu pisma, całkowicie promującym jego listę, o ścisłym powiązaniu z SM Bródno nie zająkuje się nawet słowem…

Macie swoje własne obserwacje na temat kampani wyborczej w naszej dzielnicy? Piszcie, tak jak inni nasi czytelnicy, na adres redakcja@targowek.info – albo w komentarzach poniżej.

111
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx