Paradoks kolejowy: Zacisze będzie mieć lepszy dostęp do SKM niż Bródno?

17
Share

Bródno ma dwa przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej, Zacisze od SKM-ki dzieli kilka kilometrów. A jednak…


Temat nieprzyjaznego, czasem wręcz dramatycznego dostępu do przystanków kolejowych Toruńska i Praga poruszaliśmy na naszej stronie wiele razy. Lecz to teren, którym zawiaduje PKP – czyli nienaruszalne państwo w państwie – i ile by nie było artykułów, raportów czy interwencji, kolejarze robią to co chcą: czyli praktycznie nic.

Aktualną sytuacje dobrze podsumowuje w liście do targowek.info nasza czytelniczka Monika:

Na Bródnie mamy dwie stacje super kolejki SKM. Mało która dzielnica ma takie możliwości – do centrum można dojechać w mniej niż 20 min [a w nieco dłużej m.in. na Ochotę, Służewiec i Lotnisko Chopina – przyp. red] i nie trzeba dokupować biletu! Niestety, sami ze swojej przewagi nie możemy korzystać ponieważ stacje… są niedostępne dla pieszych.

Trzeba w szpilkach przemierzyć błotne kałuże, nie ma chodników, jest syf i mrok. Tylko najbardziej wytrwali w odpowiednim obuwiu może przedrą się bez strachu przez chaszcza zanim dotrą na peron… Cywilizowanego dostępu od strony osiedla po prostu brak!

Dlaczego nie może być po prostu zrobiony estetyczny chodnik i skoszona trawa, tak aby pijaki nie oblegały tych okolic i żeby cywilizowani ludzie z Bródna mogli korzystać z tego, co już jest?

Tak jest na Bródnie. Tymczasem paradoksalnie już za chwilę – po otwarciu centralnego odcinka II linii metra – świetny dostęp do SKM dostanie Zacisze.

Stanie się tak po planowanej przez ZTM zmianie trasy autobusu 512, który ma jeździć z Zacisza na Pragę do stacji metra Stadion – czyli równocześnie do położonej tuż obok i połączonej wygodnym nowiutkim przejściem stacji SKM Warszawa-Stadion, niedawno wyremontowanej, eleganckiej i nowoczesnej!

Stacja PKP Stadion z widokiem na stadion /fot. UM Warszawa

Stacja PKP Warszawa Stadion z widokiem na stadion /fot. UM Warszawa

 

Mieszkańcy Bródna w sprawie Szybkiej Kolei Miejskiej będą mieli więc czego zazdrościć Zaciszanom. Chyba, że pod naporem najnowszych protestów, ZTM w ostatniej chwili jednak zmieni decyzję i zostawi 512 na obecnej strasie bezpośrednio do centrum (co ma inne zalety, no, ale do SKM nie jeździ).

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx