Ppor. „Znicz” upamiętniony na rondzie Żaba

10
Share

Oficer poległy w Powstaniu Warszawskim otrzymał na Targówku swój mały pomnik.

Kamień-pomnik upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz” został odsłonięty 2 października 2014 r., w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego.

Na samym początku powstania 1 sierpnia 1944 r., ppor. Jan Wójcik, dowódca plutonu w zgrupowaniu „Rokity” AK, dowodził atakiem na niemieckie koszary przy ul. 11 Listopada. Krótkie natarcie, które rozpoczęło się właśnie w okolicach dzisiejszego ronda Żaba, zakończyło się masakrą kiepsko uzbrojonych i słabo wyszkolonych powstańców. Zginął m.in. sam „Znicz”, ubrany w polski mundur wojskowy z 1939 roku, przeszyty serią z karabinu maszynowego.

 

pomnik powstanie warszawa

Odsłonięcie pomnika Jana Wójcika „Znicza” na rondzie Żaba / fot. UD Targówek

 

70 lat od tych wydarzeń ppor. „Znicz” otrzymał na Targówku mały pomnik. Wprawdzie kilka lat temu kombatanci, przewodzeni przez majora Jerzego Smoniewskiego (który też brał udział w nieudanym natarciu 1 sierpnia 1944 r.) chcieli przemianować na „Znicza” całe rondo Żaba, a gdy to się nie udało, próbowali zmienić nazwę historycznej ulicy Świdnickiej, ale teraz bohaterski żołnierz doczekał się chyba najwłaściwszego upamiętnienia.

Elegancki czarny kamień-pomnik znajduje się przy rondzie Żaba między stacją benzynową BP, a przystankiem autobusowym. Od teraz będzie obowiązkowym punktem na Targówku podczas corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx