Projekt budżetu Targówka na rok 2015: cios w twarz | | targowek.info

Projekt budżetu Targówka na rok 2015: cios w twarz

Mimo kampanii wyborczej, nasi samorządowcy już nawet niczego nie obiecują – we wstępnym projekcie budżetu na przyszły rok Targówek dostał najmniej pieniędzy od wielu, wielu lat. Ba, budżet dzielnicy nie domyka się na ponad 11 mln zł!

 

fot. TaxBrackets.org/Flickr
fot. TaxBrackets.org/Flickr

Do warszawskich dzielnic trafiły, przygotowane przez urząd miasta, projekty lokalnych budżetów na rok 2015. Sprawdziliśmy, co włodarze stolicy zaproponowali dla Targówka. W skrócie: przygotowano dla nas katastrofę.

Cały budżet dla Targówka jest wstępnie planowany na 291,2 mln zł. Z tej sumy aż 283 mln ma iść na wydatki bieżące (szkoły, przedszkola, pomoc społeczną, urzędy itd).

Kwota to obrzymia, ale… wciąż zbyt mała. Na przewidywane wydatki bieżące (a więc praktycznie nieruszalne) brakuje ok. 11 mln zł, m.in. 6 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników placówek oświatowych i 1 mln zł na utrzymanie porządku i czystości na nowo wybudowanych obiektach rekreacyjnych.

Jeszcze większy dramat szykuje się w tym, co decyduje o realnym rozwoju dzielnicy – czyli w inwestycjach. W 2015 roku przewidziano na to wstępnie zaledwie 8,2 mln zł!

To mikroskopijna kwota, szczególnie jeśli porówna się ją z budżetami Targówka na rok 2014 i 2013. Przez ostatnie dwa lata na inwestycje przewidywano u nas co roku ponad 30 mln zł. Choć trzeba pamiętać, że około połowę tej sumy stanowiły „odgórne” pieniądze na rewitalizację okolic Kanałku Bródnowskiego i budowę „jeziorka” na Elsnerowie (nie można było tego wydać na nic innego) – to i tak na pozostałe dzielnicowe inwestycje szło przez ostatnie dwa lata po kilkanaście mln zł rocznie. Nawet w kryzysowym 2012 r. w budżecie Targówka znalazło się na inwestycje sporo ponad 10 mln zł…

Proponowane w 2015 r. 8,2 mln zł można podzielić na dwa rodzaje: dokończenie już rozpoczętych remontów w placówkach edukacyjnych oraz realizacja projektów, które wygrały tegoroczne głosowanie nad budżetem partycypacyjnym (i to nie wszystkich).

Konkretnie w projekcie budżetu jest:

* Budowa boisk szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 285 na ul. Turmonckiej – 1 900 00 zł
* Kontynuacja przebudowy Liceum Ogólnokształcącego przy Oszmiańskiej – 5 067 134 zł
* Budowa oddziałów przedszkolnych przy Szkoły Podstawowej nr 277 na Suwalskiej  – 275 895 zł
* Rozbudowa Przedszkola nr 94 przy Smoleńskiej – 270 000 zł

oraz znane z budżetu partycypacyjnego projekty:

* Budowa placu zabaw przy ul. Tużyckiej – 340 000 zł
* Utworzenie terenu rekreacyjno wypoczynkowego w rejonie ulic Przecławska/Bukowiecka – 290 132 zł
* Doprowadzenie elektryczności do Domku herbacianego w Parku Bródnowskim – 60 000 zł
* Realizacja projektu „Kulturalna Siłownia na Bródnie” w rejonie Wysockiego/ Ogińskiego/ Poborzańska – 35 000 zł
* Realizacja projektu „Szachowe inspiracje – stanowisko do gier planszowych” w Parku Bródnowskim – 21 560 zł

…i tyle! We wstępnym projekcie budżetu dzielnicy na rok 2015 nie ma ani jednego remontu ulicy na Targówku, ani jednego remontu domu komunalnego, ba, nie ma nawet kilku zwycięzców głosowania nad budżetem partycypacyjnym, m.in. budowy ogólnodostępnego internetu bezprzewodowego czy wyznaczenia pasów rowerowych!

Co na to nasi lokalni dzielnicowi radni, którzy wkrótce chcieliby być wybrani na kolejną kadencję?

Na wczorajszym posiedzeniu rady dzielnicy radni z rządzącej Targówkiem koalicji PO–„Nasz Targówek”… poparli projekt stolecznego ratusza. Jedyne co, to upomnieli się o brakujące 11 mln zł na wydatki bieżące (ich przyznanie jest praktycznie pewne – miasto nie może pozwolić na taką „dziurę” w budżecie), oraz o dodatkowe 1,7 mln zł, które miałoby pójść na przygotowanie remontów kilku uliczek na Zaciszu (same remonty odbęsą się i tak dopiero w 2016 r.). Radni chcą też odzyskać 3 mln zł, które nie zostały wykorzystane przy rewitalizacji kanałku i przepadły (jeśli te 3 mln wrócą, pójdą na dwa kolejne skwery). I to już wszystko.

Na pocieszenie (?) podkreślmy, że to wciąż dopiero plany, więc wiele jeszcze może się zmienić. I to tylko plany dzielnicowe, a nie ogólnomiejskie, więc nie ma tu najpoważniejszych inwestycji realizowanych bezpośrednio z budżetu m.st. Warszawy, przy wielkim wsparciu Unii Europejskiej (jak budowa metra czy budowa Trasy Świętokrzyskiej – na to pieniądze są zagwarantowane).

Ostateczną decyzję w sprawie budżetu Targówka i tak podejmie Rada Warszawy dopiero za kilka tygodni.

PRZECZYTAJ TEŻ:

59 komentarzy na temat “Projekt budżetu Targówka na rok 2015: cios w twarz

 • 21 października 2014 o godz. 09:56

  co to k.. ma być, nie dośc ze siedza po kilka lat to jeszcze nic nie robia, taki pan Zawsitowski, i co teraz pytam, lizanie d… pani hani nic nie dało??

 • 21 października 2014 o godz. 10:05

  Nie jest źle,mogło być gorzej,ale to dopiero projekt,założenia,nasi radni jeszcze powalczą.
  @dddd – więcej kultury,to nie obora tylko forum kulturalnych ludzi.

 • 21 października 2014 o godz. 10:06

  Dziwi, że tych pieniędzy w ogóle jest coraz mniej. Przecież PKB każdego roku jest większy a tu potrzebne są pieniądze na sprawy bieżące jednej ze stołecznych dzielnic. Ulica Gilarska jest w stanie tragicznym. Mostek nad kanałkiem Bródnowskim (ul. Samarytanka – Krośniewicka) nadaje się już do generalnego remontu. W czyjej to jest gestii? ZDM-u?

 • 21 października 2014 o godz. 10:26

  Abc, wydoroślej, może jeszcze napiszesz, że przecież jesteśmy zieloną wyspą? Czy wy ludzie z PO nigdy nie ockniecie się z chocholego tańca?

 • 21 października 2014 o godz. 10:50

  i teraz będę miał wyrzuty sumienia, że przez nasz plac zabaw nauczyciele nie dostaną pensji…
  coś złego dzieje się z tymi finansami skoro nie ma pieniędzy na bieżące wydatki a pieniądze są ale na kanałek i nie można ich na nic innego wydać.. dziwne to..

 • 21 października 2014 o godz. 11:15

  @MISIO pieniądze są, mówi się tylko że nie ma. Pieniądze w mieście są niewłaściwie rozdysponowywane.
  Mówi o tym Stowarzyszenie Warszawa Społeczna.

 • 21 października 2014 o godz. 11:17

  WUJOT NIE AGITUJ

 • 21 października 2014 o godz. 11:24

  prawdę mówię – nie agituję. Bo chyba dość już nieudolnego zarządzania przez obecnego burmistrza i radę dzielnicy.

 • 21 października 2014 o godz. 11:24

  @ROBO. Weź się za robotę!!!

 • 21 października 2014 o godz. 11:44

  Szef nie chce podnieść pensji,bo robi oszczędności w firmie,albo zwyczajnie nie ma z czego.I na nic tu ciężka i sumienna praca pracowników,brak spóźnień,zwolnień lekarskich,nie ma kasy to nie ma.Już,tyle.Ta przypowiastka jest dla małych dzieci z forum,które nie rozumieją o co chodzi i pytają dlaczego tak a nie inaczej.Radni Targówka mogą właściwie g.w tej sprawie zrobić.Ale na pewno powalczą,o to jestem spokojny.Mamy na prawdę dobrych radnych.Ale i tak to Prezydent i Rada Warszawy dzielą kasę.A kto tam w Radzie Miasta z Targówka?Interesuje to was w ogóle?Czy tylko wybory dzielnicowe wam w głowie?WYBORCO,SPRAWDŹ DOBRZE KOGO WYBIERASZ DO RADY MIASTA!!!

 • 21 października 2014 o godz. 11:55

  WYBORCO:czyżby Pan Kwasek?;-)ale dziś dobrze prawisz człeku

 • 21 października 2014 o godz. 11:59

  A co z modernizacją Przedszkola nr 81 przy ul. Barkocińskiej. Jak zwykle na szarym końcu :(

 • 21 października 2014 o godz. 11:08

  To jest katastrofa inwestycyjna na Targówku! Pieniądze w Warszawie są, dla porównania budżety inwestycyjne 2015: Białołęka 33,2 mln, Ursynów 28,9 mln, Bemowo 18,9 mln, a u nas 8,2 mln! Tylko jeśli zarząd i rada dzielnicy nie występuje o większe środki, to nie liczmy, że Urząd Miasta sam z siebie przyzna dodatkowe fundusze. Po raz pierwszy od lat nie zbudujemy w przyszłym roku ani jednej ulicy, a na Targówku wciąż około 60 nieutwardzonych dróg. Mogliśmy chociaż jako rada wyrazić nasze niezadowolenie i zagłosować przeciw budżetowi, ale nie znalazła się większość… 13 radnym widać odpowiada taki budżet i taki poziom inwestycji.

 • 21 października 2014 o godz. 14:13

  Jakby sie udalo wygospodarowac powinno sie zaczac symbolicznie budowe stacji metra na Targowku, zwlaszcza tych zagr.(dalszych).

  Wtedy bylby gwarantowany szum medialny i zwiekszylaby sie szansa na wogole skonczenie tego w obecnym planie.

  Ale jak sie proponuje jakies ogryzki tramwajowe to bedzie problem.

 • 21 października 2014 o godz. 15:42

  Radny Skłodowski ma rację. Jak można głosować za takim budżetem!?!? Może pozostali radni mogliby chociaż w minimalnym stopniu wykazać zaangażowanie? A z innej beczki to ktoś wie jaki jest roczny budżet naszego urzędu dzielnicy?

 • 21 października 2014 o godz. 14:06

  Łodygowa będzie realizowana z puli inwestycji miejskich. Cztery lata temu też była w planie, a po wyborach wyparowała. Mam nadzieję, że historia się nie powtórzy.

 • 21 października 2014 o godz. 16:11

  Mam nadzieję, że nasz dom odejdzie wraz ze swoimi pseudoradnymi, którzy walczą o koryto. Mam nadzieję że zamiast nich będzie WARSZAWA SPOŁECZNA.

 • 21 października 2014 o godz. 17:00

  to są tylko jakieś liczby. Kogo to obchodzi? Inwestycje, kompetencje, reformy, uczciwość itd? Ważne kogo i jak w mediach pokazują i i tak twórcy tego budżetu zostaną wybrani na następną kadencję.

 • 21 października 2014 o godz. 17:42

  Panie Marcin Skłodowski – Radny Dzielnicy Targówek proszę mi napisac kiedy szkoła 277 doczeka się prawdziwego boiska, bo gdy patrzę na moje dziecko, które gra w piłkę na czymś co tylko z nazwy jest boiskiem (łąka z bramkami pomiędzy drzewami)to mam do Was żal.

 • 21 października 2014 o godz. 23:58

  "Mimo kampanii wyborczej, nasi samorządowcy już nawet niczego nie obiecują – we wstępnym projekcie budżetu na przyszły rok Targówek dostał najmniej pieniędzy od wielu, wielu lat. Ba, budżet dzielnicy nie domyka się na ponad 11 mln zł!" – jak to nie obiecują, wystarczy wyjąć ulotki wyborcze ze skrzynki!!!

 • 22 października 2014 o godz. 11:03

  Można coś i z tego zrobić, o ile powywala się z urzędu darmozjadów pijących w kółko kawki i markujących pracę, jeśli nie będzie wydawać się na zakopywanie chińskich skorup i honoraria dla oszołoma układającego napis z cegieł. A radnych jest 2x za dużo, pisali interpelacje co kilka miesięcy, teraz bardzo uaktywnili się przed wyborami, można to sprawdzić na stronie UM.

 • 22 października 2014 o godz. 11:34

  Proponowane kwoty są nie do przyjęcia,przed radnymi stoi więc duże wyzwanie.Trzymam kciuki,bo to solidna ekipa,dadzą radę.Pieniądze to raz,druga rzecz to wydatkowanie.Mamy dobrych urzędników,więc też jestem spokojna,nie stracimy tego co dostaniemy.Mniej pieniędzy na inwestycje to jeszcze nie tragedia,najważniejsze są wydatki bieżące,żeby w tym fragmencie zwiększyć kwotę podstawową.Tort musi zostać podzielony sprawiedliwie,dzielnico walcz!

 • 22 października 2014 o godz. 11:51

  Polak potrafi tylko narzekać i jątrzyć.A na tym forum to już normalnie sport narodowy z tego zrobili.Praga Północ to ogólny syf,kiła i mogiła.Wszystko się sypie i zawala.Dlatego dostali więcej na inwestycje.Białołęka nie ma nic,wszystko dopiero powstaje,bo w zawrotnym tempie przybywa mieszkańców.I też dostali więcej.Trzeba zrozumieć innych a nie tylko myśleć o sobie.Jednak kwota przeznaczona na Targówek jest stanowczo za niska,powinna wynosić co najmniej połowę tego,co jest przeznaczone na Białołękę,czyli ok 17 mln.Tak aby kontynuować rozpoczęte inwestycje i zrealizować dobrze te planowane na rok 2015.Generalnie nie jest tragicznie,ale może być lepiej.Na szczęście to tylko przymiarki a nie gotowy budżet.Trochę poprzesuwają i bedzię ok :-)

 • 22 października 2014 o godz. 14:40

  Ojej nie tekstów w stylu: tak trzymaj Platformo albo do przodu Platformo? Dlaczego? Nie rozumiem. No przecież koalicja Nasz Targówek – PO to miało być cud, miód i orzeszki. Wystarczyło im 5 miesięcy rządzenia a tak dali ciała. A jeszcze jedno dlaczego radni klubów Nasz Targówek i PO jak było teraz głosowanie nad przyjęciem budżetu to nie chcieli głosować imiennie? No cóż szkoda, że nie będzie kasy na zakopywanie skorup w parku (50 000 poszło), budowy placu zabaw dla dzieci ze starych nieoheblowanych palet i zużytych opon ;( (z 70 000 poszło) a było 30 palet po 20zł za sztukę i ze 30 starych opon po 10zł za sztukę. A ile więcej było kwiatów?

 • 22 października 2014 o godz. 18:12

  do samarytanek: jeżeli główny urzędnik Grzegorz Z. zajety jest tylko rżnięciem w pasjansa zamiast kierować urzędem to czego się czepiasz ludzi.

 • 23 października 2014 o godz. 10:21

  Radni zmeczeni PO nocnej zmianie na 5 mieś. Przed wyborami. Drudzy zmęczeni obroną TV Trwam.

 • 23 października 2014 o godz. 15:00

  A Anonim zmęczony po codziennym chlaniu…

 • 23 października 2014 o godz. 15:23

  a inne anonimy zmęczone codziennym pisaniem głupot na forum,idźcie sobie na pudla,to jest portal dla was,wasz poziom

 • 23 października 2014 o godz. 16:20

  Skoro nie masz nic wartościowego do powiedzenia dlaczego krytykujesz innych?

 • 23 października 2014 o godz. 18:37

  Do Felio. Nie odpowiem głupiemu wedle głupoty jego aby do głupiego nie być zbytnio POdobnym

 • 23 października 2014 o godz. 19:12

  Felio jest Lemingiem i ma pewnie ciepłą POsadkę.Obrońcy TV Trwam tez tylko na posadki liczą. I tak mineło 10 lat Targówka w UE pod rządami GZ „Zastał Targówek murowany a zostawia prawie drewniany.

 • 24 października 2014 o godz. 06:51

  Olo vel Anonim czy naprawdę myślisz że jak podpiszesz się inaczej staniesz się kimś innym, lepszym? Jakiego podpisu użyjesz w kolejnym poście, obrażając innych czytelników? Czy uważasz że Twoje posty mają jakikolwiek sens? Lemingiem nie jestem, ale żal mi takich ludzi bezrefleksyjnie łykających co im mainstream poda o 19:00…

 • 24 października 2014 o godz. 08:13

  Felio-nie kloce sie z Lemingami i Mocherami bo ludzie mogą nie zauważą różnicy.

 • 24 października 2014 o godz. 09:55

  Anonim napisał(a):23 paź 2014 18:37 Facet,wracaj skąd przyjechałeś i nie rób z forum śmietnika swoimi dziecinnymi wynaturzeniami,czas dorosnąć.

 • 24 października 2014 o godz. 10:10

  Po co ludziska dajecie się wkręcać w dyskusje z tym pajacem?On ma satysfakcję z jątrzenia i obrażania,ignorujcie tego prostackiego typa.
  Miejsce pajaca jest w cyrku.

 • 24 października 2014 o godz. 10:32

  Jedni krzyczą,że za mało,inni krzyczą,że wystarczy.Nie znam się na planowaniu budżetu,ale gołym okiem widać,że wystarczy troszkę wyrównać kwoty dla poszczególnych dzielnic i wszyscy będą zadowoleni.

 • 24 października 2014 o godz. 10:40

  Valdemorcie. Kto obraża? Ty i Tobie POdobni zaczeliście. Nie macie argumentów. Z Targówka zrobiliście pośmiewisko dla utrzymania posadek.

 • 24 października 2014 o godz. 11:01

  pośmiewisko to ty z siebie robisz i wstyd na cały Targówek,ty mały śmieszny człowieczku :-)

 • 24 października 2014 o godz. 11:22

  Do anonim powyżej; wypocznij PO nocnej zmianie na Targówku. POzdawiaj Lemingi.

 • 24 października 2014 o godz. 12:55

  Najwiekszy problem w tym że Zarząd i Radni z koalicji Nasz Targówek – PO wywalili wrotki na to wszystko. Zamiast zgłosić potrzeby inwestycyjne na wyrost, żeby było z czego ścinać nic nie zrobili. Liczą że po wyborach, a mają nadzieje że HGW wygra i tak dostaną kase na „różne” potrzeby. Problem w tym, że oni nie wykonali swojego obowiązku za który dostaja nie małą kase. Skoro liczą na HGW to po co nam oni? To nie jest tak, że oni są od 5 miesięcy. ONI SĄ OD 4 LAT I WIĘCEJ, tylko zmieniają koalicje z małą roczną przerwą. Powinni w projekcie budżetu wpisać wiele różnych inwestycji, to ICH obowiązek a nie Prezydenta Warszawy. Prezydent Warszawy ma zarządzać Warszawą jako całością i do pomocy ma „lokalne” zarządy. Jak taki lokalny zarząd i koalicyjni radni uważają że dzielnica nie ma potrzeb inwestycyjnych to jaka przyszłość nas czeka? No cóż nazwa „Bródno” w takiej sytuacji jest dość wymowna. Wiele razy było poruszane, że HGW lekceważy naszą dzielnice a interesuje się innymi jak Bemowo. No cóż patrząc na to z perspektywy potrzeb budżetowych to może ona sobie pomyśleć że Targówek nie ma problemów. No bo skoro zarząd ich nie zgłasza to wszystko jest OK.

 • 24 października 2014 o godz. 14:52

  Kiedyś za PO:mam do Pana pytanie?Ile złotych dostaje Pan za każdy taki wpis?

 • 24 października 2014 o godz. 15:02

  Widać jak na dłoni podejście PO i Hanka do Targóweka, głosowanie na ludzi z PO to kopanie grobu dla naszej dzielnicy. Jedyna szansa to "Gospodarna Warszawa!"

 • 24 października 2014 o godz. 21:11

  LEMINGI I MOCHERY!!! Pokażcie Wasze osiągnięcia dla Targówka.

  Nie piszcie tylko ze przekonaliście HGW do nie wysadzania w powietrze mostu gdańskiego.

 • 24 października 2014 o godz. 21:31

  Czy ten ANONIM to jakiś żul spod Ropucha na Mokrej :-) Jak można ciągle być tak narąbanym…

 • 25 października 2014 o godz. 09:26

  Największe osiągnięcie Mocherów. – zwołanie nadzwyczajnej Rady Dzielnicy w obronie TV Trwam.

 • 25 października 2014 o godz. 09:28

  Największe osiągniecie Lemingów to domek z palet za 80 tyś.

 • 25 października 2014 o godz. 09:30

  Niezłe jazdy gościu ma :-)

 • 25 października 2014 o godz. 09:39

  PIS chciał na Targówek przenieść Jarmark Europa.

 • 25 października 2014 o godz. 10:29

  do Obcasik_Bufetowej-żule spod sklepu są o wiele bardziej inteligentni niż ty,wieczny dzieciuchu

 • 25 października 2014 o godz. 11:17

  Widzę że brać partyjna skończyła drukować i roznosić ulotki :)

 • 25 października 2014 o godz. 11:44

  Mieszkam tu na Słoika od 10 lat. Prawda jest taka że Targówek stoi w miejscu. Popatrzcie na stan nawierzchni na Gilarskiej lub Św Wincentego. Nie można wyfrezować? Moja mama jak przyjeżdża tu z Ryk śmieje się że po lepszych drogach Rykach krowy chodzą. Targówek ma ok 120 tyś mieszkańców. To jest mega miasto. Co tu zrobiono przez 10 lat?

  Wsiadam w 527 na przystanku Malborska. Teraz powstanie nowa Linia do Metro ale u mnie się nie zatrzyma i na Targówku BO ONA JEST TYLKO DLA BIAŁOŁĘKI. CZĘSTOTLIOWŚĆ 527 ZA TO ZMNIEJSZĄ O POŁOWĘ. Czy to moja wina że „moi” Radni są niezaradni? Słoik Białołęcki w czym lepszy od Słoika z Targówka?

  RYKI PRZEZ 10 LAT ROZWILĘŁY SIĘ 10 RAZY BARDZIEJ NIŻ TARGÓWEK.

  Gdyby w Rykach przez 10 lat była taka stagnacja Władze „zawisłyby” zamiast liści. Wy jesteście zadowoleni?! Niewiele oczekujecie od Władz.

 • 25 października 2014 o godz. 21:48

  do Słoik z Ryk : to marna prowokacja,jesteś zwykłym zerem

 • 25 października 2014 o godz. 22:21

  Blondi vel Anonim vel Olo – i mamy kolejne wcielenie pod nowym nickiem i tym samym IP, i kolejne szyderstwa… jakże nieszczęśliwym człowiekiem musisz być, iż właśnie w ten sposób wyładowujesz swe frustracje… Zrób coś dobrego dla innych, tak po prostu, bezinteresownie, zapewniam Ci że pomoże skuteczniej niż produkcja takich postów…

 • 26 października 2014 o godz. 08:59

  POPISIE- gdzie lista Waszych sukcesów?

 • 31 października 2014 o godz. 21:58

  a w Radzie Warszawy przecież jest Pani Wujastyk , co ona tam robi, warsztaty samodoskonalenia się ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.