Wymień śmieci na sadzonki

0
Share

W sobotę pod Ikeą możecie pozbyć się niepotrzebnych rupieci i w zamian dostać sadzonkę. To nie jedyne atrakcje wielkiej zbiórki odpadów.

 

ikeaNie wiecie co zrobić ze starymi gazetami, starym telewizorem czy zepsutą lodówką? W sobotę można zrobić z nimi coś pożytecznego. Ikea wspólnie z Parkiem  Handlowy m Targówek organizuje Wielką Zbiórkę Odpadów. – Chcemy pokazać uczestnikom akcji, jakie korzyści dla środowiska niesie recykling oraz jak za pomocą drobnych uczynków wpłynąć na środowisko – mówi Nelly Osiecka, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Janki.

Na zbiórkę można przynieść puszki PET, puszki Alu, makulatura, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz po raz pierwszy stare materaca łóżkowe. Wszystkie osoby, które przywiozą odpady otrzymają ekologiczny upominek – sadzonki roślin oraz nalepki na kosze do segregacji odpadów (regulamin tutaj).

Pozbycie się śmieci to nie jedyny powód, żeby jechać do Marek. Zbiórce towarzyszy też dużo dodatkowych atrakcji, jak warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak prawidłowo segregować odpady, poznają oznaczenia stosowane na poszczególnych pojemnikach do sortowania, a także przekonają się, które z odpadów można poddać recyklingowi.

Elementem towarzyszącym zbiórce będzie także warsztat ekologiczny prowadzony przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Ptaki mieszkające w mieście szukają w nim pożywienia, często również w śmietnikach. Będzie można zbudować karmniki i budki dla ptaków z materiałów recyklingowych przekazanych przez IKEA. Z kolei na specjalnie przygotowanym „ptasim stoisku” będzie można porównać rozpiętość rąk z rozpiętością skrzydeł ptaków oraz skorzystać z lunety, lornetki. Dodatkowo ornitolog odpowie na pytania dotyczące życia ptaków w Polsce.

Podczas akcji będzie można przekonać się również, jak wygląda odzyskiwanie surowców wtórnych ze zużytych materaców oraz poznać opowieść o samochodzie, którego historia wcale nie kończy się na złomowisku. Eksperci Stena Recycling odpowiedzą na pytanie, co dalej dzieje się z wyeksploatowanym pojazdem, po tym jak trafi do stacji demontażu STENA AutoZłom. Uczestnicy zobaczą, jak wygląda auto przygotowane do recyclingu – osuszone z płynów i drugie już w postaci sprasowanej kostki, a także dowiedzą się, z których części złomowanego pojazdu produkowane są np. krzesła ogrodowe lub nawierzchnia boiska sportowego.

Na pikniku będą też konkursy: quiz ekowiedza dla ekozorientowanych oraz zawody w rzucie odpadami. W zawodach będzie oceniana nie tylko celność, ale i wybór odpowiedniego pojemnika do recyklingu, w którym należy umieścić przedmiot.

Do akcji przyłączyły się także sklepy zlokalizowane w Parku Handlowym Targówek i Domotece oraz w Parku Handlowym Janki. Z tej okazji przygotowały dla klientów specjalne rabaty – komentuje Aleksandra Wiener, Marketing Manager Parku Handlowego Targówek i Janki.

Mieszkańców Warszawy i okolic na Wielką Zbiórkę Odpadów zapraszają organizatorzy akcji: Park Handlowy Targówek i Park Handlowy Janki oraz sklepy IKEA Warszawa. Za odbiór odpadów do recyclingu odpowiada Stena Recycling. Warsztaty poprowadzi Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Wielka Zbiórka Odpadów przy Park Handlowym Targówek – sobota (11.10), w godz. 10:00 – 18:00 oraz w Jankach przy Parku Handlowym Janki – niedziela (12.10), w godz. 10-18


												
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx