Listopad miesiącem rozbiórek

11
Share

Wkrótce zniknie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Bródna. A na Targówku buldożer już rozwalił pawilon przy głównej ulicy.

Kilka dni temu czarny pawilon przy Kondratowicza został ogrodzony płotem budowlanym. Powoli zamiera handel, zamykają się kolejne punkty usługowe, a najemcy demontują szyldy. Rozbiórkę legendarnego dla Bródna miejsca zapowiadaliśmy już jakiś czas temu, ale mimo wszystko dziwnie patrzeć na przygotowania do likwidacji.

 

Wiele tak potrzebnych punktów usługowych na szczęście właścicielom udało się uratować. Na płocie szybko pojawiła się cała seria ogłoszeń informujących, gdzie przenoszą się sklepy i usługi

Płot oznacza zapowiedź spektakularnej rozbiórki. W miejscu pawilonu, a także na działce na jego tyłach, powstanie osiedle o nazwie Gama. W nowym budynku znajdzie się 128 mieszkań o metrażach od 30 do 94 m kw. Zachowany zostanie handel, choć na pewno o innych charakterze. Powierzchnie usługowe i sklepy zajmą aż 4 tys. m kw. na parterze i pierwszym piętrze. Czyli bardziej jak w Galerii Renova przy Rembielińskiej niż jak w starym pawilonie przy Kondratowicza.

Tak ma wyglądać osiedle Gama:

 

Huta Szkła Targówek

Wielkie zmiany szykują się też przy Radzymińskiej 116 na Targówku – czyli dokładnie na przedłużeniu Gorzykowskiej. Latem pisaliśmy o wystawie w dawnej hali Huty Szkła Targówek (tutaj zobaczycie zdjęcia), ale spadkobiercy, którzy odzyskali obiekt, uczciwie przyznawali, że to ostatnia okazja, żeby pożegnać się z halą.

Teraz można się z nią pożegnać jeszcze raz, bo rozbiórka sąsiedniego pawilonu odsłoniła piękny widok na historyczny obiekt. Wcześniej unikalny dach ginął pod natłokiem reklam i otaczających go budynków. Po zburzeniu muru widać ją w całej okazałości ze ślepej uliczki na przedłużeniu Gorzykowskiej – kiedyś prowadzącej do zakładów tłuszczowych.

Na początek rozebrany został parterowy pawilon przylegający do muru. To zapewne pierwszy etap wyburzania całości. Rozbiórka jest tu bardziej zaawansowana niż na Bródnie, ale przeznaczenie terenu trzymane jest w tajemnicy. Nieoficjalna plotka mówi o sklepie wielkopowierzchniowym. Oby była fałszywa.

Wyburzenie pawilonu odsłoniło widok na unikalną halę Huty Szkła Targówek / fot. targowek.info

Wyburzenie pawilonu odsłoniło widok na unikalną halę Huty Szkła Targówek / fot. targowek.info

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx