Plan Elsnerowa i części Targówka powstanie od nowa

10
Share

99 hektarów naszej dzielnicy wkrótce zostanie od nowa zaplanowane i włączone w tkankę miejską. To świetna wiadomość, choć spóźniona o jakieś 15 lat. 

 

Rada Warszawy zdecyduje dziś o przystąpieniu do sporządzeniu planu miejscowego rejonu ul. Swojskiej. Urbaniści od nowa zastanowią się i przygotują szczegółowe zapisy terenu od torów kolejowych do ul. Swojskiej. To ogromny kawałek dzielnicy z Osiedlem Wilno w środku i chaotycznymi przemysłowymi zabudowaniami wokół.

 

Granice obszaru objętego planem / materiały ratusza

Granice obszaru objętego planem / materiały ratusza

Dla tych terenów są już wprawdzie plany miejscowe, ale powstawały w 2000 i 2002 roku. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim podejście miejskich planistów. 14 lat temu zakładano, że ta część Targówka pozostanie przemysłowa. Stąd te wszystkie firmy śmieciowe, fabryki i liczne zakłady w tej okolicy.

Powoli ma się to zmieniać, bo wreszcie odkryto, że to część Warszawy bardzo blisko centrum.

Opracowanie nowego planu pozwoli na dostosowanie przeznaczenia terenu do zmieniającego się podejścia do sposobu zagospodarowywania przestrzeni zlokalizowanej blisko centrum miasta. (…) Wykreowanie w planie nowych rozwiązań funkcjonalno – przestrzennych stworzy warunki do lokalizacji nowych inwestycji i doprowadzi do zwiększenia atrakcyjności terenu –

– czytamy w uzasadnieniu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, którą dziś będą podejmować radni Warszawy.

Jak zmieni się ta okolica dowiemy się dopiero, gdy plan będzie gotowy. Ale już wiemy, w którą stronę pójdą zmiany. W planie zostanie wpisany tramwaj do Ząbek wzdłuż ul. Ziemowita i Swojskiej, przeanalizowana zostanie też sieć drogowa i zmieniona w zależności od potrzeb. W okolicach stacji kolejowej Zacisze-Wilno zapisana zostanie bardziej intensywna zabudowa mieszkaniowa (do 20 metrów). Co najważniejsze, zostaną też zarezerwowane działki pod cele oświaty, czyli przedszkola i szkoły.

Przyszły plan ma uwzględniać i minimalizować sąsiedztwo przemysłu z budynkami mieszkalnymi i ograniczać powstawanie nowych zakładów uciążliwych dla mieszkańców.

Plan będzie powstawał przynajmniej przez kilka miesięcy. Później zostanie przedstawiony do publicznej wiadomości i każdy z mieszkańców będzie mógł składać swoje uwagi.

 

Osiedle Wilno znajdzie się w centrum nowego planu. Na tej reklamie widać, jak wielki obszar zajmie / fot targowek. info

Osiedle Wilno znajdzie się w centrum nowego planu. Na tym bilbordzie widać, jak wielki obszar zajmie / fot targowek. info

 

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx