„Posters for Bródno” – wystawa świetnych plakatów w DK Świt

2
Share

Jego plakaty wiele razy widzieliście na ulicach Warszawy. Teraz najlepsze prace Pawła Sky’a wreszcie można zobaczyć w jednym miejscu.

 

Paweł Sky (rocznik 1974) z zawodu jest projektantem i grafikiem komputerowym, a z zamiłowania animatorem kultury. W życie Bródna angażuje się od połowy lat 90-tych XX wieku, m.in. w 2000 roku współpracował z Pawłem Althamerem przy realizacji akcji “Bródno 2000”, a w 2003 roku wymyślił i do dziś prowadzi projekt “Kino na B(l)oku”.

Paweł Sky /fot. archiwum prywatne

Paweł Sky /fot. archiwum prywatne

Ale najczęściej jego prace można zobaczyć na ulicach Warszawy – Paweł Sky regularnie projektuje plakaty m.in. do różnych akcji społecznych na Targówku i cykli filmowych Kina Świt. W jego oryginalnych projektach fachowcy odnajdują inspirację „polską szkołą plakatu”, a także nawiązania do stylistyki znaków drogowych i graffiti. W zeszłym roku wybrane prace były prezentowane w Galerii W-Z przy Starym Mieście.

pawel_sky_plakaty

Kilka plakatów autorstwa Pawła Sky

Zaś teraz w Domu Kultury Świt będzie można zobaczyć plakaty Pawła Sky’a bezpośrednio związane z Bródnem! Wernisaż wystawy „Posters for Bródno” odbędzie się w sobotę, 15 listopada, o godzinie 18.00. Jak zapowiadają organizatorzy, nie będzie to zwykły nudny wernisaż, ale zostanie połączony z elementami performance’u: Sky zaprasza wszystkich chętnych, by wykorzystując zaprojektowane przez niego druki, stworzyli kolaż, który stanie się pełnoprawną częścią wystawy.

Przez cały czas trwania wystawy będzie można kupić katalog/plakat do wystawy. To nakład limitowany – do sprzedaży trafi tylko 100 numerowanych sztuk w olbrzymim formacie A2 (420 x 594 mm).

A żeby lepiej wczuć się w klimat „Posters for Bródno”, prezentujemy fragmenty tekstu przygotowanego do katalogu wystawy przez Rafała Nowakowskiego, pisarza, poetę, performera i historyka sztuki:

Zacznijmy od innej strony. Miasto nie jest towarem, nie jest fabryką ani przedsiębiorstwem. Miasto jest wspólną przestrzenią życia i doświadczenia, fenomenalnym duchem ożywiającym czasoprzestrzeń, miasto jest nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności, wieloświatem, w którym każdej chwili tworzą się alternatywne rzeczywistości.

Zarządcy i urzędnicy zdają się o tym zapominać. Ale kto o nich myśli? Kto ich zapamięta? Natomiast wszyscy pamiętają ulicznych artystów, aktywistów, charakterystycznych dziwaków, kilku zapaleńców i kilku barwnych szaleńców. Mimo że przemijają oni razem z tą tymczasowa sytuacją, jakie jest nasze życie, twarze, nazwiska i pseudonimy zostaną zapisane w pamięci i w sercach.

Na wystawie “Posters for Bródno” zobaczymy plakaty autorskie, subiektywnie komentujące rzeczywistość naszego miasta, miejsca najbliższego człowiekowi i artyście. A obok nich znajdą się zabawne i oryginalne plakaty zapowiadające imprezy filmowe.

Odpowiedzialność i spójność dobrze charakteryzują projekty Pawła Sky’a. Nie biją po oczach spektakularną techniką wypracowaną przez zespoły komercyjnych studiów graficznych i reklamowych. Wyróżniają się natomiast indywidualną, koncepcyjną pracą artysty w jego pracowni, jak również jego własnym, osobistym zaangażowaniem w temat. Samodzielność i integracja tworzą projekty dowcipne, nowoczesne i prawdziwie humanistyczne.

 

„Posters for Bródno”, wystawa plakatów Pawła Sky’a z lat 2000-2014. Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, Warszawa. Wystawa będzie trwała od 15 listopada do 31 grudnia 2014 r. Więcej infromacji: www.dkswit.com.pl oraz www.pawelsky.pl

Targowek.info jest patronem medialnym wystawy „Posters for Bródno”.

 

Żeby zobaczyć witrualną galerię plakatów Pawła Sky’a, kliknij w poniższy plakat:

Paweł Sky: Posters for Bródno - wystawa plakatów z lat 2000-2014 2014, dla Dom Kultury ŚWIT

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx